News Flash:

In anul 2001:

24 Decembrie 2001
1428 Vizualizari | 0 Comentarii
Rezultate remarcabile pentru sportivii de la CSM Iasi

•Echipa feminina de handbal a fost insa "oaia neagra" a clubului "pastorit" de prof. Adrian Poeana

Nu cu multe zile in urma, clubul CSM Iasi (director: prof. Adrian Poeana) si-a desemnat laureatii pe anul 2001, pe cele trei locuri ale podiumului fiind doi scrimeri (Florin Zalomir si Alin Lupeica) si o canotoare (Ana Maria Fanaru), cea care a fost premiata si la nivel national, in gala MTS. Ani de-a randul, elevii lui Iulian Bituca (antrenorul sectiei de scrima) si ai Valeriei Catescu (de la sectia de canotaj) au obtinut rezultate remarcabile pentru sportul iesean, la acest capitol inscriindu-se acum si sportivii de la tir cu arcul, radioamatorism si box. De remarcat ca, unii sportivi de la CSM sunt cu dubla legitimare in prezent, la CSS Unirea Iasi sau LPS Iasi. Primii zece clasati au fost:
1. Florin Zalomir (scrima, antrenor Iulian Bituca) - locul 3 cu echipa Romaniei la Campionatele Mondiale de sabie seniori din Franta, locul 4 cu echipa Romaniei la Campionatele Mondiale Universitare din China, locul 1 la Campionatele Balcanice de juniori, locul 1 la Campionatele Nationale de juniori, component al lotului olimpic de seniori;
2. Alin Lupeica (scrima, antrenor Iulian Bituca) - locul 3 cu echipa Romaniei la Campionatele Mondiale de sabie seniori din Franta, locul 3 cu echipa la Campionatele Nationale de seniori, participant la "Cupa Mondiala" la Moscova si Bucuresti, component al lotului olimpic de seniori;
3. Ana Maria Fanaru (canotaj, antrenor Valeria Catescu) - locul 1 in barca 8+1 la Campionatele Mondiale de juniori din Germania, locul 1 la 4 rame la Campionatele Balcanice de juniori din Turcia, locul 1 in barca 8+1 la Regata Internationala a Germaniei, locul 2 in barca 2 rame la Campionatele Nationale de fond, componenta al lotului olimpic;
4. Mihai Tofan (canotaj, antrenor Valeria Catescu) - locul 1 la 2+1 rame la Campionatele Mondiale de juniori din Germania, locul 1 la 2 rame la Campionatele Balcanice de juniori din Turcia, locul 1 la 2 rame la Regata Internationala a Germaniei, locul 1 la 2+1 rame la Campionatele Nationale de juniori, component al lotului national de juniori;
5. Gabriela Ivan (radioamatorism, antrenor Gabriela Ivan) - locul 3 la Campionatele Mondiale de telegrafie viteza, locul 3 cu echipa la Campionatele Mondiale de telegrafie viteza, locul 7 individual la Campionatele Mondiale de receptie viteza, locul 8 individual la Campionatele Mondiale de transmisie viteza, locul 7 individual la Campionatele Mondiale de receptie RUFZ / PR. D, locul 1 cu echipa la Cupa Romaniei, de patru ori locul 4 la Campionatele Nationale de telegrafie viteza, componenta a lotului national de seniori;
6. Neculai Custura (tir cu arcul, antrenor Mihai Alexandrescu) - locul 1 individual la Campionatele Balcanice de seniori din Iugoslavia, locul 1 cu echipa la Campionatele Balcanice de seniori din Iugoslavia, locul 1 la Campionatele Internationale ale Romaniei, locul 1 la seniori in cadrul Cupei Federatiei Romane de Tir cu Arcul, locul 1 la seniori in cadrul Cupei Romaniei, locul 2 la Campionatele Nationale de field, locul 1 cu echipa la Campionatele Nationale de field, component al lotului de seniori;
7. Cezar Alexandrescu (tir cu arcul, antrenor Mihai Alexandrescu) - locul 1 cu echipa la Campionatele Balcanice de seniori din Iugoslavia, locul 3 individual la Campionatele Balcanice de seniori din Iugoslavia, locul 1 cu echipa la Campionatele Internationale ale Romaniei, locul 1 cu echipa la Campionatele Nationale de sala, locul 3 individual la Cupa Romaniei, component al lotului de seniori;
8. Razvan Sarbu (scrima, antrenor Iulian Bituca) - locul 8 cu echipa la Campionatele Mondiale de juniori din Polonia, locul 1 individual la Campionatele Balcanice de juniori din Iugoslavia, locul 1 cu echipa la Campionatele Balcanice de juniori din Iugoslavia, participant la Cupa Mondiala de la Bucuresti, locul 1 cu echipa la Campionatele Nationale de juniori, locul 3 individual la Cupa Federatiei Romane de Scrima in intrecerea seniorilor, component al lotului national de juniori;
9. Cezar Paulet (tir ce arcul, antrenor Mihai Alexandrescu) - locul 13 la Campionatele Europene de juniori din Croatia, locul 1 individual la Campionatele Nationale de sala pentru juniori, locul 2 cu echipa la Campionatele Nationale de sala pentru juniori, locul 1 la Cupa Federatiei Romane de Tir cu Arcul la juniori, locul 2 la Cupa Romaniei la juniori, locul 1 cu echipa la Campionatele Nationale in aer liber, locul 1 individual la Campionatele Nationale in aer liber, component al lotului nationale de juniori;
10. Ciprian Barcanescu (box, antrenor Dumitru Agavriloaie) - locul 3 la Campionatele Nationale de seniori, locul 3 la Campionatele Nationale de tineret.
Din pacate insa, echipa feminina de handbal CSM Iasi, condusa de pe banca tehnica de Veniamin Lupan, a fost nevoita sa se retraga din campionat inaintea turneului de sala de la Braila, de la sfarsitul lunii septembrie 2001, din motive financiare. Cu un lot restrans numeric, dar si modest valoric, formatia ieseana devenise la un moment dat si "ciuca batailor" in intrecerea din prima liga a handbalului feminin romanesc.
Dan TEODORESCU
Distribuie:  
Incarc...

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1710 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018656 (s)

loading...