Lusitanii au clatinat Imperiul lui Fatih Terim

9 Iunie 2008
605 Vizualizari | 0 Comentarii
Fatih Terim
• Reprezentativa de fotbal a Portugaliei a invins, sambata, intr-un meci disputat la Geneva, cu scorul de 2-0, selectionata similara a Turciei, in cel de-al doilea meci al grupei A de la Euro 2008 • Golurile au fost marcate de Pepe, in minutul 61, si Raul Meireles, in prelungirile partidei, respectiv in minutul 90+3

Daca meciul de deschidere al Campionatului European, respectiv Elvetia-Cehia, nu a fost unul stralucit, cel de-al doilea joc a fost un adevarat regal fotbalistic. Astfel, reprezentativa de fotbal a Portugaliei a invins, sambata, intr-un meci disputat la Geneva, cu scorul de 2-0 ( la pauza 0-0), selectionata similara a Turciei, in cel de-al doilea meci al grupei A de la Euro 2008. Vicecampioana continentului a trecut la conducerea partidei inca de la primul fluier al arbitrului, nemtul Herbert Fandel, turcii preferand sa ramana in asteptare. Portughezii au dominat intr-atat prima parte a jocului, incat dupa 45 de minute, raportul suturilor la poarta era de 7 la 3 in favoarea lusitanilor, care au avut si doua ocazii foarte mari de a intra la cabine in avantaj. Prima mare ocazie a fost consemnata dupa aproximativ un sfert de ora, cand lusitanul Pepe a marcat cu capul, dupa un corner executat de pe partea stanga, insa reusita acestuia a fost anulata corect de brigada de arbitri, pentru o pozitie afara din joc. Cristiano Ronaldo a trecut si el pe langa deschiderea scorului, in minutul 38, cand portarul turcilor, Volkan, a deviat cu varful degetelor in bara portii sutul din lovitura libera al proaspatului castigator al Ligii Campionilor, cu Manchester United. Si in partea a doua a jocului, Portugalia si-a mai trecut in cont o bara, chiar in minutul 55, cand Simao Sabrosa a profitat de o greseala comisa la marginea careului de 16 metri, a lui Gokhan Zan, care l-a faultat dur pe portughez, mingea ricosand la Nuno Gomes, care, scapat singur cu goal-kepper-ul "otomanilor", a trimis balonul in stalpul din dreapta portarului. Totusi, vicecampioana europeana a reusit sa sparga gheata si sa deschida scorul in minutul 61, cand acelasi Pepe a marcat de la aproximativ 13 metri, dupa un set de pase cu Nuno Gomes. Scorul final al intalnirii a fost stabilit de Raul Meireles, in prelungirile partidei, respectiv in minutul 90+3.

Ronaldo a iesit la rampa

Starul lusitanilor, Cristiano Ronaldo, a luat o actiune pe cont propriu pe partea stanga, i-a pasat in careu lui Joao Moutinho, care a intors un fundas turc si a prelungit balonul pana la Meireles, care a inscris lejer pentru 2-0. Imediat dupa terminarea partidei, tehnicianul lusitanilor, Luiz Felipe Scolari, a precizat ca meciul impotriva Turciei a reprezentat un prim pas pentru urmatoarea faza a competitiei. "Am parcurs jumatate din drumul spre calificare, pentru ca mai avem doua meciuri de disputat, in care mai avem nevoie de trei puncte", a specificat selectionerul Portugaliei. In schimb, antrenorul invinsilor, Fatih Terim, a tinut sa laude Portugalia, despre care a spus ca este una din marile echipe ale continentului. "Portugalia este una dintre cele mai bune echipe de pe continent, iar astazi am avut confirmarea acestui fapt. Acum trebuie sa ne gandim la meciul urmator, cel cu Elvetia. Trebuie sa atacam, nu avem alta optiune", a spus antrenorul Turciei. Infrangerea nationalei Turciei in fata lusitanilor a avut represalii nu doar pe teren. Dupa fluierul final, aproximativ 200 suporteri turci, suparati pentru infrangerea favoritilor, s-au razboit cu fortele de ordine. Astfel, orasul german Frankfurt a devenit un teatru de razboi intre fortele de ordine si suporterii "otomanilor". Acestia au aruncat cu pietre in fortele de ordine, care au fost nevoite sa intervina in forta, folosind gaze lacrimogene, dupa cum au precizat reprezentantii politiei din orasul german. Aceste incidente s-au petrecut imediat dupa fluierul final al partidei Turcia -Portugalia, care a putut fi vizionata pe un ecran imens amplasat in centrul Frankfurtului, unde s-au strans aproximativ 6.500 de persoane. Ca o precizare, pe intreg cuprinsul Germaniei sunt stabiliti aproximativ 1,8 milioane de turci.