Ionut Bilba a semnat condamnarea bacauanilor

10 Aprilie 2006
986 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - FCM Bacau 4-0 (3-0), in etapa a XXI-a a Diviziei A de fotbal •Gruparea ieseana a castigat categoric meciul cu FCM Bacau, reusind cel putin doua premiere de la revenirea in prima liga: sa inscrie patru goluri intr-un singur meci si trei intr-o repriza •Cel mai bun jucator al partidei a fost atacantul Ionut Bilba, autor a doua goluri in meciul de sambata •Cu acest succes, Politehnica si-a consolidat pozitia a zecea in clasamentul Diviziei A •Dupa victoria cu Bacau, fotbalistii ieseni au scapat de cantonament pana la finalul campionatului •Pentru Poli urmeaza doua partide infernale intr-o saptamana: miercuri, in deplasare cu Steaua, si duminica, pe teren propriu, cu Rapid

Politehnica Iasi - FCM Bacau 4-0 (3-0)
Marcatori: David (autogol '3), Bilba ('22, '37), Cernoch ('64)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 6.000
Gazon: moale
Formatii: Politehnica Iasi: Branet ('71 Plesca), Toma, Onut, Ciobanu, Bordeanu, Mitruc, Iurisniti, Miclea ('46 Onofras), Rednic, Bilba ('64 Tincu), Cernoch. Antrenor: Ionut Popa.
FCM Bacau: Ignatescu, Codreanu, Bojescu, David ('46 Isac), Neagu ('56 Tanasa), Trofin, Matei, Gheorghiu, Dobos, Ganea, Balauru. Antrenor: Cristian Popovici.
Jucatorul meciului: Ionut Bilba.
Arbitri: Sorin Corpodean - 7, Cristian Nica - 7, Zoltan Szekely - 7.
Cartonase galbene: Iurisniti / Gheorghiu.
Observatori: Aurel Comsa, Constantin Gheorghe.

Cu un atacant in verva, Ionut Bilba, dar si cu dorinta de a scapa cel putin pana la finalul campionatului de cantonamente, Politehnica Iasi a semnat condamnarea echipei FCM Bacau, dupa un galop de sanatate al elevilor lui Ionut Popa. Echipa ieseana a castigat cu scorul de 4-0, un meci pe care l-a dominat de la un capat la altul si care a insemnat renasterea varfului Ionut Bilba. Fara sa ia cartonas galben si la capatul unui efort sustinut, blondul atacant al Politehnicii a inscris de doua ori in poarta lui Ignatescu si a fost co-autor la primul gol al gazdelor. Cum bani la club nu sunt, antrenorul Ionut Popa a gasit o alta metoda sa-si motiveze jucatorii, anuntandu-i ca daca vor castiga patru puncte din meciurile cu Dinamo, Farul, FCM Bacau si Steaua, dintre care trei in deplasare, vor scapa de cantonament pana la finalul campionatului. Onut si compania nu au mai asteptat partida din Ghencea si au parafat sambata salvarea Politehnicii de la retrogradare si o decizie interesanta a antrenorului Ionut Popa. "De acum, e jocul lor", a incercat sa-si mai responsabilizeze o data elevii tehnicianul iesean.

Debut in forta

Meciul de sambata, impotriva formatiei FCM Bacau, nu a ridicat nici un fel de problema pentru jucatorii ieseni, care au defilat pe teren, in fata unei echipe debusolate, care nici nu a atacat si nici nu s-a aparat in dealul Copoului. Astfel, impotriva unui adversar modest si resemnat cu retrogradarea in esalonul secund, Politehnica a reusit cel putin doua premiere de la revenirea in prima liga: sa inscrie patru goluri intr-un singur meci si trei intr-o repriza. Nu trecusera decat trei minute de la primul fluier al arbitrului Sorin Corpodean, cand gazdele au inscris pentru prima data in poarta nefericitului Ignatescu. Miclea a centrat de pe partea dreapta, iar din interiorul careului Bilba a trimis bine cu capul spre buturile bacauane, Ignatescu a respins gresit in fata, de unde Cernoch, excelent pe toata durata jocului, l-a obligat pe David sa impinga balonul in propria poarta. Scorul nu avea sa ramana asa decat 19 minute, pana cand Bilba a impins in poarta, de la coltul scurt, o centrare venita de pe partea stanga de la Bordeanu. Spectacolul dat de jucatorii lui Ionut Popa a continuat si, cu opt minute inaintea pauzei, Bilba a realizat dubla, dupa o actiune de toata frumusetea, in care a intors de cateva ori apararea bacauana si a sutat superb de la 18 metri, direct in plasa portii lui Ignatescu. In afara celor trei goluri, care de care mai frumos, Politehnica si-a mai trecut in cont alte cateva ocazii mari, toate ratate insa de Mitruc si Cernoch ('17), Rednic ('32), Bilba ('40 si '44).

