News Flash:

Lista nominalizatilor la Oscar

22 Ianuarie 2009
800 Vizualizari | 0 Comentarii
Premiile Academiei americane de film vor fi decernate pe 22 februarie, la Kodak Theatre, Los Angeles.

Cel mai bun film
"The Curious Case of Benjamin Button"
"Frost/Nixon"
"Milk
"The Reader"
"Slumdog Millionaire"


Cea mai buna actrita intr-un rol principal
Anne Hathaway, "Rachel Getting Married"
Angelina Jolie, "Changeling"
Melissa Leo, "Frozen River"
Meryl Streep, "Doubt"
Kate Winslet, "The Reader"

Cel mai bun actor intr-un rol principal
Frank Langella, "Frost/Nixon"
Sean Penn, "Milk"
Brad Pitt, "The Curious Case of Benjamin Button"
Mickey Rourke, "The Wrestler"
Richard Jenkins, "The Visitor"


Cea mai buna actrita intr-un rol secundar
Amy Adams, "Doubt"
Penelope Cruz, "Vicky Cristina Barcelona"
Viola Davis, "Doubt"
Taraji P. Henson, "The Curious Case of Benjamin Button"
Marisa Tomei, "The Wrestler"


Cel mai bun actor intr-un rol secundar
Josh Brolin, "Milk"
Robert Downey Jr., "Tropic Thunder"
Philip Seymour Hoffman, "Doubt"
Heath Ledger, "The Dark Knight"
Michael Shannon, "Revolutionary Road"


Cel mai bun regizor
Danny Boyle, "Slumdog Millionaire"
Stephen Daldry, "The Reader"
David Fincher, "The Curious Case of Benjamin Button"
Ron Howard, "Frost/Nixon"
Gus Van Sant, "Milk"


Cel mai bun scenariu original
Dustin Lance Black, "Milk"
Courtney Hunt, "Frozen River"
Mike Leigh, "Happy-Go-Lucky"
Marttin McDonagh, "In Bruges"
Andrew Stanton, Jim Reardon, "WALL-E"

Cel mai bun scenariu adaptat
Simon Beaufoy, "Slumdog Millionaire"
David Hare, "The Reader"
Peter Morgan, "Frost/Nixon"
John Patrick Shanley, "Doubt"
Eric Roth, Robin Swicord, "The Curious Case of Benjamin Button"


Cel mai bun film strain, intr-o alta limba decat engleza
"The Baader-Meinhof Complex" (Germania)
"The Class" (Franta)
"Departures" (Japonia)
"Revanche" (Austria)
"Waltz with Bashir" (Israel)


Cel mai bun film animat
"Bolt"
"Kung Fu Panda"
"Wall-E"

Cea mai buna regie artistica
"Changeling"
"The Curious Case Of Benjamin Button"
"Dark Knight"
"The Duchess"
"Revolutionary Road"


Cea mai buna imagine
"Changeling", Tom Stern
"Slumdog Millionaire", Anthony Dod Mantle
"The Reader", Chris Menges
"The Curious Case Of Benjamin Button", Claudio Miranda
"The Dark Knight", Wally Pfister

Cel mai bun montaj
"The Curious Case of Benjamin Button", Kirk Baxter, Angus Wall
"The Dark Knight", Lee Smith
"Frost/Nixon", Daniel P. Hanley, Mike Hill
"Milk", Elliot Graham
"Slumdog Millionaire", Chris Dickens


Cele mai bune costume
"Australia", Catherine Martin
"The Curious Case Of Benjamin Button", Jacqueline West
"The Duchess", Michael O`Conner
"Milk", Danny Glicker
"Revolutionary Road", Albert Wolsky


Cel mai bun documentar
"The Betrayal (Nerakhoon)"
"Encounters at the End of the World"
"The Garden"
"Man on Wire"
"Trouble the Water"


Cea mai buna tema muzicala
"Slumdog Millionaire", "Jai Ho", A.R. Rahman
"Slumdog Millionaire," "O Saya", A.R. Rahman & M.I.
"Wall-E", "Down To Earth", Peter Gabriel & Thomas Newman


Cea mai buna coloana sonora
"The Curious Case Of Benjamin Button", Alexandre Desplat
"Defiance", James Newton Howard
"Milk", Danny Elfman
"Slumdog Millionaire", A.R. Rahman
"WALL-E", Thomas Newman


Cel mai bun machiaj
"The Curious Case of Benjamin Button", Colleen Callaghan, Fionagh Cush
"The Dark Knight", Peter Robb-King, John Caglione Jr.
"Hellboy II: The Golden Army", Mike Elizalde, Thom Floutz


Cel mai bun montaj de sunet
"The Dark Knight", Richard King
"Iron Man", Frank Eulner, Christopher Boyes
"Slumdog Millionaire", Tom Sayers
"Wall-E", Ben Burtt, Matthew Wood
"Wanted", Wylie Stateman


Cel mai bun mixaj de sunet
"The Curious Case of Benjamin Button", Mark Weingarten, David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce
"The Dark Knight", Ed Novick, Lora Hirschberg, Gary Rizzo
"Slumdog Millionaire", Ian Tapp, Richard Pryke and Resul Pookutty
"Wall-E", Ben Burtt, Tom Myers, Michael Semanick
"Wanted", Chris Jenkins, Frank A. Montaño and Petr Forejt


Cele mai bune efecte vizuale
"The Curious Case of Benjamin Button", Eric Barba
"The Dark Knight", Chris Corbould, Nick Davis, Paul Franklin, Tim Webber
"Iron Man", John Nelson


Cel mai bun scurtmetraj
"Auf der Strecke (On the Line)"
"Manon on the Asphalt"
"New Boy"
"The Pig"
"Spielzeugland (Toyland)"


Cel mai bun scurtmetraj animat
"La Maison en Petits Cubes"
"Lavatory - Lovestory"
"Oktapodi"
"Presto"
"This Way Up"


Cel mai bun scurtmetraj documentar
"The Conscience of Nhem En"
"The Final Inch"
"Smile Pinki"
"The Witness - From the Balcony of Room 306"


Sursa: www.oscar.com
Distribuie:  
Incarc...

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.3447 (s) | 24 queries | Mysql time :0.191959 (s)

loading...