Infrangere stropita cu sange la Vaslui - GALERIE FOTO

7 Martie 2009
1331 Vizualizari | 1 Comentarii
Infrangere stropita cu sange la Vaslui GALERIE FOTO
• SC Vaslui - Politehnica Iasi 2-0 (2-0), in runda cu numarul 19 din Liga I • Ambele goluri ale vasluienilor au fost marcate de fundasul central Farkas, pe fondul unor gafe copilaresti ale jucatorilor de la Poli • Iesenii au inscris un gol perfect valabil, anulat insa aiurea de asistentul Liviu Ciobotariu • Etapa viitoare, Politehnica va juca tot in deplasare, pe terenul Stelei

Victoria superba obtinuta in runda trecuta cu Universitatea Craiova nu le-a prins prea bine fotbalistilor ieseni, care au fost invinsi ieri la Vaslui, dupa o prima repriza care a adus aminte ca antrenorul Politehnicii a fost Ionut Popa. Un joc fara orizont in atac, o aparare disperata si aproximativa si cateva gafe incredibile ale lui Pecnik si Branet au facut ca Poli sa primeasca doua goluri stupide in prima repriza la Vaslui si sa piarda cu scorul de 2-0 un meci in fata unui adversar totusi mai valoros.

Vasluienii, care au investit in iarna 3,8 milioane de Euro numai in achizitia de jucatori (cam cat tot bugetul Politehnicii intr-un sezon), au inceput in forta jocul si au luat cu asalt poarta lui Branet inca din primul minut. Dupa cateva ocazii, gazdele au deschis scorul in minutul 25, dupa o gafa copilareasca a lui Pecnik, care l-a scapat pe fundasul Farkas si acesta a inscris simplu din 6 metri. Acelasi Farkas a reusit dubla in minutul 34, tot in urma unei lovituri de colt (precedata insa de un off-side nesemnalizat de arbitrul Liviu Ciobotariu) de pe aceeasi parte, insa de aceasta data iesenii au avut un alt vinovat la gol, portarul Branet iesind gresit pe centrare, eroare care l-a lasat pe Farkas singur cu mingea in careul mic, unde nu a avut de indeplinit decat o simpla formalitate. Finalul primei reprize a constat in momente de cosmar pentru ieseni, in special pentru Branet, care a ramas inconstient minute bune pe gazon, in urma unei ciocniri cu Ljubinkovici si Pavlovici la un duel aerian dupa o lovitura libera de pe partea stanga a vasluienilor. Portarul iesean a primit ingrijiri medicale chiar in fata propriei porti pentru cateva minute, dupa care a fost urcat in ambulanta cu gatul imobilizat si transportat de urgenta la spital, in locul sau intrand Plesca. Branet a fost transportat la Spitalul Judetean de Urgenta din Vaslui si a suferit o comotie si o plaga la buza de sus.

Vasluienii, ajutati de arbitru

Certati serios la vestiar de antrenorul Cristiano Bergodi, iesenii au intrat mult mai decisi pe teren dupa pauza. Poli a dominat actul secund, in timp ce vasluienii s-au multumit sa joace pe contraatac, Wesley (care a avut si o bara in minutul 51) fiind un excelent coordonator de joc. Andrei Cristea, Miclea si Gavatorta si-au trecut in cont ocazii mari de gol, dar Kuciak a fost de neinvins. In minutul 70, in urma unei centrari de pe partea dreapta, atacantul formatiei Poli Iasi, Andrei Cristea, a sutat spre poarta, Kuciak a respins de pe linia portii, dupa care Munteanu a trimis mingea in poarta. Aici a intervenit insa asistentul Liviu Ciobotariu (acelasi care nu a semnalizat off-side la atacul vasluian care a precedat golul 2) si a ridicat total aiurea fanionul, anuland golul iesenilor. Cu siguranta, la 2-1 altfel s-ar fi scris soarta acestei partide, daca galateanul Ciobotariu nu ar fi anulat golul Politehnicii. Profitand de faptul ca arbitrul Georgian Ionescu a tolerat jocul lor dur, vasluienii au mai facut o victima. In minutul 76, tot mijlocasul sarb Milos Pavlovici (care i-a spart nasul etapa trecuta lui Bogdan Stancu) s-a ciocnit cap in cap cu portarul Razvan Plesca. Jucatorul iesenilor a avut nevoie de ingrijiri medicale, meciul fiind intrerupt din nou cateva minute. Pana la urma, SC Vaslui s-a impus cu scorul de 2-0, la finalul unui meci pe care si l-au adjudecat in prima repriza. La meci au asistat aproximativ 6 mii de spectatori. Galeria ieseana a aprins o torta, afisand si urmatoarele bannere: "Demonstrati ca aveti sufletul alb-albastru" si "Cu totii ati participat la dezastru". Etapa viitoare, sambata, 14 martie, Poli Iasi va intalni in deplasare pe Steaua Bucuresti.

Reactii la cald

La finalul meciului, antrenorul Cristiano Bergodi a facut o analiza lucida, fiind convins ca echipa din Copou s-a batut singura, jucatorii avand o evolutie mediocra in prima repriza. "Am avut o prima repriza slaba. Daca nu ne schimbam atitudinea, va fi foarte greu. In prima repriza nu mi-a placut echipa. Vasluiul este foarte bun, iar noi nu am jucat cum trebuie. Trebuie sa ne imbunatatim jocul, in special atitudinea. Ne-am complicat singuri. Avem incredere in echipa si mergem inainte. E greu pentru fiecare echipa care ajunge aici, la Vaslui, sa ia puncte. Nu pot sa-i reprosez ceva arbitrului, nici macar la golul inscris de Munteanu, fiindca nu am vazut faza. Sa vedem la reluare daca a fost gol valabil sau nu. Nu trebuie sa incepem cu probleme de arbitraj acum, nu e bine", a declarat, cu mult fair-play, Cristiano Bergodi. De partea cealalta, finantatorul gruparii vasluiene, Adrian Porumboiu, a precizat ca scorul putea fi mult mai mare. "Diferenta dintre noi si Poli Iasi este mai mare decat o arata scorul. Am ratat situatii nepermise, dar am note de plus pentru unii jucatori care m-au incantat din nou. Sunt convins ca vom juca din ce in ce mai bine. M-am documentat si pot spune ca arbitrii au luat decizii corecte, golul doi al Vasluiului a fost perfect regulamentar, iar la cel al formatiei Poli Iasi se vede clar ca mingea, dupa ce revine din bara in teren, loveste un jucator aflat intr-o pozitie afara din joc", a precizat oficialul vasluian. In schimb, presedintele Sorin Boca a acuzat cele doua gafe ale arbitrului Liviu Ciobotariu. "A fost un meci frumos, cu o prima repriza slaba din partea noastra, dar cu doua greseli mari de arbitraj: la faza celui de-al doilea gol, a fost un off-side clar nesemnalizat de Ciobotariu, in timp ce golul nostru a fost perfect valabil. Plesca si Branet sunt in afara oricarui pericol, dar ii vom duce la Neurochirurgie pentru un control amanuntit", a declarat Sorin Boca.

SC Vaslui - Politehnica Iasi 2-0 (2-0)
A marcat: Farkas (`24,`35)
Stadion: Municipal din Vaslui