Din nou Cernoch

Dupa pauza, gazdele au mai redus turatia motoarelor, cu gandul probabil la dubla europeana cu Steaua si Rapid. Chiar si asa, in minutul 64, Cernoch a incununat cu gol o prestatie de exceptie, dovedind inca o data ca presedintele Sorin Boca nu a gresit atunci cand a insistat pentru aducerea cehului, la Iasi. Dupa o actiune in viteza, purtata pe traseul Onofras - Bordeanu, ultimul a centrat excelent in careu si Cernoch, liber la opt metri a impins superb cu capul mingea in plasa portii bacauane, pe langa un Ignatescu, ramas stana de piatra. In minutul 71, este consemnat si debutul in Divizia A, in tricoul Politehnicii a portarului Razvan Plesca, care i-a luat locul lui Branet, somer pana in acel moment. De altfel, pe toata durata partidei, bacauanii au trimis doar doua suturi pe spatiul portii, unul anemic, din lovitura libera, in minutul 7, executie Trofin si unul din intoarcere de la 16 metri, expediat de Tanasa si respins excelent de Plesca. De asemenea, demn de remarcat in repriza a doua este ca in minutul 76, galeria oaspetilor, formata din aproximativ o suta de persoane a parasit arena din Copou, scandand "Iasule, Iasule", in aplauzele celor aproximativ sase mii de spectatori care au asistat la jocul dintre Poli si FCM Bacau. Fara nici un minut de prelungire, arbitrul Sorin Corpodean a pus punct chinului bacauan, cu echipa antrenata de Cristi Popovici indreptandu-se cu pasi repezi spre Divizia B, iar cu fotbalistii ieseni multumiti ca si-au consolidat locul 10 in clasament si mai ales ca au scapat de cantonamente pana la finalul campionatului. Pana atunci insa, pe Onut si compania ii asteapta o dubla de foc, in doar cinci zile Poli urmand sa dea piept cu granzii Cupei UEFA, Steaua Bucuresti, miercuri, pe stadionul Lia Manoliu si Rapid Bucuresti, duminica in dealul Copoului. "Acum vom vedea cu adevarat care este valoarea echipei", a spus la final antrenorul Ionut Popa. Salvati de la retrogradare si scapati astfel de emotii, fotbalistii ieseni au sansa sa dovedeasca in aceasta saptamana ca nu sunt doar o echipa de pluton si ca pot incurca cu adevarat planurile granzilor.

Declaratii la finalul partidei:

Gheorghe Nichita, primarul municipiului Iasi: "Este o victorie frumoasa, obtinuta insa cu putin noroc, pentru ca am reusit sa marcam primii. Iata ca istoria se repeta. Imi aduc aminte ca prin anul 1972, cand Poli retrograda in divizia a doua, Bacaul ne-a batut cu 6-0, acum noi am castigat categoric. Totul este sa inveti din greselile trecutului. Noi suntem pe un drum bun, dar fac un ultim apel catre oamenii de afaceri din Iasi sa vina alaturi de aceasta echipa si de proiectele comunitatii. Daca nu inteleg ca din profitul lor sa dea cat de putin si pentru formatia de fotbal si sa vina langa noi, ii avertizez ca nici noi nu vom mai fi alaturi de ei atunci cand vor avea nevoie. In plus, sunt destui oameni de afaceri care au profituri insemnate la nivelul municipiului Iasi".

Gheorghe Chivorchian, presedinte FCM Bacau: "Am pierdut din nou pe mana portarilor. Si la primul gol si la al doilea, din punctul meu de vedere vinovat este Ignatescu. In aceste conditii, sigur ca Poli si-a facut jocul si au defilat pe teren. Noi trebuie sa gasim cat mai repede o solutie pentru ca ne indreptam cu pasi rapizi spre Divizia B. Trebuie sa-l recuperam pe Manea si din punct de vedere psihic pe Ignatescu, pentru ca nu putem aborda ultima parte a campionatului doar intr-un portar".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Ma bucur ca am facut un joc bun si am castigat la un scor detasat. In plus, le-am promis baietilor ca daca vom lua patru puncte din meciurile cu Dinamo, Farul, FCM Bacau si Steaua, renunt la cantonament pana la finalul campionatului. Nu credeam ca ei chiar o sa faca patru puncte si chiar mai devreme. Astfel, premiera in fotbalul romanesc, eu renunt la cantonament. De acum inainte totul depinde de ei. Cu atat mai mult cu cat ei trebuie sa dovedeasca daca sunt fotbalisti profesionisti. Vin meciuri grele cu doua echipe europene si este jocul lor. Acum vom vedea cu adevarat care este valoarea echipei. Oricum, pentru mine este un experiment sa vedem ce va fi fara sa-i tinem pe baieti in cantonament".

Cristian Popovici, antrenor FCM Bacau: "Este o diferenta mare de la meciul cu Dinamo la cel de la Iasi. Daca in partida cu alb-rosii am aratat ca o echipa de prima liga, in Copou am facut un joc prost si am luat-o tare de tot in jos. Nu stiu daca avem mai mult de 10% sanse de salvare de la retrogradare. Pana acum am avut sprijinul conducerii clubului, dar poate ca trebuie sa producem un soc la echipa, ceva trebuie sa se intample. Am facut gafe in aparare si multe greseli individuale, astfel ca nu stiu ce am mai putea face pana la finalul campionatului".

Page time :0.1739 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018379 (s)