La "Sala Gradinari" de pe malurile Bahluiului

5 Martie 2002
903 Vizualizari | 0 Comentarii
Cezar Paulet a cucerit patru medalii la "Nationalele" de tir cu arcul

•Sportivii clubului CSM-CSS Unirea Iasi au "tintit" 12 medalii sub conducerea antrenorului Mihai Alexandrescu •In schimb, nici un arcas iesean nu va fi prezent la "Europenele" de la Ankara

Sala Gradinari din Iasi a gazduit intrecerile Campionatelor Nationale de tir cu arcul pentru juniorii I si seniori, cu participarea sportivilor legitimati la CSM-CSS Unirea din localitate, Minerul Aninoasa, CSS Radauti, Soimii Lipova, CSS Bucovina Radauti. Echipa ieseana, pregatita de Mihai Alexandrescu, a cucerit 12 medalii, dintre care sase au fost de aur. Rezultate de prestigiu a reusit arcasul iesean Cezar Paulet, care a dobandit patru medalii, cu trei titluri de campion. El a cucerit titlurile la juniori individual, seniori individual, seniori pe echipe, iar la intrecerea pe echipe a juniorilor a luat medalia de argint.
In finala mare a juniorilor I, ieseanul Cezar Paulet l-a invins cu
115-111 pe Florin Prepelita, de la CSS Radauti. Finala mica s-a disputat in familie, cei doi sportivi apartinand clubului iesean. Vlad Tudor l-a invins cu 106-99 pe Ovidiu Chisalita si a cucerit bronzul competitiei.
In finala mare a junioarelor, titlul a fost "rezolvat" tot in familie, ieseanca Andreea Ursache castigand cu 108-98 in fata colegei Liliana Mihai. Pe locul 3 s-a clasat Corina Curelar, de la CSS Radauti.
Au urmat finalele pe echipe in intrecerea juniorilor, acolo unde primele grupari de la CSM-CSS Unirea Iasi au mai cucerit doua medalii: argint la baieti si aur la fete. Echipa masculina a fost alcatuita din arcasii Cezar Paulet, Vlad Tudor si Ovidiu Chisalita.
Arcasii nostri au realizat in semifinale un nou record national, cu 247 puncte, performanta care a fost egalata apoi in finala de CS Bucovina Radauti, castigatoarea competitiei. Au urmat apoi CSM-CSS Unirea Iasi I (locul 2) si Minerul Aninoasa (locul 3).
Echipa de fete CSM-CSS Unirea Iasi I (Andreea Ursache, Liliana Mihai, Alina Rusu) a cucerit medalia de aur, ea fiind urmata in clasamentul final de CSS Radauti II si CSS Radauti / CS Besta Bucuresti.

•Cezar Paulet s-a impus si la seniori

In competitia seniorilor, singurul iesean intrat in semifinale a fost Cezar Paulet, campionul de la juniori. Desi a fost singur printre "straini", Cezar Paulet a devenit campion si la seniori, dupa o finala castigata cu 113-110 in fata lui Viorel Habian (Minerul Aninoasa). In finala senioarelor s-a impus Simona Bancila (Minerul Aninoasa), pe locurile urmatoare clasandu-se Simona Uritescu (Minerul Aninoasa - locul 2) si Liliana Mihai (CSM-CSS Unirea Iasi - locul 3).
In finala pe echipe a seniorilor, CSM-CSS Unirea Iasi (Cezar Paulet, Cezar Alexandrescu, Neculai Custura) a cucerit medalia de aur, pe locurile urmatoare pozitionandu-se Minerul Aninoasa (2) si CSS Radauti (3). In intrecerea feminina, iesencele au ocupat locul 3, pe primele doua fiind Minerul Aninoasa (1) si CSS Bucovina Radauti & CSS Radauti (2).
Tot in Sala Gradinari s-au desfasurat intrecerile si la categoria "compound", acolo unde ieseanul Constantin Frai a terminat pe primul loc, cu 559 puncte. Au urmat Tudor Remus (CSM-CSS Unirea Iasi) - 413 puncte si Mihai Varga (Soimii Lipova) - 322 puncte.

•Invitati de peste Prut

FR Tir cu Arcul a chemat la intrecerile de la Iasi si nationala Moldovei, sportivii basarabeni participand in afara concursului. In finala seniorilor s-a impus ieseanul Cezar Alexandrescu (CSM-CSS Unirea), iar la senioare a castigat Mariana Antonesei, de la
CS Bucovina Radauti. In intervalul 12-17 martie 2002, la Ankara (Turcia) sunt programate Campionatele Europene de tir cu arcul, dar nici un arcas roman nu a realizat baremurile impuse pe plan continental (575 puncte la seniori si respectiv 565 puncte la senioare). Din aceasta cauza, reprezentativa Romaniei va absenta de la aceste intreceri continentale, dupa cum a mentionat Victor Stanescu, presedintele FR Tir cu Arcul.