Impotenti

13 Noiembrie 2006
1294 Vizualizari | 0 Comentarii
Ionut Popa
• Farul Constanta - Politehnica Iasi 3-0 (2-0), in etapa a XV-a a Ligii I de fotbal • Iesenii s-au facut de ras in fata unei formatii modeste care putea fi batuta chiar si de o divizionara B • La doua dintre cele trei goluri principala vina apartine portarului Razvan Plesca, depasit total de miza jocului • Chiar si asa insa, Poli nu a jucat nimic tot meciul, lasand senzatia ca pot ataca si o zi intreaga fara sa inscrie in poarta lui Curca • Dupa aceasta infrangere, a treia consecutiva in campionat, Poli a coborat pe locul 10, iar antrenorul Ionut Popa pare incapabil sa gaseasca solutia pentru a redresa jocul gruparii pe care o pregateste • Etapa viitoare, sambata, 18 noiembrie, Politehnica Iasi va intalni in deplasare formatia CFR Cluj

Fotbalistii Politehnicii Iasi continua seria evolutiilor penibile si au pierdut aseara, scor 0-3, meciul din deplasare cu Farul Constanta. In fata unui adversar modest, care putea fi batut si de o divizionara secunda, iesenii lui Ionut Popa nu au gasit drumul spre poarta adversa, dar au gafat incredibil in aparare, acolo unde Razvan Plesca, omul meciului de la Galati din Cupa Romaniei, a parut total depasit de miza meciului si a gafat la doua dintre cele trei reusite ale constantenilor. Chiar si asa insa, Poli nu a jucat nimic tot meciul, lasand senzatia ca poate ataca si o zi intreaga fara sa inscrie in poarta lui Curca. Dupa aceasta infrangere, a treia consecutiva in campionat, Poli a coborat pe locul 10, iar antrenorul Ionut Popa pare incapabil sa gaseasca solutia pentru a redresa jocul gruparii pe care o pregateste.

Degeaba a facut eforturi conducerea clubului sa le asigure jucatorilor salariile si primele la zi, degeaba au cheltuit conducatorii ieseni cateva zeci de milioane lei (mii RON) in plus pentru ca Onut si compania sa ajunga inca de vineri la Constanta, ca prestatia fotbalistilor din Copou a fost din nou penibila. De altfel, in ultimele trei etape din campionat, Poli a incasat nu mai putin de 9 goluri, fara a reusi sa inscrie vreunul. In aceste conditii, cand in 270 minute nu marchezi nici un gol, nu poti avea pretentii sa obtii macar un punct.

Dominare sterila

In prima repriza, jucatorii lui Ionut Popa au dominat steril partida, fara sa-si creeze ocazii importante de a marca. In schimb, constantenii au lovit de doua ori in plin si au luat inca de la pauza un avantaj confortabil, scor 2-0. Mai intai, in minutul 14, Gheara a executat slab o lovitura libera de la 25 metri, mingea l-a lovit in cap pe Razvan Plesca, incapabil sa retina balonul buclucas, iar Tibor Moldovan a indeplinit o simpla formalitate inscriind in poarta goala. Sapte minute mai tarziu, Farul a dat lovitura si a majorat diferenta pe tabela de marcaj, la un neverosimil 2-0. Acelasi Tibor Moldovan a primit o pasa la limita off-side-ului, a intrat in careu, a lobat mingea peste portarul Razvan Plesca, iesit in intampinare, iar mingea a fost impinsa in plasa de Marius Nae, cu toata opozitia fundasului Radu Ciobanu. Iesenii, in frunte cu antrenorul Ionut Popa, au cerut insistent off-side la pasa spre Tibor Moldovan, decizia asistentului Eduard Dumitrescu, parand a fi insa corecta. Pana la finalul primei reprize, constantenii au mai depasit rar mijlocul terenului, dar fotbalistii din Copou au fost incapabili sa duca mingea in careul advers, incercand doar cateva suturi de la distanta, prin Tincu (`26) sau Onofras (`44).

