Injectie cu infrangere

15 Decembrie 2009
1068 Vizualizari | 1 Comentarii
• Unirea Urziceni-Politehnica Iasi 2-0 (0-0), in ultima partida a etapei cu numarul 17 din Liga I, cele doua goluri fiind marcate de Brandan si Semedo • Dupa incheierea turului, Poli ramane cu 18 puncte in clasament, la doar doua puncte de locurile retrogradabile, in timp ce Unirea Urziceni revine in plutonul fruntas, pe pozitia secunda, la egalitate cu CFR Cluj si Steaua, cate 34 puncte

Unirea Urziceni- Politehnica Iasi 2-0 (0-0), in ultima partida a etapei cu numarul 17 din Liga I. Cele doua goluri ale partidei au fost marcate de Brandan (min `65) si Semedo (min `82). Jocul dintre cele doua formatii, ultimul disputat in acest tur de campionat, nu a schimbat cu nimic datele problemei, Unirea ramanand in plutonul fruntas, in timp ce Politehnica se zbate in continuare in coada clasamentului. Daca Unirea venea dupa eliminarea din Liga Campionilor, Poli Iasi se prezenta la Urziceni cu gandul ca poate, poate ar iesi macar de-un punct. Macinata de probleme, echipa moldava nu-si punea prea mari sperante in acest joc, valoarea adversarului punandu-si amprenta peste moralul iesenilor. Si dupa cum a decurs intreaga partida, Iasul nu putea spera la mai mult decat un rezultat de egalitate. Minunea nu s-a produs insa si Unirea isi vede inca trei puncte in desaga, ceea ce o aduce pe prima pozitie a clasamentului, la egalitate cu CFR Cluj si Steaua. De partea cealalta, Politehnica ramane cu 18 puncte stranse dupa 17 etape si cu sabia lui Damocles deasupra capului. Locul 13 in campionat, la doar doua puncte deasupra primelor locuri care duc in liga secunda, trupa lui Petre Grigoras nu are un viitor stralucit. Nici jocul de aseara nu a avut istoric, pe teren lucrurile fiind clare, Unirea in atac, Poli in aparare. Prima repriza a fost in totalitate una la discretia gazdelor. Ocaziile au tot curs la poarta lui Branet, insa Unirea nu a gasit deloc drumul spre gol. Si cu toate ocaziile avute, scorul s-a mentinut alb la finalul celor 45 minute de joc, Poli rezistand eroic in fata tavalugului campioanei. Inca din start s-a vazut valoarea net superioara a ialomitenilor, rand pe rand Bilasco, Paraschiv, Frunza sau Semedo trecand pe langa deschiderea scorului. Iesenii s-au multumit sa stea la cutie si sa atace doar atunci cand in apararea Unirii aparea o bresa. Cele mai mari ocazii au venit insa spre finalul primei parti a jocului. La una din aceste faze, in minutul 38, Raul Rusescu rateaza o ocazie uriasa de gol, trimitand pe langa poarta lui Branet, din 11 metri, complet liber.

Scurt si la obiect

Repriza a doua parea ca a inceput ceva mai bine pentru trupa lui Petre Grigoras, primele ocazii apartinand Politehnicii. Totusi, Unirea si-a revenit imediat si a trecut incet, dar sigur, la conducerea partidei, cu toata opozitia oaspetilor. Insa cum o minune nu rezista prea mult, nici apararea lui Poli nu a facut fata atacului adversarei. In urma unei lovituri libere, campioana reuseste sa deschida scorul prin Brandan, in minutul 65, care inscrie dintr-o lovitura libera de la 30 metri, mingea fiind deviata si de Bilasco. Golul marcat nu a venit insa singur. Fostul jucator al Stelei, Antonio Semedo, a fost foarte aproape sa majoreze diferenta pe tabela de marcaj, insa acesta s-a complicat inutil in careu, singur cu Branet, si nu a izbutit decat sa trimita mult peste poarta dintr-o pozitie aproape perfecta. Totusi, Semedo se revanseaza imediat, reusind sa inscrie pentru 2-0, in minutul 82. Atacantul reia perfect din interiorul careului mingea, pe care o salta cu un lob de manual peste un Branet iesit inoportun. Golul primit nu mai lasa loc de discutii, Unirea terminand partida in picioare, iar Poli... in genunchi. Dupa finalul jocului, antrenorul Politehnicii, Petre Grigoras, s-a aratat dezamagit de rezultat, considerand insa ca victoria campioanei este una absolut normala. Tehnicianul echipei din dealul Copoului a tinut sa-si exprime si nemultumirea fata de problemele financiare de la club, una din cauzele care au adus Politehnica in situatia actuala. "A fost o victorie logica, tinand cont de diferenta de valoare dintre cele doua echipe. Si chiar daca primul gol a fost unul norocos, nu pot sa nu accept infrangerea de astazi (ieri-n.r.). Cu sansa, puteam obtine un rezultat de egalitate. Daca jucam mai ofensiv, luam 6-0. Pentru mine, Urziceniul este cea mai buna echipa din campionat, ea are prima sansa la titlu daca ramane in formula completa. In ceea ce ne priveste, mi-as dori ca problemele financiare existente sa se rezolve. Un jucator pe care mi-l doresc este Marinescu, de la Unirea, pe care mi l-am dorit si in vara", a spus Petre Grigoras.

Unirea Urziceni- Politehnica Iasi 2-0 (0-0)
Au marcat: Brandan (`65), Semedo (`82)
Echipe: Unirea Urziceni: Arlauskis, Brandan, B. Fernandes, Maftei, E. Nicu, S. Frunza (`76-Varga), S. Paraschiv (46`-T.Balan), Paduretu, Semedo, Bilasco, Rusescu (`87-Todoran). Antrenor: Dan Petrescu
Poli Iasi: Branet, Straut, Ad. Ilie, L. Munteanu, Buta (`76-Negru), Barladeanu, Straton, Mihajlov, Ignatov (`88-Diarrassouba), Constantin (`59-Miclea), Bujor. Antrenor: Petre Grigoras.
Cartonase galbene: Semedo (`75), D. Varga (`90) / Ad. Ilie (`64).
Stadion: Tineretului
Gazon: bun
Timp: rece
Arbitri: Victor Berbecaru (central) - Sebastian Stoianof, Gero Szabo (asistenti) - Mugurel Draganescu (rezerva).
Observatori: George Ionescu, Alexandru Popescu