Infrangere dupa un arbitraj rusinos

29 Septembrie 2003
1104 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM II Bacau - FCM CFR Pascani 2-1 (0-0), in etapa a patra a Diviziei C la fotbal •Rezultatul a fost influentat de maniera de arbitraj a brigazii brailene •La sfarsitul meciului, cei cativa spectatori cunoscatori ai fotbalului, cat si conducatorii echipei gazde, au recunoscut ca le este rusine cu un asemenea arbitraj

Toata lumea a crezut in declaratiile federalilor, in ceea ce priveste corectitudinea arbitrajelor prestate in acest sezon. Daca in Divizia A calitatea arbitrajelor este mult imbunatatita, din pacate, in esalonul al III-lea maniera in care cavalerii fluierului isi fac datoria lasa de dorit.
Feroviarii pascaneni s-au deplasat la Bacau fara doi titulari de baza: Bichir si Poenaru. Meciul a fost unul bun, ceferistii puteau chiar sa castige, daca in minutul 6 arbitrul acorda un 11 m clar, la un fault in careu al lui Neculai, asupra pascaneanului Andries si apoi, in minutul 36, daca sutul puternic de la circa 25 m al lui Vizitiu nu trecea pe langa poarta si, in fine, daca arbitrul nu falimenta jocul si nu-i oprea pe oaspeti la toate atacurile incepute de la mijlocul terenului. Gazdele s-au vazut putin doar in prima repriza in minutul 23, cand Tanase a sutat anemic spre poarta lui Mandric. Dupa gol, pascanenii au doua suturi puternice de la distanta spre poarta lui Mandric. Dupa pauza, oaspetii inscriu in minutul 48 prin Pisticiuc, care patrunde singur cu mingea la picior de la centrul terenului pana la poarta. Centralul ezita sa acorde validitatea golului, se uita la tusier insistent, dar cum nu a vazut nici un semnal, acorda in cele din urma golul. Tot centralul valideaza golul egalizator in min. 51 a lui Malachi, dupa ce in aceeasi faza Ciopraga a fost trantit, iar Nistor faultat de Matei. Asa s-a scris istoria primei infrangeri a echipei antrenate de Emil Lupulescu in actuala editie de campionat.
Etapa viitoare, ceferistii vor intalni, pe teren propriu, nou-promovata Muntenii de Jos, din judetul Vaslui.