News Flash:

Intrebarea zilei

11 Noiembrie 2001
972 Vizualizari | 0 Comentarii
Odata cu venirea anotimpului rece si gospodinele au inceput pregatirile pentru iarna, adunand diferite alimente. Doamnele intervievate de catre reporterii cotidianului ZIUA de Iasi au spus ca in acest an au fost nevoite sa puna mai putine alimente pentru iarna, deoarece preturile au fost destul de "piperate".

"Ati facut deja cumparaturile specifice pentru venirea iernii?"

1. Valeria Maria, pensionara
Anul acesta nu mi-am pus decat zarzavaturi la borcan, dar si acestea m-au costat destul de mult, aproape 500.000 lei. As fi vrut sa pun si cateva kilograme de varza la murat, dar nu am avut destui bani. Cred ca preturile au fost prea mari in comparatie cu veniturile pe care le am eu. Doar un kilogram de gogosari a costat 15.000 lei la un moment dat.

2. Alice Honciuc, pensionara
Doar cateva kilograme de varza am reusit sa-mi pun la murat, ca sa am cu ce inveli sarmalele la iarna. Pentru alte muraturi nu am mai avut bani, dar mi-ar fi placut sa-mi fac si cateva pachete cu vinete sa-mi pun in congelator, dar au fost prea scumpe si eu nu mi-am permis. Sper ca la anul sa nu fiu in aceeasi situatie. Cred ca legumele au fost atat de scumpe datorita secetei care a fost in vara asta.

3. Cristina Canianopol, vanzatoare
Nu eu m-am ocupat de pregatirile pentru iarna, dar i-am dat bani mamei mele ca sa faca zacusca si sa puna varza la murat. Eu in fiecare an fac la fel si nu am de gand sa-mi schimb obiceiul, chiar daca anul acesta m-a costat mai mult in comparatie cu ceilalti ani. M-am hotarat ca, incepand cu anul viitor, sa strang bani mai din vreme ca sa nu fiu nevoita sa dau atat de multi bani in ultimul moment. Traiesc si cu speranta ca anul viitor vor fi preturi mai mic. Dar depinde si de vreme, desigur.

4. Mariana Paun, pensionara
In acest an am pus la murat doar varza si niste zarzavat la borcan, dar mai putin in comparatie cu anul trecut. Anul acesta toate au fost foarte scumpe, cred ca din cauza secetei care a fost in timpul verii. Stiu ca doar un kilogram de varza costa 3.000 lei. Daca anul trecut am reusit sa pun 80 de kilograme de varza, anul acesta am redus la jumatate cantitatea, datorita banilor, care au fost si mai putini.

5. Roxana Negru, pensionara
Ca sa-mi pot pune la murat varza si patlagele si sa fac si cateva kilograme de zacusca, am fost nevoita sa iau si cateva sute de mii de la fiul meu, deoarece banii mei nu-mi ajungeau. Cand am fost sa cumpar varza, nu-mi venea a crede cat de scumpa era. Eu, stand cu nora si cu fiul meu, nu prea am mai facut piata in ultima vreme, dar cand m-am dus am ramas socata cand am vazut ca un kilogram de varza costa 3.000 de lei.
Roxana MELINTE
Distribuie:  
Incarc...

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

863 viz    0 com
934 viz    0 com
1272 viz    0 com
990 viz    0 com
799 viz    0 com
1410 viz    0 com
999 viz    0 com
955 viz    0 com
994 viz    0 com
Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1577 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018558 (s)

loading...