Ifose de vedeta si prestatie jalnica

14 August 2005
920 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Otelul Galati 0-1 (0-1), intr-un meci din etapa a II-a a Diviziei A de fotbal •Singurul gol al meciului de aseara din dealul Copoului a fost inscris din penalty, de Daniel Munteanu, in minutul 44 •Fotbalistii ieseni s-au crezut deja vedete dupa ce au fost laudati pentru jocul curajos de la Timisoara •De aceasta data insa, Onut si compania nu au facut decat sa se faca de ras in fata unei formatii care etapa trecuta a incasat patru goluri pe teren propriu, de la Dinamo •Pana la pauza oaspetii au ratat nu mai putin de patru ocazii clare de gol •Cu acest nou insucces si fara nici un gol inscris in doua partide disputate, echipa ieseana s-a instalat autoritar pe ultimul loc in Divizia A •Cel mai slab jucator de pe teren a fost Vrajitoarea, varf transferat la Iasi pentru suma de 50 mii Euro

Caseta tehnica a partidei:

Politehnica Iasi – Otelul Galati 0-1 (0-1)
Marcator: Daniel Munteanu ('44, din penalty)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Teren: bun
Spectatori: 8.000
Formatii: Politehnica Iasi: Marc – Onut, Radu Ciobanu, Adrian Ilie – Beceru, Stanciu ('46 Rednic), Gavatorta, Miclea, Bordeanu – Bоlba ('68 Arhire), Vrajitoarea ('46 Onofras). Antrenor: Ionut Popa.
Otelul Galati: Stanciu – Zeciu, Somcherechi, Daniel Munteanu – Aurelian Dumitru ('68 Craciun), Marginean, Izvoranu, Tanase, Dragomir – Badescu ('78 Marian Alexandru), Aldea ('88 Ghidarcea). Antrenor: Aurel Sunda.
Jucatorul meciului: Aldea
Arbitri: Marius Martis – 5, Eduard Ungureanu - 6, Aurel Florescu - 6
Cartonase galbene: Radu Ciobanu, Onofras/Stanciu, Aurelian Dumitru, Daniel Munteanu, Zeciu, Marginean, Marian Alexandru.
Observatori: Corneliu Costinescu si Dan Dragos Craciun.

Ca niste impiedicati, asa au jucat fotbalistii ieseni in meciul impotriva Otelului Galati, din cadrul etapei a II-a a Diviziei A. Impotriva unei echipe care etapa trecuta incasa nu mai putin de patr goluri, chiar la malul Dunarii, de la Dinamo Bucuresti, jucatorii lui Ionut Popa s-au umplut de penibil, simuland fotbalul, mai ales in prima repriza. De altfel, in primul act al disputei urmarite din tribune de aproape 8 mii spectatori, galatenii au avut nu mai putin de patru ocazii mari de a inscrie. In tot acest timp, Politehnica a etalat un joc mai mult decat jenant, punand din greu la incercare rabdarea suporterilor din tribune. In primul minut al meciului, Izvoranu a scapat singur spre poarta, profitand de adormirea lui Radu Ciobanu, dar a tras slab si i-a permis lui Marc sa retina. Treisprezece minute mai tarziu, acelasi Izvoranu a scapat din nou singur spre poarta ieseana, de aceasta data la o gafa a lui Adrian Ilie, dar a incercat un lob, prins fara probleme de portarul Marc. Dupa doua suturi cat de cat periculoase care au purtat semnatura Miclea si Bordeanu, iesenii au avut singura ocazie de gol din prima repriza, in minutul 19, la o combinatie rapida a lui Onut cu Bilba, dar fostul fundas al lui Dinamo a ajuns tarziu la minge si a sutat in portarul Stanciu. Nu au mai trecut decat doua minute, pentru ca acelasi Izvoranu sa aiba din nou sansa deschiderii scorului, sutand slab din careu in fundasul Radu Ciobanu. In minutul 44 insa, Aldea a facut o cursa de senzatie pe partea stanga a atacului galatean, l-a depasit in viteza pe Beceru, care a acuzat inutil un fault in atac si a ramas singur in careu cu Bogdan Onut. Parca pentru a nu iesi din nota echipei, capitanul iesean l-a faultat clar pe Aldea, arbitrul Marius Martis dictand corect penalty. A executat Daniel Munteanu, care l-a invins fara probleme pe Marc.

