Lusitanii au trimis Rusia acasa

17 Iunie 2004
650 Vizualizari | 0 Comentarii
•Portugalia - Rusia 2-0 (1-0), in al patrulea joc din cadrul grupei A de la Euro 2004, disputat aseara la Lisabona •Cu doua infrangeri in primele doua jocuri, echipa Rusiei este prima care va parasi Europenele, indiferent de rezultatul ultimului meci

Caseta tehnica a jocului:

Portugalia - Rusia 2-0 (1-0)
Marcatori: Maniche ('7), Rui Costa ('87)
Formatii: Portugalia: Ricardo - Miguel, Jorge Andrade, Ricardo Carvalho, Nuno Valente - Costinha, Figo ('78 Ronaldo), Maniche, Deco, Simao ('63 Rui Costa)- Pauleta ('57 Nuno Gomes). Antrenor: Luiz Felipe Scolari.
Rusia: Ovcinnikov - Evseev, Smertin, Bugaiev, Sennikov - Aldonin ('45 Malafeev) - Alenicev, Loskov, Kariaka ('79 Bulikin)- Izmailov ('72 Bistrov), Kerjakov. Antrenor: Gheorghi Iartev
Cartonase galbene: Ricardo Carvalha, Deco/Evseev, Smertin, Alenicev
Cartonas rosu: Ovcinnikov.
Arbitri: Terje Hauge, Ole Hermann Borgan, Steinar Holvik (toti din Norvegia)
Stadion: Da Luz (Lisabona)
Spectatori: 65.000
Jucatorul meciului: Maniche

Nu au trecut decat patru zile de la startul Campionatelor Europene din Portugalia si se stie deja numele primei formatii care va parasi turneul final. Dupa ce au inregistrat doua infrangeri in tot atatea partide disputate, rusii vor parasi Euro 2004, cu bucuria de a se fi calificat intre cele mai bune 16 echipe de pe Batranul Continent. Meciul de aseara dintre Portugalia si Rusia a fost o adevarata finala pentru cele doua formatii, invinse in primul joc al grupelor. Practic, echipa care parasea terenul invinsa spunea adio sanselor de calificare in sferturile de finala. Cu sceptrul rusinii deasupra capului, portughezii au inceput meciul in forta, hotarati sa transeze repede disputa in favoarea lor. Prima faza importanta a meciului a insemnat si primul gol pentru lusitani. Luis Figo a executat o lovitura libera de pe dreapta, balonul a ajuns in centrul careului la Maniche, care a scapat de marcajul lui Evseev si a deschis scorul, cu un sut plasat in stanga portarului Ovcinnikov, ramas fara replica. Desi toata lumea se astepta la o tresarire de orgoliu a sovieticilor, mai ales ca erau practic eliminati de la Euro, la carma partidei au fost tot elevii antrenorului Scolari. Astfel, in minutul 23, Maniche a centrat pana la Deco, aflat in careu, dar vedeta portugheza a preluat balonul prea lung, permitandu-i portarului rus sa retina mingea cu siguranta. Sapte minute mai tarziu, Luis Figo a reusit o actiune superba pe dreapta, a driblat cativa adversari, dupa care a centrat la Pauleta, care a sters cu capul balonul, trimis in cele din urma in corner de Evseev. Primul sut spre poarta lui Ricardo avea sa vina abia in minutul 36, cand Loskov a executat o lovitura libera de la peste treizeci de metri, alaturi de buturile lusitane. De altfel, pana la finalul primului act, rusii nu au reusit sa trimita macar un sut pe spatiul portii lui Ricardo, posesia balonului apartinand in proportie de 60% gazdelor. Ultima faza a primei reprize avea sa fie si cea mai controversata a jocului. Loskov a trimis o pasa spre portar, Pauleta a interceptat, dar a fost blocat, in afara careului, de portarul Ovcinnikov, care a comis insa un hent, intentionat dupa parerea arbitrului Hauge, care l-a eliminat pe sovietic. Antrenorul rus l-a scos de pe teren pe inchizatorul Aldonin si l-a trimis intre buturile formatiei sale pe tanarul Malafeev.

Schimbarea la fata a Rusiei

Rusii au iesit de la cabine mult mai motivati, incercand sa compenseze prin vointa handicapul valoric fata de lotul lusitan. Interesant este ca, desi in superioritate numerica, portughezii au atacat prudent, fara a-i pune probleme deosebite lui Malafeev. In minutul 57, Deco a executat periculos o lovitura libera de la treizeci de metri, la care portarul rus a preferat sa elimine zidul. La inceputul ultimei jumatati de ora, Kariaka suteaza violent, dar pe centrul portii, si Ricardo respinge in corner. In minutul 67, portughezii initiaza un contraatac superb, Figo aflandu-se la capatul unui triunghi de pase, insa sutul sau a lovit bara portii lui Malafeev. Prin introducerea lui Cristiano Ronaldo, tehnicianul Portugaliei a adus un plus de entuziasm, driblingurile sale in regim de viteza destabilizand defensiva lenta a rusilor. Tot de la atacantul lui Manchester a pornit si faza celui de-al doilea gol portughez, cazut in minutul 89 si marcat de Rui Costa, reusita ce a spulberat si ultimele sperante ale rusilor in continuarea aventurii europene. Dupa toate probabilitatile, meciul Spania - Portugalia de duminica, aceasta veritabila finala a grupei A, va stabili cea de-a doua calificata in sferturi, alaturi de revelatia Grecia.