Ingenunchiati dupa doua faze fixe

30 Octombrie 2000
817 Vizualizari | 0 Comentarii
•Adio, esalon secund! •FCM Poli Iasi - Farul Constanta: 1-2 (1-1), in etapa a XIII-a din Divizia B •Antrenorul Campeanu a aparat pe intreaga durata de desfasurare a meciului, prestatia sa fiind excelenta •Poli a ajuns la -16 la "adevar", risipindu-se orice sanse de salvare

Stadion: Emil Alexandrescu
Timp frumos
Spectatori: 1.000
Formatii
- FCM Poli Iasi: Campeanu - Andries, Acatrinei, Gavrilescu, Rupedeal, Ilie ('46 Constantin) - Ionescu ('67 Romila), Matinca, Cinca ('40 Basascu), Capusa - Murgu. Antrenori: Ioan Campeanu si Danut Munteanu;
- Farul Constanta: Curca - Chirea, Voicu ('30 Nita), Teican, Petcu - Barbu, Cristocea ('65 Beldeanu), Abaluta, Mihai - Zadea ('68 Roman), Badescu. Antrenori: Petre Grigoras si Marian Dinu;
Au marcat: 1-0: Murgu (min. 31); 1-1: Mihai (min. 45 - penalty); 1-2: Chirea (min. 90)
Cartonase galbene: Ionescu, Ilie, Basascu (FCM Poli), respectiv Cristocea (Farul)
Arbitri: Marian Ezaru (Craiova), Florin Buzarnescu (Craiova), Calin Caia (Tusnad)
Observator FRF: Alexandru Ionita (Bucuresti)

