News Flash:

Intoxicatie cu paracetamol

3 Iunie 2003
876 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa ce a baut jumatate de flacon de eferalgam, o fetita de numai un an si opt luni a fost transportata la Spitalul "Sf. Maria" din Iasi. Dupa efectuarea spalaturilor gastrice, copilul a fost transferat in Sectia de Terapie Intensiva. Intoxicatiile cu paracetamol pot cauza insuficienta renala, hepatica si chiar decesul bolnavului. "Copilul a fost diagnosticat cu intoxicatie cu paracetamol. Nu stim ce cantitate de eferalgam a baut copilul, dar la internare starea clinica a acestuia era stabila. Pentru evitarea aparitiei unor complicatii, fetita a fost internata in Sectia de Terapie Intensiva", a declarat dr. Solange Rosu. Parintii au lasat, din intamplare, flaconul cu sirop la indemana copilului. Reamintim ca, in urma cu cateva saptamani, o fetita a decedat dupa ce mama i-a administrat o doza mare de paracetamol. (M.O.)
Distribuie:  
Incarc...

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2016 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1773 (s) | 22 queries | Mysql time :0.021261 (s)