Doar doua ocazii

Nici dupa pauza fotbalistii ieseni nu au intrat mai decisi in teren, in pofida faptului ca antrenorul Ionut Popa a facut doua inlocuiri, inca din minutul 46. Au iesit din teren Vrajitoarea si Stanciu, ambii purtatori ilegali de tricouri in meciul de ieri, si au fost introdusi Onofras, respectiv Rednic. Desi a fost adus la Iasi pentru 50 mii Euro, Bogdan Vrajitoarea, cel mai slab jucator de pe teren, a dovedit inca o data ca este departe de forma care l-a facut celebru, intalnindu-se doar de cateva ori cu balonul pe parcursul primelor 45 de minute. Chiar si cu aceste inlocuiri, prima ocazie de gol a apartinut tot oaspetilor, in minutul 46, Aldea trimitand de langa Ilie cu capul in portarul Alexandru Marc. Prima ocazie mare de gol pentru echipa din Copou a fost consemnata in minutul 66, cand Miclea a sutat puternic in bara portii galatene, dupa care Bilba a reluat spectaculos din careul mare, putin alaturi de tinta. Acesta avea sa fie momentul desteptarii echipei gazda, Bordeanu, in minutul 70, si Rednic, trei minute mai tarziu, fiind aproape de egalare. In minutul 85, iesenii au trecut din nou pe langa golul egalizator, Zeciu respingand miraculos de pe linia portii suturile lui Arhire si Miclea. Pana la final insa, tabela de marcaj nu a mai putut fi schimbata, antrenorul Aurel Sunda triumfand inca o data in fata vechiului sau rival, Ionut Popa, de aceasta data chiar in deplasare. Desi pot invoca ghinionul la cele doua ocazii importante pe care le-au avut, fotbalistii ieseni nu au dreptul sa se considere nedreptatiti de soarta, victoria Otelului fiind chiar mai clara decat o arata scorul. Astfel, prestatia buna din meciul de la Timisoara, apreciata de personalitatile din lumea fotbalului ca Gheorghe Hagi, Cornel Dinu sau Razvan Lucescu, s-a transformat intr-un joc haotic si fara orizont impotriva echipei din Galati. Cu ifose de vedeta inainte de vreme, jucatorii ieseni au primit o lectie aspra din partea unei formatii care este considerata ca fiind principala favorita la retrogradarea in Divizia B, dar care a renascut din propria cenusa. Cu acest nou insucces si fara nici un gol inscris in doua partide disputate, echipa lui Ionut Popa s-a instalat autoritar pe ultimul loc in Divizia A si asteapta cu infrigurare urmatoarele trei partide, in deplasare la Targu Jiu si pe teren propriu, cu Dinamo si Farul Constanta. De aceste trei jocuri, toate trei foarte dificile, poate depinde soarta echipei in actuala editie de campionat.

Declaratii la finalul partidei:

Aurel Sunda, antrenor Otelul Galati: "Consider ca am meritat victoria, dupa aspectul general al jocului. Cred ca meritam chiar sa intram cu un avantaj mai mare la pauza, daca nu am fi ratat atat de mult. In actul secund, iesenii au jucat destul de bine, dar am reusit sa ne aparam cu exactitate. Am dovedit inca o data ca Otelul are echipa buna, chiar daca nu avem foarte multi bani. Dincolo de victoria de care aveam nevoie, ma bucur ca Munteanu a reusit sa inscrie din penalty, desi cu Dinamo a reusit un autogol. Arbitrajul a fost foarte bun si nu cred ca are cineva ce sa sa-i reproseze".

