Lenuta Lupan a fost exclusa din lotul rapidist

26 Februarie 2001
1431 Vizualizari | 0 Comentarii
Zambete si lacrimi in familia Lupan

•CFR - CSM Iasi XXI - Rapid CFR Bucuresti: 22 - 21 (12 - 11), ieri, in etapa a IX-a din Liga Nationala de handbal feminin •Lenuta Lupan a fost lasata la Iasi, cu ochii in lacrimi •Antrenorul bucurestean sustine ca Rapid a fost "lucrata" la Iasi

Inainte de a incepe intalnirea, parerile in ceea ce priveste rezultatul final erau impartite. Unii isi dadeau cu parerea ca partida ar fi data la pace, deci s-ar impune un rezultat de egalitate, altii spuneau ca Iasul nu va impiedica echipa rapidista sa plece acasa cu toate cele trei puncte, tinand cont de relatiile dintre cele doua echipe feroviare. Putini, insa, erau cei care sperau intr-o victorie ieseana, data fiind diferenta neta de valoare dintre cele doua loturi. Din fericire, gazdele au dat peste cap toate pronosticurile, reusind, in urma unei evolutii de exceptie, sa invinga una dintre cele mai redutabile grupari din tara la ora actuala. Elevele lui Veniamin Lupan au facut ieri cel mai bun joc din acest campionat, oferind celor aproape 1.000 de spectatori momente de reala satisfactie. Partida incepuse, si toti cei aflati in sala le cautau cu privirea pe Lenuta Lupan si Viorica Pavel, adica jucatoarele "implicate" in recentul transfer al sotiei antrenorului iesean la Rapid. In schimbul ei, la gruparea noastra urmeaza sa evolueze Pavel si Militaru. Daca Lupan se putea zari in tribune, chiar in spatele bancii tehnice rapidiste, tanara Pavel a aparut in teren inca din primul minut, debutul fiind cat se poate de fast pentru ea. Dupa ce Stanciu a deschis scorul pentru oaspete, Pavel a adus egalarea, acelasi lucru intamplandu-se si in minutul 3, cand tabela indica 2 - 2. In patru minute, rapidistele ajung sa conduca cu 5 - 2, aceasta fiind si cea mai mare diferenta de scor inregistrata pe parcursul intregului meci. Iesencele nu dezarmeaza, construiesc cu calm si egaleaza la 6 in minutul 13 prin Moruz, de pe semicerc. Spatariu are in acel moment o interventie salutara la Dumitrescu, pentru ca, atacul urmator, sa le aduca pe iesence pentru prima oara in avantaj, 7 - 6, prin golul aceleiasi Moruz. Partida incepe sa fie din ce in ce mai dramatica, iar antrenorul oaspetelor, Vasile Margulescu, este avertizat cu cartonas galben pentru manifestari nesportive. Rapidistele revin in joc, egaleaza la 8 si iau din nou un avantaj de doua puncte in minutul 21, scor 10 - 8. Finalul primei parti este incandescent, Spatariu (excelenta pe toata durata partidei) apara tot ce se trage spre poarta sa, publicul este in delir, iar Pavel, Pinteala si Grosu puncteaza consecutiv si duc scorul la 11 - 10 pentru gazde, cand mai era pana la pauza ceva mai mult de un minut. Iesencele rateaza desprinderea la doua goluri, oaspetele egaleaza prin Preda, pentru ca, inainte cu 30 de secunde de finalul primei reprize, Pavel sa-si aduca echipa in avantaj, stabilind rezultatul la pauza, 12 - 11. Diferenta, insa, putea fi mai mare, gazdele ratand in numai zece secunde doua aruncari. Pe timpul pauzei, aceleasi speculatii in tribune, majoritatea spectatorilor incepand, totusi, sa spere intr-o minune. Insa, dupa cum a debutat repriza secunda, minunea parea sa fie departe. Rapid egaleaza prin Tanase si duce scorul la 14 - 12 in numai trei minute. Gazdele revin in joc, egaleaza la 14, dupa care bucurestencele pun, pret de cateva minute, stapanire pe joc, scorul devenind 15 - 18 in minutul 47. Cateva secvente mai tarziu se petrece momentul psihologic al intalnirii: oaspetele au atacul si rateaza desprinderea la patru goluri prin Tanase (bara de pe semicerc), dupa care, gazdele, incurajate frenetic de spectatori, egaleaza la 18 prin reusitele lui Sandu si Pavel de doua ori, ambele din aruncari de la 7 metri. Mai erau sapte minute de joc si nimeni nu putea anticipa deznodamantul meciului. Dumitrescu isi aduce echipa in avantaj, Moruz egaleaza, la fel intamplandu-se pana la scorul de 20 - 20, in minutul 57. In acel moment, Abalasei inscrie, iar cu un minut si jumatate inainte de final, Stanciu aduce egalarea. Urmeaza ceva mai mult de un minut de foc, cardiacilor nefiindu-le recomandata prezenta in sala. Iesencele au atacul, in uralele tribunei si, cu 25 de secunde inainte de fluierul final, se dicteaza aruncare de la 7 metri, la un fault in semicerc asupra extremei Abalasei. Suspansul este maxim, Viorica Pavel are sansa de a pecetlui infrangerea fostei sale echipe, insa, stupoare. Ex-rapidista arunca telefonat si internationala Cristina Dogaru respinge in afara terenului cu piciorul de la semiinaltime. Gazdele repun repede, mingea ajunge la Sandu, care, cu o stapanire de sine exceptionala, o invinge pe portarita oaspete, cand mai erau pana la final doar cinci secunde. Secventele se scurg cu bine pentru elevele lui Lupan, arbitrii vasluieni fluiera sfarsitul, iar in teren se incinge hora bucuriei. O bucurie la care nici cel mai impatimit suporter iesean nu spera, o bucurie a unei victorii extrem de pretioase, obtinute in fata uneia dintre cele mai galonate echipe din tara, avand in componenta numeroase jucatoare de lot national. In tribune, aceeasi atmosfera, cum de mult nu s-a mai vazut in Sala Polivalenta. Galeria canta, aplauzele nu mai conteneau, toata lumea era fericita.
Au evoluat formatiile: CFR - CSM Iasi XXI - Spatariu, Ghiuzan, Abalasei 4, Moruz 4, Pinteala 3, Sandu 3, Pavel 6, Grosu 2; Rapid CFR Bucuresti - Dogaru, Guresoaie, Tanase 5, Napar 1, Dumitrescu 7, Gheorghe 1, Preda 1, Dobrin 2, Stanciu 4, Ocas.

