Mafie in gimnastica ritmica romaneasca

17 Octombrie 2000
1993 Vizualizari | 0 Comentarii
•Iesencele au cucerit publicul, dar nu si complotul federal •CSS Gym Conrado Iasi a cucerit la Ploiesti 11 medalii, din care 4 de aur •Antrenorul Radu a fost la un pas de a-si retrage fetele din concurs, dupa ce o gimnasta a fost penalizata de doua ori pentru aceeasi greseala, aruncand-o in afara podiumului

Reprezentantii Moldovei in sportul romanesc sunt priviti de cei de la federatiile de specialitate cam chioras. Asa se intampla si la fotbal, baschet, volei, in general la jocurile sportive. De curand, a luat amploare acest fenomen si in randul sporturilor individuale, cum ar fi gimnastica ritmica. Antrenorul clubului iesean CSS Gym Conrado, Constantin Radu, este singurul din tara si din lume care este inclus in colegiul de arbitri, nemaipunand la socoteala faptul ca nu mai exista vreun club in care sportivele sa fie antrenate de un barbat. In aceste conditii, femeile din gimnastica ritmica romaneasca s-au cam saturat de "spinul" numit Constantin Radu, fiecare competitie locala majora fiind un prilej pentru adevaratul "complot" de a-l elimina din arbitraj. Finalele de campionat national sunt de fiecare data un cosmar pentru antrenorul iesean, acesta trebuind sa suporte orice mojicie a celor care taie si spanzura in arbitrajul romanesc. Daca din antrenorat nu il pot elimina, fetele noastre cucerind cam tot ce se poate in ultimii 10 ani, de la masa de arbitraj se poate mult mai usor. Nu demult, Constantin Radu a vazut cartonasul galben in fata ochilor, de la "sef(a)", nemaiputand arbitra o perioada buna de timp.

"Am impresia ca sunt ca un ghimpe"

In week-end-ul acesta insa, ce s-a intamplat la Ploiesti, la finalele Campionatului National de senioare - categoriile I si "maestre", a intrecut orice limita. Antrenorul clubului iesean a fost la un pas de a-si retrage fetele din concurs, in urma deciziilor neconforme cu realitatea ale arbitrelor. "In finala de la cerc, Pamela Tanasa a fost furata ca in codru de arbitrele din Timisoara si Piatra Neamt, in urma notei primite clasandu-se pe locul 6, desi trebuia sa intre in posesia medaliei de argint. A fost penalizata de doua ori pentru aceeasi dezechilibrare si, cand am vrut sa contest acest lucru, nu am fost lasat sa vorbesc. Arbitra din Piatra Neamt i-a acordat fetei mele nota 3,8 iar cea din Timisoara, Mia Valiu, nota 4,5. Nu inteleg cum a apreciat nemteanca evolutia fetei, pentru ca nota este cu mult sub valoarea exercitiului. Diferenta dintre cele doua note este de 0,7 sutimi, iar regulamentul spune ca ea trebuie sa fie de doar 0,3. Prin urmare, am vazut ulterior o taietura pe foaia de arbitraj, ceea ce este ilegal, in loc de 4,5, nota fiind scazuta la 4,1, pentru a se ajunge la diferenta de care va vorbeam, de 0,3. Am fost si am reclamat acest fapt la prima sedinta, dar nu au avut cum sa-mi explice de ce s-a procedat in acest fel. La urmatoarea sedinta, mi s-a comunicat ca in regulament este o precizare, de care eu nu am auzit de cand sunt arbitru si antrenor. Cand s-a facut oare o astfel de precizare, iar daca s-a facut, de ce nu am fost anuntat si de ce nu s-a invocat acest lucru la prima sedinta? In loc sa mareasca nota de la 3,8 la 4,2, au scazut de la 4,5 la 4,1. Si asta pentru ca Tanasa a efectuat un rulaj cu cercul pe sol si nu pe corp, asa cum au vrut ele, cand, in regulament este scris foarte clar, rulajul se poate face fie pe corp, fie pe sol, la alegere. In acest fel, sportiva mea a fost privata de locul doi in finala de la cerc si aruncata pe locul 6. Nu mai vorbesc de alte finale, unde am pierdut cateva medalii la musteata, tot din cauza acelorasi arbitre. Cand am vrut sa spun ceva, mi-au pus pumnul in gura", a declarat antrenorul si presedintele CSS Gym Conrado Iasi, prof. Constantin Radu.

