In Portugalia nu se va mai dansa Bolero

21 Iunie 2004
1252 Vizualizari | 0 Comentarii
•Spania este prima mare favorita care paraseste prematur competitia •Portugalia a dispus de spanioli cu 1-0 si s-a calificat in sferturile de finala ale intrecerii europene •Cel mai bun jucator al partidei a fost atacantul Nuno Gomes, autorul singurului gol al intalnirii

Caseta tehnica a jocului:

Portugalia - Spania 1-0 (0-0)
Marcator: Nuno Gomes '57
Formatii: Portugalia: Ricardo, Miguel, Jorge Andrade, Ricardo Carvalho, Nuno Valente, Figo ('78 Petit), Costinha, Maniche, Deco, Ronaldo ('85 Couto), Pauleta ('46 Nuno Gomes). Antrenor: Felipe Scolari.
Spania: Casillas, Puyol, Helguera, Juanito ('80 Morientes), Raul Bravo, Xabi Alonso, Albelda ('66 Baraja), Joaquнn ('72 Luque), Raul, Vicente, Torres. Antrenor: Iniaqui Saez.
Cartonase galbene: Pauleta, Nuno Gomes/Albelda, Juanito, Puyol
Stadion: Jose Alvalade
Spectatori: 48.000
Arbitri: Anders Frisk, Kenneth Petersson, Peter Ekstrцm (toti din Suedia)
Jucatorul meciului: Nuno Gomes

Aseara, la Lisabona, Portugalia a iesit invingatoare din duelul lusitan, depasind Spania cu scorul de 1-0. Astfel, trupa lui Scolari a evitat dezastrul eliminarii inca din faza grupelor. Spaniolii aveau de partea lor si istoria confruntarilor directe, ultima victorie a Portugaliei datand din anul1981. Partida a inceput in nota de dominare a portughezilor, care aveau nevoie de victorie pentru a-si pastra sansele de calificare. Cu toate acestea, in prima repriza spaniolii au reusit foarte bine sa inchida culoarele, Portugalia suferind la finalizare. Mai mult, prima mare ocazie a partidei i-a apartinut lui Fernando Torres, care l-a depasit in sprint pe Carvalho, insa Ricardo a iesit dintre buturi si a intrat prin alunecare, reusind o interventie de fundas veritabil. Prima parte s-a incheiat cu ocazia uriasa a lui Cristiano Ronaldo, care a trimis cu capul putin pe langa poarta la o iesire gresita a lui Casillas. Repriza secunda a fost una mult mai bogata in faze de poarta, fapt datorat si deschiderii scorului, care a transformat partida intr-un duel care pe care. In minutul 57, la o faza care nu anunta mai nimic, Figo l-a gasit in adancime pe Nuno Gomes, acesta a pivotat in fata careului fara sa fie atacat de fundasii iberici si a sutat in dreapta lui Casillas. Spania s-a vazut nevoita sa iasa la atac intr-un meci in care venise pregatita sa se apere.

Asediul spaniol

Cu toate acestea, spaniolii nu au acuzat socul primirii golului si au trecut in doua randuri pe langa deschiderea scorului, prin Raul si Fernando Torres, sutul acestuia din urma lovind bara portii lui Ricardo. Introducandu-l pe Fernando Couto in locul lui Figo, Scolari a incercat sa conserve rezultatul, insa si-a supus echipa unui adevarat asediu. In ultimul sfert de ora al partidei, spaniolii au mizat totul pe cartea atacului, trecand in numeroase randuri pe langa egalare. Intai, Luque a lobat peste Ricardo si Carvalho a respins din fata portii goale. Doar un minut mai tarziu, portarul gazdelor a gafat din nou, Juanito a trimis cu capul, insa mingea a cazut pe bara. In cautarea egalarii, ibericii au lasat goluri mari in defensiva, finalul dramatic fiind completat de ratarile imense al portughezilor. In prelungirile partidei, Costihna si Maniche, ambii aflati fata in fata cu Casillas, au irosit sansa de a majora scorul. Nu a mai contat, pentru ca spaniolii nu au reusit o egalare care i-ar fi propulsat in sferturi alaturi de eleni. Asadar, Portugalia trece cu emotii de faza grupelor, Figo si compania dezlantuind fiesta la Lisabona, trimitand Spania acasa dupa doar trei jocuri disputate.