Marius Niculae salveaza Dinamo de la faliment

24 August 2009
751 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dinamo Bucuresti a invins pe CFR Cluj cu scorul de 1-0, dupa o reusita de senzatie a lui Marius Niculae • Intr-un alt meci disputat ieri, Steaua a invins la Galati cu scorul de 1-0, dupa reusita lui Romeo Surdu • Bogdan Stancu a fost eliminat si nu va juca in derbiul cu Dinamo

La doar trei zile distanta de la incidentele cu Slovan Liberec, dinamovistii au primit o gura de oxigen si au obtinut un succes de moral, scor 1-0, in fata formatiei CFR Cluj. Mobilizati excelent de Bonetti, dinamovistii au pus stapanire pe zona mediana a terenului inca de la inceput, avantajati atat de numarul mic de suporteri din tribune, cat si de amorteala din jocul feroviarilor. Lipsita de presiunea unui public ostil, partida a avut un ritm bun, chiar excelent in unele momente, cu multe faze de atac succedandu-se de la o poarta la cealalta. Prima repriza a apartinut dinamovistilor, chiar daca prima mare ocazie de gol a apartinut ardelenilor, in minutul 9 Mara sutand direct in figura lui Moti din centrul careului. Dupa doua minute, Marius Niculae a trecut lejer pe langa deschiderea scorului, sutul sau din 8 metri mergand in inaltul peluzei. Suita de ocazii a diamovistilor a fost completata de Kone, al carui sut violent a fost parat fabulos de Nuno Claro. Pana la pauza, Andrei si Adrian Cristea si-au trecut in cont alte ocazii ale cainilor. Vazand ca echipa sa nu se descurca in fata avalansei dinamoviste, Conceicao l-a scos pe Bogdan Mara in partea secunda si l-a trimis in teren pe Peralta. Jocul ceferistilor s-a reanimat, cainii rosii s-au blocat perfect in defensiva. Cand mai erau doar 10 minute pana la final, iar meciul parea ca se indreapta spre o remiza, Marius Niculae s-a trezit, dupa aproape o ora de disparitie din joc, si cu un sut de la 25 de metri a inscris un gol de generic, ajutat si de faptul ca Nuno Claro era iesit mult din poarta. Fortarea egalarii pe final nu a dat rezultate pentru oaspeti. Traore, Dubarbier, Nei sau Culio n-au reusit sa sparga defensiva adversa, iar Emil Dica a trimis in bara in minutul 89. Astfel, Dinamo a obtinut primul succes in Groapa si se pregateste de derbiul cu Steaua, de etapa viitoare.

Otelul - Steaua

Steaua a castigat cu mari emotii la Galati, Surdu marcand singurul gol al meciului in repriza secunda. Cu amintirea esecului usturator din sezonul trecut inca vie in mintea stelistilor, trupa lui Bergodi s-a deplasat la Galati cu gandul de a face uitata infrangerea cu 2-0 in fata Otelului. Antrenorul Stelei a facut mai multe inlocuiri in primul unsprezece si trupa din Ghencea a jucat modest, creandu-si putine ocazii de gol. De partea cealalta, Otelul a ratat foarte mult si cu un singur gol marcat in primele patru etape, trebuie sa se multumeasca cu cele patru puncte adunate pana acum. Jocul a fost extrem de echilibrat in prima repriza. Tacticizat la extrem si destul de inchis, meciul s-a luminat spre jumatatea primei parti. Dupa doua semiocazii ale lui Surdu si Ionescu, Otelul a dat replica in minutul 28 prin Matei, a carui lovitura de cap spre coltul lung a fost scoasa fenomenal de Zapata. La cateva minute, fostul otelar, Janos Szekely, si-a trecut in cont o mare ratare, ramas singur in careu cu Kolev, stelistul luandu-l la tinta pe portarul gazdelor. La atacul urmator, Nicolita a ajuns surprinzator in dreapta, a centrat superb in careu, Kolev a scapat mingea din maini, insa Stancu nu a fost pe faza sa trimita in plasa. A urmat o ocazie rarisima a galatenilor dupa o actiune personala a lui Salagean pe stanga, care a pasat la prima bara spre Paraschiv, Zapata a parat in extremis devierea galateanului, mingea sarind la Matei. Insa acesta, cu jumatate de poarta goala in fata, a trimis la o palma de bara din dreapta. Ratarea lui Szekely din prima parte a intalnirii a fost repetata de stelist si in minutul 51, cand, la fel, a ramas singur cu portarul, insa a tras direct in el din 13 metri. Deschiderea de scor a venit in urma unui contraatac declansat de Andrei Ionescu in zona mediana, acesta a pasat pe culoar spre Surdu, care n-a stat mult pe ganduri si, cu un sut din marginea careului pe jos, l-a invins pe Kolev la coltul lung. Cu un sfert de ora inainte de finalul jocului, Bogdan Stancu a vazut al doilea cartonas galben in urma unei lovituri cu cotul la un duel aerian cu Rapa, fiind eliminat. Insa experienta stelistilor a fost hotaratoare, elevii lui Bergodi reusind sa tina cat mai mult posibil mingea si sa se blocheze cu succes in aparare, fara a permite adversarilor superiori numeric sa ameninte poarta lui Zapata.