Interul a speriat extraterestrii

21 Aprilie 2010
929 Vizualizari | 1 Comentarii
• Inter Milano a invins pe FC Barcelona, cu scorul de 3-1 (1-1), in prima semifinala a Champions League • Sneijder, Maicon si Milito au inscris pentru trupa lui Mourinho, in timp ce pentru Barcelona a deschis scorul Pedro Rodriguez • Chivu a jucat ultimul sfert de ora al acestei partide

Duel de gala pe Stadio Giuseppe Meazza din Milano. In prima semifinala a Ligii Campionilor, Jose Mourinho a mai scris o fila de istorie din cea mai importanta competitie inter-cluburi. Cel mai antipatic antrenor din lume a reusit sa predea o lectie de fotbal si de tactica chiar reginei Europei, FC Barcelona. Dupa 90 minute aprig disputate, Inter s-a impus cu 3-1, gratie reusitelor lui Wesley Sneijder (30'), Douglas Maicon (49') si Diego Milito (62'). Pentru Barcelona a deschis scorul Pedro Rodriguez (19'). Ajunsi in capitala Lombardiei cu autocarul din cauza celebrului de acum vulcan islandez, catalanii au inceput mai bine meciul, Ibrahimovic ratand de putin reluarea decisiva in minutul 2. Dupa un prim sfert de ora, cu actiuni pe contre, in care fiecare din cele doua echipe a cautat sa-si impuna jocul, Inter a ratat cea mai mare ocazie, Samuel Eto' si Milito nereusind sa gaseasca spatiul portii din interiorul careului. Barcelona a replicat si dupa doar doua minute, Pedro a reusit deschiderea scorului cu un sut din careu, mingea fiind intoarsa ideal de fundasul stanga Maxwell. Fostul echipier al Interului a patruns pe un spatiu liber pe extrema stanga si a intors inapoi pentru reluarea decisiva a coechipierului sau. Italienii au replicat imediat si, in minutul 30, Sneijder a ramas nemarcat in careu si a restabilit egalitatea cu un sut plasat. Acesta avea sa fie si scorul pauzei. Imediat dupa startul reprizei secunde, Interul a reusit sa rastoarne rezultatul si a preluat conducerea. Milito a pasat la marginea careului mic pentru Maicon, care a reluat excelent la coltul lung, 2-1 (in minutul 48). Cinci minute mai tarziu, Busquet, fara om la marcaj, a avut o mare ocazie, insa reluarea sa cu capul din 8 metri a fost respinsa de Julio Cesar in fata. In minutul 60, Diego Milito a reusit sa mareasca avantajul de pe tabela de marcaj, cu o lovitura de cap din careul mic, dupa o deviere a lui Sneijder, oaspetii au cerut offside, insa golul a fost validat, 3-1. In ultimul sfert de ora a intrat si Cristi Chivu, in locul lui Maicon, iesit accidentat. In minutul 82, Daniel Alves a incercat o patrundere in careul advers, a fost oprit prin fault de Sneijder, insa centralul a considerat ca a fost simulare si i-a acordat cartonas galben jucatorului catalan. Barcelona a pus presiune la poarta adversa in ultimul sfert de ora, insa trupa lui Mourinho a inchis toate culoarele. Cu 5 minute inainte de final, Piquet a avut sansa sa reduca din diferenta, insa dupa ce l-a driblat pe Julio Cesar, sutul sau a fost respins in corner de pe linia portii de Lucio. Returul va avea loc peste o saptamana. Pana atunci, in aceasta seara, de la ora 21.45 (in direct la TVR 1) se va disputa a doua semifinala, intre Bayern Munchen si Olympique Lyon.