Narcis Ciocirlan, antrenor secund Poli Iasi: "Am fost surprinsi de echipa din Galati, ai caror jucatori au evoluat cu multa daruire la Iasi. Baietii isi doreau sa debuteze cu dreptul, dar din nefericire nu am reusit sa castigam. Vrajitoarea nu s-a acomodat inca la noi, dar sper sa-si revina si sa depaseasca aceasta faza. O infrangere poate sa trezeasca din adormire o echipa sau poate sa-i inhibe pe jucatori. Vom incerca sa depasim acest insucces si sa ne pregatim cat mai bine pentru jocul de la Targu Jiu".

Ionut Popa s-a dat lovit

Antrenorul Politehnicii Iasi, Ionut Popa, a refuzat sa participe la conferinta de presa de la finalul partidei, motivand ca se simte rau. Desi pe parcursul intregii saptamani a avut intr-adevar cateva probleme de sanatate, Popa a dat dovada de lipsa de respect atat fata de mass-media, cat si fata de omologul sau de la Otelul Galati, Aurel Sunda, refuzand sa vina la conferinta de presa. In locul sau a fost trimis, sa incaseze din nou bobarnacele, secundul Narcis Ciocirlan. Gestul lui Popa a fost taxat si de Aurel Sunda, care a refuzat sa mai stea la conferinta de presa, declarand peste umar: "sigur ca Popa nu se simte bine si nu poate veni niciodata la conferinte, atunci cand pierde". Dincolo insa de lasitatea lui Popa, Aurel Sunda a uitat prea repede ca in finalul editiei trecute de campionat, cand Poli a remizat, 1-1, la CFR Cluj si cand spectatorii clujeni cereau demisia antrenorului, Popa si Ciocirlan i-au luat apararea, indemnand publicul spectator sa aiba incredere in tehnicianul care ii antrenase pana atunci. Unui gest dezinteresat de curtoazie, facut atunci de tehnicienii ieseni, Aurel Sunda i-a raspuns cu o marlanie fara margini, refuzand sa dea mana cu Narcis Ciocirlan.

Arbitraj de Divizia C

Arbitrajul focsaneanului Marius Martis a fost departe de pretentiile primei divizii. Centralul din Focsani, al carui nas de cununie este Nicu Gheara, nu a gresit nici o decizie majora, a dictat corect penalty si a fost acoperit de regulament la faza in care Beceru a solicitat fault in atac, dar a fost calcat in picioare de jucatorii celor doua echipe si cu precadere de galateni. Martis nu a reusit sa impuna autoritate, dovedind clare carente de personalitate, scapand meciul de multe ori din mana si tolerand tragerile flagrante de timp ale oaspetilor. Mai mult decat atat, desi galatenii au tras incredibil de timp, mai ales in repriza a doua, si desi au fost efectuate nu mai putin de patru schimbari in actul secund, Martis nu a prelungit decat cu trei minute meciul. Practic, Marius Martis nu a reusit decat sa arate ca un meci in prima liga este o palarie prea mare pentru el. Chiar si asa insa, este de asteptat ca focsaneanul sa fie delegat intr-o veselie la centrul partidelor din Divizia A, in timp ce onor Ioan Craciunescu, presedintele arbitrilor, a decis sa-l exileze pe Anton Helesteanu in liga a treia. Dupa prestatia de aseara, Martis ar trebui sa mai ia destule lectii de la iesean, mai ales la capitolul personalitate in teren, acolo unde focsaneanul a ramas corigent. Din cate se pare insa, acest lucru nu conteaza foarte mult pentru seful arbitrilor romani, exigentul si atoatestiutorul Ioan Craciunescu.

Page time :0.1617 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019749 (s)