La malul marii

24 Octombrie 2005
1293 Vizualizari | 0 Comentarii
O noua umilinta pentru handbalisti

•HCM Constanta - Politehnica Iasi 37-24 (23-9), in etapa a VIII-a a Ligii Nationale de handbal masculin •Pentru handbalistii ieseni este a saptea infrangere in acest debut de sezon, in care echipa lui Schender nu a cunoscut inca gustul victoriei •In prima repriza a meciului de la Constanta, Politehnica a marcat doar 9 goluri

Doar noua goluri au marcat handbalistii ieseni in prima repriza a deplasarii de la Constanta, un veritabil duel al extremelor din Liga Nationala. In aceste conditii, Politehnica Iasi, detinatoarea lanternei rosii dupa primele opt runde din acest sezon, nu putea emite pretentii pe terenul unei formatii considerata printre principalele favorite la cucerirea titlului de campioana. Astfel, jucatorilor pregatiti de Costel Schender nu le mai ramanea decat o misiune in meciul de ieri, sa nu se faca de ras la malul marii. In primele zece minute, lui Dimofte si compania chiar le-a reusit acest deziderat, dar treptat primul act avea sa fie unul de cosmar pentru gruparea ieseana. La pauza soarta jocului fusese deja pecetluita, Politehnicii fiind nevoita sa bifeze un nou insucces si sa-si mai lege o piatra de gat in lupta continua pentru evitarea retrogradarii. Umiliti in primul act, handbalistii ieseni au reusit chiar sa castige repriza a doua, cu scorul de 15-14, chiar daca gazdele au evoluat in continuare tot cu prima garnitura si pe fondul unor interventii foarte bune ale portarului Florin Spiridon. In plus, Craescu s-a accidentat, iar tehnicianul iesean a fost nevoit sa improvizeze cu Bondar si Csike pe postul de conducator de joc. In acest joc, golurile Politehnicii au fost marcate de: Dimofte - 8, Dediu - 7, Csike - 4, Mironescu si Tancau - cate 2, Velicu - 1. Campionatul intern se va intrerupe pentru cateva actiuni ale loturilor nationale, dar Politehnica Iasi va primi vizita formatiei UCMR Resita, intr-un meci programat pe data de 27 octombrie, ora 17.00. Acest joc ar putea insemna prima victorie a iesenilor in aceasta editie de campionat, handbalistii Politehnicii avand poate ultima sansa de a se mai agata de o speranta pentru evitarea retrogradarii in esalonul secund. In afara jocului de la Constanta, in etapa a VIII-a a Ligii Nationale de handbal masculin au mai fost consemnate rezultatele: Dinamo Bucuresti - Dinamo Brasov 31-28, UCMR Resita - Armatura Cluj 34-29, HC Minaur Baia Mare - Universitatea Izometal Timisoara 34-33, Romvag Caracal - CSM Leonardo Oradea 30-33, CSM Medgidia - Energia Pandurii Targu Jiu 22-22, Steaua Bucuresti - Uztel Ploiesti 37-31.

Page time :0.1452 (s) | 24 queries | Mysql time :0.025851 (s)