Infrangere dramatica pentru baschetbaliste

5 Martie 2009
1300 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de baschet feminin Politehnica Iasi a trecut ieri pe langa un succes de proportii. Intr-o partida disputata in sala de sport a Scolii Generale nr. 39, iesencele au pierdut cu 64-65 (20-12,10-26,20-9,14-18) in fata formatiei Universitatea Cluj. Jocul a fost unul dramatic, pana in ultima secunda. Gazdele au inceput bine meciul si dupa primul sfert conduceau deja cu scorul de 20-12, dar au cazut inexplicabil in al doilea sfert, astfel ca la pauza mare, clujencele aveau un avantaj de opt puncte pe tabela de marcaj, scor 30-38. Pauza le-a prins bine fetelor pregatite de antrenorul Anatolie Lupu, care au revenit in forta pe teren, au castigat al treilea sfert cu 20-9, astfel ca inainte de ultimele zece minute ale partidei, Politehnica avea un avantaj de 3 puncte, 50-47. In ultimul sfert insa, experienta mai mare a trupei de sub Feleac a fost decisiva, U Cluj a castigat ultimele zece minute cu 18-14 si implicit jocul de la Iasi cu doar un punct diferenta, scor 65-64. In pofida acestei infrangeri, Politehnica se mentine pe locul 11 in ierarhia interna si se va deplasa etapa viitoare, pe 7 martie, la Oradea, pentru confruntarea cu echipa CSM, din localitate.

Page time :0.1793 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018958 (s)