Putini spectatori au urcat, sambata dimineata, dealul Copoului, pentru a o urmari la lucru pe Poli, intr-o partida cruciala pentru ramanerea in esalonul secund. Nici macar adversarul, unul de top in seria I, care nu de mult facea furori in prima divizie, nu i-a facut pe ieseni sa plateasca biletul de intrare la meci, tribunele fiind dezolant de goale la ora inceperii disputei. La "oficiala", aceeasi prezenta scazuta comparativ cu alte dati, numarul personalitatilor crescand, insa, pe parcursul partidei. In aceste conditii, jucatorii celor doua formatii au intrat pe teren in uralele galeriilor ("Gruppo Apparte" - FCM Poli, respectiv "Hooligans" - Farul, venita cu un autocar pus la dispozitie de club), duelul din tribune dominand timp de 90 de minute fundalul sonor. Partida a inceput in nota de dominare a oaspetilor, primul sut pe spatiul portii fiind expediat de Zadea, in chiar minutul 2, balonul fiind respins de Campeanu in corner. In minutul 10, Matinca smulge aplauze din tribune, mingea expediata de "decarul" iesean, din lovitura libera de la 35 de metri, fiind scoasa cu greu de sub transversala de Curca. In continuare, Farul trece in doua randuri pe langa deschiderea scorului. Intr-un interval de numai doua minute, Abaluta este blocat de Campeanu in momentul sutului, acesta din urma fiind cat pe ce sa-si impinga balonul in propria poarta, cateva secvente mai tarziu. In replica, Matinca incearca din nou vigilenta lui Curca, dar mingea sutata prin surprindere din lovitura libera este respinsa cu dificultate de goal-keeper-ul constantean. La cealalta poarta, antrenorul iesean se remarca in minutul 29, la un sut expediat de Badescu, cel mai periculos om al Farului, sambata, "marinarul" intorcand inainte de a suta doi aparatori ieseni. Minutul 31 aduce si deschiderea scorului. Murgu intra in posesia balonului la 35 de metri de poarta adversa, inainteaza cu mingea la picior si suteaza in cros, fara speranta pentru Curca. Era 1-0 pentru gazde si spectatorii ieseni incepeau sa viseze frumos, intr-un succes in fata unui adversar pentru care partida cu Poli este trecuta la capitolul succese planificate. Dupa primirea golului, Badescu transforma in jaloane patru aparatori ai gruparii iesene, dar prefera inca un dribling in locul unui sut si este deposedat. Momentul psihologic al partidei se consuma in minutul 42. Murgu porneste pe un contraatac rapid, intra in careu si paseaza la adversar, in loc sa traga la poarta sau sa trimita la unul din cei doi coechipieri aflati singuri in fata portii. Scapati cu fata curata din aceasta situatie, oaspetii se arunca in atac si, cum in fotbal ocaziile se razbuna, reusesc egalarea in prelungiri. Acelasi percutant Badescu incearca sa treaca de Campeanu, portarul iesean faulteaza si arbitrul Ezaru arata punctul cu var. Transforma Liviu Mihai si prima repriza se incheie la egalitate, cu toate ca iesenii s-au aflat mai mult la carma jocului. La reluare, fazele create de jucatori i-au incantat pe cei aflati in tribune, repriza secunda fiind cea mai spectaculoasa de pana acum in Copou. S-a jucat cu garda jos, pe contre, fiecare echipa cautand golul decisiv, care, spre nenorocul iesenilor, avea sa cada in poarta lui Poli, in prelungirile partidei. Prima faza periculoasa se petrece la poarta lui Campeanu, in minutul 60, cand Cristocea suteaza puternic, dar milimetric peste bara. Roman continua cavalcada ratarilor lui Farul, nou intratul in formatia oaspete fiind blocat de Acatrinei, in momentul sutului. Acelasi Roman trimite spre poarta ieseana ramasa goala, in minutul 76, insa respinge de pe linia portii Gavrilescu, aparut ca din senin. Cateva secvente mai tarziu, Andries scapa pe contraatac, dar sutul sau este respins de Curca. Matinca executa o lovitura libera in minutul 83, mingea trecand de putin alaturi. Finalul partidei este incandescent, apararile celor doua grupari sunt inexistente, mizandu-se totul pe cartea atacului. Ratarea meciului ii apartine lui Capusa, foarte sters si in aceasta etapa, fostul bacauan trimitand neglijent, din 7 m, pe langa buturile constantene. Si, cand nimeni nu se mai astepta, prelungirile aduc lovitura de gratie, momentul fiind identic cu cel din prima repriza. Oaspetii beneficiaza de o lovitura libera de la 23 de metri lateral stanga, executa Chirea la coltul scurt, Campeanu este prins pe picior gresit, fiind iesit la centrare si balonul intra in poarta, pecetluind scorul final si totodata sansele de salvare ale iesenilor. Un final care ne aduce aminte de infrangerile suferite de Poli in turul sezonului trecut, cand mai multe echipe castigau in Copou prin goluri marcate in prelungiri. Totodata, un final de meci pe care echipa ieseana nu merita sa-l piarda, prestatia elevilor lui Nelu Campeanu fiind cea mai buna de pana acum in actuala stagiune. Imagine dezolanta la sfarsitul intalnirii, cu jucatori prabusiti pe gazon, unii dintre ei chiar cu ochii in lacrimi. Daca de regula se spune dupa o infrangere ca s-a pierdut o batalie, dar nu si razboiul, de aceasta data, pentru Poli s-a naruit totul. Cu doar 5 puncte in 13 meciuri si cu un "adevar" mai mult decat dezastruos, -16, iesenii isi vad practic spulberate orice sanse de a mai ramane in esalonul secund, paradoxal, dupa o prestatie care s-a ridicat deseori peste cea a oaspetilor, pretendenti la promovare.

