Letonii s-au intoxicat cu suc de portocale

24 Iunie 2004
716 Vizualizari | 0 Comentarii
•Olanda - Letonia 3-0 (2-0), in ultimul joc din faza grupelor de la Euro 2004 •Profitand si de victoria Cehiei asupra nemtilor, olandezii s-au calificat in sferturile de finala ale competitiei •Letonii nu au putut face fata fortei de atac a "portocalei mecanice"

Caseta tehnica a jocului:

Olanda - Letonia 3-0 (2-0)
Marcatori: Ruud Van Nistelrooij ('26 - pen. '35), Makaay ('84)
Formatii: Olanda: Van der Sar - Reiziger, Stam, De Boer, Van Bronckhorst - Seedorf, Cocu, Davids - Van der Meyde ('62 Overmars), Robben - Van Nistelrooij ('71 Makaay). Antrenor: Dick Advocaat.
Letonia: Kolinko - Isakovs, Zemlinskis, Stepanovs, Blagonadezdins - Bleidelis, Lobanovs, Astafjevs, Rubins - Verpakovskis ('62 Pahars) , Prohorenkovs ('73 Laizans). Antrenor: Aleksandrs Starkovs.
Cartonase galbene: Lobanovs
Arbitri: Kim Milton Nielsen, Jens Larsen, Jorgen Jepsen (toti din Danemarca)
Stadion: Municipal (Braga)
Spectatori: 30.000
Jucatorul meciului: Ruud Van Nistelrooij

Partida dintre Olanda si Letonia s-a jucat pe Stadionul Municipal din Braga, dar atentia suporterilor si chiar a jucatorilor "portocalei mecanice" a fost indreptata spre Stadionul Jose Alvalade, unde Cehia a dispus de Germania, deschizand practic drumul olandezilor spre sferturi. Meciul propriu-zis a fost unul fara istoric, portocaliii facand instructie cu o nationala incapabila sa faca fata fortei de atac a jucatorilor pregatiti de Dick Advocaat. Primele minute sunt dominate de olandezi, care se arunca spre careul leton, dornici de a transa disputa cat mai repede. Dupa un sut bun al lui Cocu, Van Nistelrooij are cea mai mare sansa a partidei. Atacantul lui Manchester a primit o pasa excelenta оn careu de la Robben, la limita ofsaidului, a patruns оn careul de sase metri, dar a sutat оn portar. Pana in minutul 25, letonii nu reusisera inca sa iasa cu mingea la picior din propria jumatate de teren, dar dominarea Olandei era sterila, fara a pune in mare pericol poarta lui Kolinko. Inevitabilul se produce in minutul 26, cand dominarea olandeza are repercusiuni si asupra tabelei de marcaj a Municipalului din Braga. Davids a patruns in careu, Astafjevs l-a doborat, iar arbitrul Kim Milton Nielsen a dictat penalty. Lovitura de pedeapsa a fost executata excelent de Van Nistelrooij si Olanda intrezarea deja sferturile de finala. Noua minute mai tarziu, Seedorf a batut o lovitura libera de pe partea stanga lateral, mingea a fost recentrata cu capul la van Nistelrooij оn cinci metri, de unde acesta a reluat cu capul оn poarta letona. La 2-0 pentru ei, olandezii se gandeau mai mult la desfasurarea ostilitatilor, din celalalt meci al grupei D, dintre Cehia si Germania. Dupa ce Van Nistelrooij mai rateaza o data singur cu portarul, se fluiera sfarsitul primei reprize, dominata categoric de trupa lui Advocaat, letonii scapand doar de doua - trei ori spre poarta adversa.

Zvacnirea letonilor

Dupa pauza insa, letonii intra in teren mult mai motivati si rateaza in doar cateva minute trei bune oportunitati de a egala situatia pe tabela de marcaj, Rubins de doua ori si Lobanovs o data, dandu-i emotii portarului Van der Saar. Meciul a curs clar spre o victorie a Olandei, jucatorii letoni cedand treptat initiativa si resemnandu-se cu o infrangere, de altfel onorabila. Singurul care nu a fost de acord cu desfasurarea ostilitatilor a fost Makaay, care a inscris un gol superb, la capatul unei actiuni de senzatie a tanarului Robben, care a facut ce a vrut cu fundasii estici. Cum in celalalt meci al grupei Cehia preluase conducerea, nimic nu o mai putea impiedica pe Olanda sa ajunga in sferturile de finala ale competitiei. Astfel, profitand si de ajutorul dat de Cehia, olandezii vor juca in sferturi contra Suediei, calificarea celor doua favorite din Grupa D nefacand altceva decat sa dea batai de cap romanilor, la gandul ca selectionata tricolora va da piept cu ambele echipe, in campania preliminara pentru Campionatul Mondial din Germania, anul 2006.

Page time :0.1774 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018729 (s)