Iesenii de la FCM "Poli" au invins dar nu au convins

8 Martie 1999
963 Vizualizari | 0 Comentarii
•Victorie in ultimele minute ale gazdelor •Nelu Cimpeanu a salvat echipa de la dezastru

FCM "Poli" - Rulmentul Alexandria 1-0 (0-0)

Iasi
Stadion: "Emil Alexandrescu"
Teren: acceptabil.
Timp: frumos.
Spectatori: 5000.
A marcat: Stancu (min. 79) 1-0.
FCM "Poli": Cimpeanu - Bordeanu, Petrache, Gavrilescu, Botan (min. 55 Manole), Urdaru, Ilie, Stancu (min. 88 Sandu), M. Cojocaru, Cotan, Tiron (min. 66 Ionescu). Antrenor: Mihai Romila.
Rulmentul: Anghel - Stuparu, Soreata, Tudor, Cristescu, Miruta, Marinescu, Bratu, I. Cojocaru, Balaurul (min. 88 Mitroi), Ivan (min. 79 Pirvan).

Simbata, aproximativ 5000 de spectatori au tinut sa fie prezenti la jocul dintre echipele FCM "Poli" si Rulmentul Alexandria, din cadrul primei etape a returului Diviziei B. Vremea frumoasa, precum si faptul ca intrarea a fost gratuita a facut ca numarul celor din tribune sa fie mai mare ca alta data.

Jocul a inceput cu o dominare usoara din partea gazdelor care, in minutul 4 au trecut pe linga deschiderea scorului, atunci cind Marcel Cojocaru a trimis din lovitura libera balonul peste poarta aparata de catre Anghel. Doua minute mai tirziu, Stancu a patruns in careu de unde a sutat insa tot peste transversala portii adverse.

In minutul 14, am consemnat si primul sut pe spatiul portii al oaspetilor, insa, din fericire pentru noi, fara schimbari pe tabela de marcaj. Trei minute mai tirziu, in replica, Tiron a sutat puternic de la 20 m, balonul lovind un adversar a ricosat in afara terenului, la aceasta faza arbitrul indicind corner. Lovitura de la colt a fost executata de catre Adi Cotan, iar la centrarea acestuia, Petrache a trimis cu capul pe lingu buturile lui Anghel.

Iesenii au construit deseori atacuri spre poarta adversa, insa fie greselile in faza de atac sau fermitatea liniei defensive ale oaspetilor a facut ca dupa primele 45 de minute de joc tabela de marcaj sa arata un scor alb, 0-0. La doua minute de reluare, jucatorul oaspetilor Balauru a scapat pe contraatac, a ajuns singur fata in fata cu Nelu Cimpeanu, insa goolkeper-ul iesean a retinut in ultimul moment. A fost o faza la care publicul iesean a inghetat. Cei din tribune au inceput sa-i apostrofeze pe jucatorii ieseni. In minutul 55, dupa ce Manole a intrat in teren, in locul lui Botan, jocul echipei noastre a fost mult mai activ. La sase minute de la intrarea sa acesta, a patruns in careul celor de la Rulmentul de unde a sutat putin peste poarta.

In minutul 72, Cotan a executat o lovitura libera in favoarea echipei noastre, mingea s-a lovit de zid, dupa care a revenit la Cotan, insa balonul sutat de acesta a trecut mult peste poarta adversa. Cu 11 minute inainte de finalul jocului, Manole a intrat prin dribling in careu, i-a pasat lui Stancu care a trimis apoi balonul, in sfirsit, in plasa portii lui Anghel. In minutul 90, cei din tribunele stadionului iesean au inghetat pentru o clipa, atunci cind la un corner al oaspetilor, Cristescu a sutat, insa Cimpeanu, care a facut simbata un meci mare, a retinut.

Jocul s-a incheiat cu scorul de 1-0 pentru FCM "Poli", o victorie meritata pentru care elevii lui Mihai Romila s-au intrebuintat serios. Iesenii au invins, dar, nu au convins, totusi. Cei din Alexandria nu alcatuiesc un team redutabiul, insa au reusit sa tina in sah echipa noastra aproape 80 de minute.

PS. De neinteles atitudinea cameramanului unui post local TV care, suparat pe cei ce treceau prin zona unde isi monta camera de filmat, s-a dedat la manifestari care nu au nimic comun cu presa.