IMPOTENTI

7 Decembrie 2009
1067 Vizualizari | 0 Comentarii
IMPOTENTI
• Poli Iasi - Gloria Bistrita, 0-0, intr-un meci din runda 16 a Ligii I de fotbal • Jucatorii ieseni au ratat sansa de a-si asigura o iarna cat de cat linistita, nefiind capabili sa invinga o echipa bistriteana foarte bine organizata • "Nu poti juca la fel ca Barcelona, cu jucatori de Divizia B. Nu eu am distrus aceasta echipa. Am gasit la Iasi multi jucatori care nu au fata de prima liga", a declarat Petre Grigoras • Etapa viitoare, luni, 14 decembrie, Poli se va deplasa pe terenul campioanei, Unirea Urziceni

Pe un frig patrunzator, aproape 3 mii de ieseni au urcat in dealul Copoului la ultima intalnire cu fotbalistii favoriti. Chiar cu o zi inainte de Sf. Nicolae, Branet si compania nu au reusit sa le faca un cadou iubitorilor fotbalului din Iasi si au terminat la egalitate, scor 0-0, partida din runda 16 cu Gloria Bistrita. Baietii lui Petre Grigoras au fost clar mai buni decat bistritenii, au vrut multe, dar au realizat foarte putine lucruri. Ajunsi la -6 in clasamentul adevarului, iesenii vor avea parte de o vacanta friguroasa la propriu si la figurat. Neplatiti de aproape trei luni, cu o atmosfera proasta in jurul echipei, fotbalistii lui Petre Grigoras nu au reusit decat rareori sa treaca de reduta lui Florin Halagian, iar cand au depasit transeele bistritene, Bilba, Bujor sau Cristi Constantin au gresit tinta. Poli a inceput tare jocul din Copou si in minutul 1, Cristi Constantin a centrat perfect din banda stanga, Bujor a deviat pana la Bilba, care din 6 metri, a trimis cu capul putin peste poarta lui Albut. In minutul 12, Buta a pasat la Bilba, care singur in marginea careului, a trimis mult peste poarta. Acelasi Bilba a preferat un sut aiurea in locul unei pase in fata portii in minutul 42, pentru ca in ultimele 3 minute, iesenii sa atace in valuri buturile portii lui Albut. Poli a terminat prima repriza in careul advers, dar Bilba si Bujor au fost total neinspirati in fata portii. De partea cealalta, in primele 45 de minute, bistritenii au avut doar doua zvacniri (un sut al lui Razvan Neagu, respins de Branet in minutul 5 si un sut mult peste poarta al lui Bajenaru, din pozitie centrala, in minutul 30).

Dominatie sterila

Dupa pauza, iesenii si-au mai pierdut din luciditate, in pofida schimbarilor facute de Petre Grigoras. Cu o banca subtire, acolo unde Miclea si Bratu erau cele mai tari rezerve, Poli nu a reusit sa-si impuna superioritatea. In minutul 56, Bujor a ramas singur la 10 metri de poarta, pozitie centrala, dar a tras total aiurea, spre disperarea suporterilor din tribune. Dupa 13 minute, acelasi Bujor a fost la capatul unei centrari foarte bune a lui Cristi Constantin, dar lovitura de cap a atacantului iesean s-a oprit in bratele portarului Albut. In minutul 72, o alta actiune frumoasa a Politehnicii. Cristi Constantin a centrat de pe stanga, Homei a respins in centru, mingea a ajuns la Mihajlov (unul dintre cei mai buni oameni ai iesenilor in meciul de sambata), dar sutul sarbului, de la 20 de metri, a trecut putin pe langa poarta. Aceasta avea sa fie si ultima ocazie importanta a iesenilor. In ultimele minute de joc, gazdele s-au precipitat si nu au mai avut luciditatea de a trece de barajul ridicat de veteranul Florin Halagian. Miclea a irosit o lovitura libera de la 20 de metri (sut slab in zid), dar si o lovitura de colt in ultimele secunde, iar Poli a terminat la egalitate, 0-0 cu Gloria Bistrita. Astfel, jucatorii ieseni au ratat sansa de a-si asigura o iarna cat de cat linistita, nefiind capabili sa invinga o echipa bistriteana foarte bine organizata. Ajunsi la un ingrijorator -6 in clasamentul adevarului (oricum mai bun decat pasivul din ultimii doi ani, la finalul turului), baietii lui Petre Grigoras au primit liber 2 zile si se vor deplasa luni, 14 decembrie, pe terenul Unirii Urziceni (ora 20.00, GSP TV) pentru ultimul meci din prima parte a campionatului.

Reactii la cald

Dupa meci, antrenorul Petre Grigoras era nemultumit ca Poli nu a reusit sa invinga Bistrita, dar constient ca aceasta este valoarea echipei din Copou. "Sunt extrem de suparat. Ne-am dorit foarte mult victoria azi pentru a avea o iarna cat de cat linistita. Am avut cateva ocazii, dar nu am reusit sa marcam. Nu vreau sa caut motive pentru acest semiesec, dar poate nu se stie ce probleme sunt la aceasta echipa. Nu pot spune ca jucatorii nu si-au dorit victoria, dar momentan aceasta este valoarea noastra. Nu putem juca precum Barcelona, cand noi avem jucatori de Divizia B. Vrem la mijlocul clasamentului, dar atat putem deocamdata", a declarat Grigoras. La finalul meciului, Grigoras a avut un schimb dur de replici cu un suporter, care l-a acuzat ca a distrus echipa si i-a spus mai bine sa plece la Constanta sau la Galati. "Vreau sa le spun celor care mananca ce nu se mananca faptul ca am gasit la Iasi multi jucatori care nu au fata de prima liga. Nu eu am distrus aceasta echipa", a declarat Grigoras, care i-a raspuns fanului ca ramane in continuare la Iasi. De partea cealalta, directorul tehnic-manager general al Gloriei Bistrita, Florin Halagian, a considerat rezultatul ca fiind echitabil. "Un meci egal si echitabil din toate punctele de vedere. Ambele echipe si-au dorit foarte mult victoria, dar faptul ca nu si-au neglijat apararea a facut ca partida sa se termine 0-0. Pentru noi este bun si acest punct si speram sa strangem cat mai multe, pentru a ne putea salva de la retrogradare. Avem un meci extrem de dificil in ultima etapa, cand vine Rapidul, o echipa care trage la titlu. Eu am spus ca nu e normal sa retrogradeze 4 echipe la un campionat de 18, probabil se va schimba, dar nu acum", a afirmat Halagian.

Poli Iasi - Gloria Bistrita 0-0
Stadion: Emil Alexandrescu