Flash

•La stadion a fost prezenta si o echipa a postului de televiziune TV Neptun, din Constanta, care a avut nenorocul de a nu putea lua imagini in timpul partidei, drepturile de televizare apartinand exclusiv unui post de televiziune iesean.
•In minutul 60 al meciului, Matinca a fost chemat la margine de "secundul" Danut Munteanu pentru a fi schimbat cu Romila, dar "decarul" a ramas in cele din urma pe teren. Motivul? Matinca i-a spus "piticului" ca el mai poate juca, in comparatie cu Ionescu, care este la capatul puterilor.
•Craioveanul Ion Cinca a debutat la Poli in acest meci, prestatia sa fiind excelenta in cele 40 de minute in care s-a aflat pe teren. De altfel, schimbarea sa din minutul sus amintit a produs rumoare in tribune, multi apreciind spiritul de lupta al tanarului mijlocas.
•Linia de fund a lui Poli i-a cuprins, printre altii, pe Acatrinei, Ilie si Andries, inca din primul minut, doar Acatrinei ridicandu-se la cerintele tehnicienilor ieseni.
•Tot din primul minut a intrat in poarta ieseana si antrenorul principal, Nelu Campeanu, evolutia sa dand incredere baietilor, dar si celor aflati in tribune. In acest fel, pe banca tehnica s-a aflat doar "secundul" Danut Munteanu, acestuia revenindu-i sarcina de a sta mai tot timpul langa tusa, apostrofandu-si elevii.
•Galeria constanteana, "Hooligans", a fost destul de sportiva pe timpul meciului, incurajandu-si fara incetare favoritii. Dupa meci, insa, acestia si-au dat in petec, facand sa li se potriveasca de minune titulatura. O parte a membrilor galeriei a parasit terenul prin tunel, spargand oglinda din fata vestiarului echipei oaspete, ceea ce a starnit mania organizatorului de competitii, Tiberiu Stefanescu.
•Nici galeria ieseana nu s-a lasat mai prejos, suporterii oaspeti fiind intampinati cu pietre la iesirea din arena.
•Coborand Copoul, cativa dintre suporterii ieseni au dat nas in nas cu primarul Simirad, aflat la inaugurarea noului sediu al Camerei de Comert si Industrie, apostrofarile si injuriile la adresa "moldoveanului" neintarziind sa apara.
•In vestiarul iesean era o atmosfera de inmormantare dupa meci, cu totii realizand ca sansele de supravietuire au devenit nule. Nelu Campeanu a apucat sa declare reprezentantilor presei ca, "am facut cel mai bun meci de pana acum, dar am pierdut. Ce mai este de spus? Puteam bate astazi cea mai buna echipa care a urcat in Copou in aceste 13 etape".
•De partea cealalta, multumit de rezultat, antrenorul principal al Farului, Petre Grigoras, a precizat urmatoarele: "Ma asteptam la o replica darza din partea gazdelor si m-am putut convinge ca Poli nu-si merita pozitia din clasament. Sunt sigur ca iesenii au ajuns in aceasta situatie din cauza problemelor financiare, in proportie de 99%, deoarece valoarea echipei este mult mai ridicata. Consider ca rezultatul este meritat, pentru ca am avut mai multe ocazii clare de gol decat gazdele, unele chiar in situatie de 1:1 cu portarul. Poli a avut o prima repriza mai buna, dar am intrat cu un egal la pauza, ceea ce ne-a fost de folos in partea a doua. S-a jucat cu garda deschisa, ambele echipe avand nevoie de victorie si sunt multumit ca noi am fost aceia care ne-am apropiat-o. Imi pare rau pentru Iasi, un oras frumos, un adevarat centru cultural, dar fara un sprijin financiar solid echipa dumneavoastra nu va putea sa reziste. Noi ne dorim promovarea, dar pentru acest lucru trebuie ca doi-trei jucatori valorosi sa fie adusi la echipa. In ceea ce priveste relatia noastra cu Midia Navodari, vreau sa va spun ca ne intelegem cu ei exact cum si Poli se intelege cu Primaria din Iasi".
•Dupa meciul din prima etapa dintre Farul si ARO Campulung, antrenorul Petre Grigoras spunea, la conferinta de presa, ca echipele care se vor bate in acest sezon la promovare sunt Sportul Studentesc, Midia Navodari, Farul Constanta si FCM Poli Iasi. Reamintindu-i cele spuse in urma cu cateva luni, tehnicianul gruparii de la malul marii a zambit, mentionand ca, "trei dintre echipele amintite de mine atunci sunt acum in plutonul fruntas. Doar Poli se afla departe, pe ultimul loc, dar nu aveam de unde sa stiu ca municipalitatea ieseana nu se va implica in fotbal".