Lacrimi pe obrajii Lenutei Lupan

In timp ce fetele iesene salutau publicul, rapidistele au parasit in graba sala, indreptandu-se catre vestiare. Daca antrenorul Veniamin Lupan era, in sfarsit, fericit, nu acelasi lucru se putea spune despre sotia sa, Lenuta Lupan, inca jucatoare a Rapidului. Pe banca de langa vestiarul oaspete, fosta handbalista a Iasului nu mai contenea sa planga, motivul fiind inconstienta si lipsa de fair-play a conducerii echipei Rapid. Din cele auzite, Lenuta Lupan a fost exclusa din lotul gruparii giulestene, ea nefiind primita in autocar de catre conducerea rapidista. "A fost data afara, din cate am inteles. Daca va avea drept de joc pentru noi sau nu, ramane de vazut", spunea Veniamin Lupan.
De cealalta parte, antrenorul principal, Vasile Margulescu, nu a dorit sa faca referiri la joc, nervozitatea sa fiind excesiva. "Lasati-ma in pace, nu va spun nimic, intrebati-l pe secund", racnea Margulescu, scrasnind printre dinti.
De asemenea, tehnicianul rapidist repeta intr-una ca a fost lucrat de jucatoarele sale, la iesirea lor din vestiar, luandu-le pe fiecare in parte. "Dogaru, ia vino incoace. Ce-i cu jocul asta la tine?", s-a rastit Margulescu la portarita Cristina Dogaru.
Mult mai calma, internationala Alina Dobrin incerca sa-l linisteasca pe antrenor. "Lasati, ca si-asa intram in 1 - 4, chiar daca am pierdut aici", spunea Dobrin.
Terminand cu elevele sale, Margulescu nu a ezitat sa se ia si de ieseanca Viorica Pavel, tanara handbalista, care a cunoscut afirmarea in cele cateva etape de cand joaca la Iasi, primind numeroase amenintari de la fostul sau tehnician. Margulescu afirma ca Pavel nu trebuia sa joace contra lui si ca se va ocupa el in continuare de dansa. In alta ordine de idei, antrenorul secund al Rapidului, Constantin Popescu, a declarat ca "Georgeta Militaru nu va veni la Iasi. Nu a fost nici o intelegere intre noi si ieseni cand s-a transferat Lupan. Am dat-o pe Pavel si atat. Este in ultimul an de facultate si nu vrea sa renunte".
Oricum, cert este faptul ca Lupan a ramas la Iasi si sunt sanse foarte mari de a nu mai prinde lotul feroviar bucurestean, in timp ce Pavel este a gruparii moldovene pana in vara, asa cum prevede intelegerea. In ceea ce o priveste pe Georgeta Militaru, trecuta si ea pe foaia de arbitraj, fara sa joace, insa, nu se stie deocamdata la ce echipa va evolua in viitor, giulestenii nefiind de acord sa-o imprumute la Iasi.
P.S. Directorul DTSJ, Ion Bucu, a anuntat ca va oferi cate un milion de lei fiecarei jucatoare pentru victoria in fata Rapidului.

Etapa viitoare, a X-a (sambata, 3 martie): Rapid CFR Bucuresti - Otelul Galati, ERA Baia Mare - "U" Remin Deva, Hidrotehnica Petromin Constanta - "U" Ursus Cluj, Rulmentul Brasov - Fibrex Nylon Savinesti, Oltchim Rm. Valcea - RAT Antilopa Bucuresti, CFR - CSM Iasi XXI - Silcotub Zalau (se disputa in devans, miercuri, 28 februarie, de la ora 17.00)