De trei ori medalie de aur la categoria I

Si la aceasta editie a finalelor, gimnastele de la Gym Conrado Iasi nu au avut rivale pe covorul de concurs, singurele obstacole in calea titlurilor nationale fiind cele de dincolo de "scena". Chiar si furate de arbitre, fetele antrenate de Constantin Radu si Catalina Radu au dominat finalele la categoria I - atat la echipe cat si la individual compus sau pe obiecte, numarul medaliilor la aceasta categorie ridicandu-se la 7: trei de aur, trei de argint si una de bronz. Intrecerea pe echipe a fost castigata de fetele orasului gazda, pe pozitia secunda clasandu-se Gym Conrado Iasi, la o diferenta de o zecime, doar in privinta arbitrilor. Mihaela Hilitanu, Pamela Tanasa, Adriana Bujor, Monica Afilipoaie, Simona Ursache si Mihaela Alexa, aceasta este componenta echipei de categoria I, fete care au incantat prin evolutiile lor pana si publicul spectator, nu insa si ochiul critic (at) al reprezentantelor arbitrajului romanesc. Daca la echipe titlul a fost ratat, iesencele s-au revansat la finalele pe obiecte, unde au cucerit trei titluri nationale. Pamela Tanasa a castigat la coarda cu nota 9,641 medalia de aur, celelalte gimnaste iesene clasandu-se pe pozitiile 4 - Mihaela Hilitanu si 6 - Adriana Bujor. Cea mai buna in finala la cerc s-a dovedit a fi Mihaela Hilitanu, in timp ce Tanasa a fost coborata de arbitre de pe 2 pe 6. Irezistibila s-a dovedit Hilitanu si la minge, ieseanca cucerind o noua medalie de aur cu nota 9,733. La acelasi obiect, Pamela Tanasa s-a clasat pe pozitia a patra cu 9,591. In fine, la panglica, Hilitanu a cucerit medalia de argint, fiind notata cu 9,650, alte doua sportive iesene terminand pe locul 5 - Monica Afilipoaie, respectiv 6 - Pamela Tanasa. La individual compus, Iasi a avut doua reprezentante pe podiumul de premiere, Hilitanu - argint si Tanasa - bronz fiind foarte aproape de titlul national, cucerit de sportiva gazda Simona Badiceanu.

Dupa doua operatii, Puiu a cucerit 4 medalii

Dintre toate "maestrele" prezente la competitie, Raluca Puiu s-a dovedit a fi cea mai prolifica. "Internationala" ieseana a suferit in ultimul an doua interventii chirurgicale, cea din urma chiar la Tokio, in timpul Campionatelor Mondiale de senioare, insa nimeni si nimic nu a oprit-o din drumul catre titlul national cu echipa. In componenta Carmen Afilipoaie, Adina Banu, Madalina Bujor, Anca Dumitriu si Aida Turcanu, Raluca Puiu, echipa de maestre a clubului Gym Conrado Iasi a urcat pe cea mai inalta treapta a podiumului, reparand intr-un fel nedreptatea de la categoria I. Podiumul a fost completat de echipeleTriumf Bucuresti - locul 2 si LPS Bihorul Oradea - locul 3, gazdele evoluand de aceasta data foarte slab. La individual compus, Raluca Puiu s-a clasat pe pozitia a treia, dupa Iulia Moldoveanu (Bistrita Nasaud) si Gina Patrascu (Triumf Bucuresti), aceeasi sportiva ieseana mai obtinand medalii de argint la panglica si bronz la minge. "Rezultatele Ralucai sunt excelente, daca ne gandim ca a fost operata de doua ori in ultimul an, dar a pierdut medalia de aur la individual compus tot din cauza unor depunctari nejustificate ale arbitrelor, care, cred ca s-au cam saturat sa le vada pe fetele mele pe primele locuri, dupa cele intamplate la categoria I, unde am cucerit trei titluri", a mai afirmat Constantin Radu. In alta ordine de idei, sa mai spunem ca, in cursul dupa amiezii de ieri, o delegatie din Franta a participat la o demonstratie de gratie, virtuozitate si frumusete oferite de gimnastele noastre in sala proprie din incinta Lic. Anghel Saligny, spectacol gustat din plin de oaspeti.