Ilie, Ilie, nu stii meserie!

21 Septembrie 2010
1098 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua nu a invins Astra si a ramas fara antrenor
• Steaua Bucuresti – Astra Ploiesti 1-1 (1-0), in ultimul meci al etapei a opta din Liga I de fotbal • Dupa cinci meciuri consecutive fara victorie, stelistii i-au cerut demisia antrenorului Ilie Dumitrescu • Steaua a ratat sansa de a urca pe locul intai in clasament, iar Dumitrescu si-a dat demisia din functie

Dupa cinci meciuri consecutive fara victorie, Steaua Bucuresti sta din nou pe un butoi de pulbere. Steaua a remizat acasa, 1-1, cu Astra Ploiesti, in ultimul meci din etapa a opta a Ligii I de fotbal, si suporterii stelisti i-au cerut demisia antrenorului Ilie Dumitrescu. Cel care a venit la Steaua fara sa ceara vreun ban a "reusit" performanta de a distruge o echipa care incepuse aproape perfect campionatul, in mandatul lui Victor Piturca. Simtind ca nu poate gestiona situatia de la Steaua, marcat de scandarile suporterilor, Ilie Dumitrescu a cedat si si-a anuntat in direct demisia. "Imi pare rau ca nu am reusit la Steaua. Nu pot sa raman la un club unde nu sunt dorit. Suporterii mi-au cerut demisia, le-o ofer. I-am anuntat pe jucatori in vestiar ca nu mai sunt antrenorul lor. Am prins o zi proasta. Daca suporterii considera ca eu asta merit, eu nu raman acolo unde nu sunt dorit", a spus Ilie Dumitrescu. Finantatorul Gigi Becali a ramas fara replica si a anuntat ca nu-l poate intoarce pe Ilie Dumitrescu. "Daca asa a decis Ilie, eu nu am cum sa-l intorc. El este prietenul meu, dar daca intelegea ce i-am spus eu, nu ajungea aici. L-am sunat duminica noaptea, pe la 12.00, dar nu mi-a raspuns. I-am zis astazi (ieri – n.r.) sa joace cu Brandan in stanga, nu in centru, pentru ca am vorbit si eu cu oameni care-l cunosc pe argentinian si acesta nu poate juca niciodata in centru. Nu am o solutie acum, dar voi vedea ce e de facut", a declarat Gigi Becali. Revenind la fotbal, Steaua – Astra nu a fost un meci prea spectaculos, cele doua echipe preferand sa se blocheze reciproc. Deschiderea scorului a venit in minutul 17. Cristi Tanase a centrat perfect de pe stanga, Kapetanos s-a inaltat frumos in careu si a trimis cu capul mingea in plasa. A fost prima reusita a atacantului grec din acest sezon, Kapetanos fiind si la primul meci ca titular. In repriza secunda, jocul s-a mai echilibrat. Steaua a facut usor pasul inapoi, chiar daca a urcat de mai multe ori periculos spre poarta adversa, in timp ce ploiestenii au impins tot mai mult liniile spre jumatatea de teren stelista. Minutul 60 putea aduce linistea pe banca Stelei, insa sutul lui Brandan din pasa lui Bicfalvi a fost scos incredibil din fata portii. La doar 10 minute distanta, insa, Astra a dat lovitura in Ghencea, in urma unei faze fixe. Alexandru Matel a executat fabulos o lovitura libera de la 20 de metri, usor lateral stanga, Tatarusanu nu a putut decat sa devieze in transversala, de unde mingea a intrat in poarta, acesta fiind primul gol al lui Matel in Liga 1. Latovlevici putea readuce Steaua in avantaj cu noua minute inainte de expirarea timpului regulamentar, daca torpila sa din lovitura libera n-ar fi trecut la cativa centimetri de bara din stanga. Gazdele au accentuat presiunea sufocanta in fazele urmatoare, iar Stancu, Bicfalvi sau Bilasco, intrat cu cateva minute mai devreme, au trecut si ei agonizant pe langa golul victoriei. Pana la urma, Steaua – Astra s-a terminat 1-1 si Ilie Dumitrescu si-a anuntat demisia.

Page time :0.1827 (s) | 24 queries | Mysql time :0.021876 (s)