Fara solutii

Nici dupa pauza, Poli nu a reusit mai mult, continuand prestatia jenanta din primele 45 minute. Mai mult decat atat, in minutul 58, Plesca si-a continuat seria gafelor si a respins in fata o lovitura libera de la 22 metri acordata de arbitrul Marius Bocaneala. Tibor Moldovan a executat o lovitura libera de la 22 de metri, Plesca a respins gresit in fata, de unde, pe faza, Nae a marcat din nou in poarta goala. De altfel, desi condusi inca de la pauza, jucatorii din Copou nu au ratat decat o singura ocazie, prin Martin Cernoch, care, in minutul 63 a pivotat pe langa fundasii constanteni si a sutat pe langa poarta din interiorul careului. In schimb, gazdele au ratat mai multe ocazii de a se detasa pe tabela de marcaj si de a transforma infrangerea intr-una si mai rusinoasa pentru Politehnica. Rand pe rand, au trecut pe langa golul patru Tibor Moldovan, in doua randuri, Gurita sau Senin, dar tabela a ramas neschimbata la un neverosimil 3-0. Pana la finalul jocului, singurul lucru care ar mai putea fi remarcat ar fi debutul lui Leucuta pe prima scena a fotbalului romanesc, tanarul jucator adus de la Tricotaje Ineu, fiind aruncat in lupta de Ionut Popa, in minutul 82, in locul lui Tincu. De altfel, Tincu, care a prestat un joc slab si aseara, a plecat impreuna cu directorul tehnic al constantenilor, Ion Marin, si cu jucatorul Vasile Pacurar spre Bucuresti, pentru a raspunde la convocarea la lotul national de tineret al Romaniei, pentru jocul cu Grecia. Astfel, Poli a incasat o noua infrangere si norii negri de aduna in dealul Copoului. Etapa viitoare, sambata 18 noiembrie, Politehnica Iasi va intalni in deplasare, formatia CFR Cluj, intr-un alt joc foarte greu pentru ieseni. De altfel, cu acest joc, Onut si compania, care aseara au fost simpli purtatori ilegali de tricouri, nu mai pot speria pe nimeni.

Declaratii la finalul partidei

Basarab Panduru, antrenor Farul Constanta: "Nu e vorba despre o razbunare, ci de un meci jucat pe puncte, care trebuia castigat. Personal, nu cred ca am fi putut obtine o victorie atat in cupa, cat si in campionat. Ne-a fost frica de acest meci, ca nu o vom putea baga in poarta si ca Poli va da gol intr-o faza inventata de noi. Din fericire, nu a fost asa si tin sa-mi felicit jucatorii pentru ca au vrut sa treaca peste momentul mai greu pe care-l traverseaza echipa, atat in campionat, cat si dupa eliminarea din cupa si au reusit."
Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "La noi este o situatie grea. De 4-5 etape imi lipsesc 5-6 jucatori de baza. Cand am vazut ca nici Toma nu poate sa joace m-am gandit ca suntem blestemati. Daca judecam dupa posesie, rezultatul este nedrept. Am avut situatii bune de a marca prin Cernoch si Onofras, iar ei nu au aratat mare lucru. Anul trecut i-am avut pe Miclea si Bilba, iar acum nu. Plesca are si el partea lui de vina, dar si fundasii au gresit. De fapt am pierdut pe greselile noastre, dar asta e fotbalul, greseala asteapta. Poli nu joaca nimic fiindca nu am jucatori. Mi-au lipsit jucatori importanti ca Gavatorta sau Bilba, cu ei in teren era altceva. Oricum am spus de la inceput ca valoarea lotului nostru este de locurile 10-14 si acest lucru se vede, odata cu trecerea etapelor".

Caseta tehnica a partidei - Farul Constanta - Politehnica Iasi 3-0 (2-0)

Marcatori: Tibor Moldovan (`14), Marius Nae (`21, `58)
Stadion: Farul