Mark Cavendish a castigat o noua etapa in Turul Frantei

16 Iulie 2009
547 Vizualizari | 0 Comentarii
Mark Cavendish
Britanicul Mark Cavendish a castigat, miercuri, etapa a 11-a a Turului Frantei, desfasurata intre localitatile Vatan si Saint-Fargeau (192 km), impunandu-se la sprint in fata americanului Tyler Farrar (Garmin). Podiumul mansei a fost completat de bielorusul Yauheni Hutarovich (Francaise des Jeux). Cronometrat la sosire cu timpul de 4 ore, 17 minute si 55 secunde, Mark Cavendish nu a avut nicio problema in a obtine a patra victorie de etapa in actuala editie a Turului Frantei, egaland astfel numarul succeselor din anul precedent. Succesul ciclistului din Insula Man a fost dublat si de preluarea tricoului verde, Cavendish revenind pe prima pozitie in clasamentul pe puncte, cu un total de 176 puncte, dupa ce norvegianul Thor Hushovd (Cervelo) s-a clasat pe locul cinci, scrie Onlinesport. Pentru inca o zi tricoul galben va ramane la italianul Rinaldo Nocentini (AG2R), acesta pastrandu-si cele sase secunde in fata spaniolului Alberto Contador (Astana). Americanul Lance Armstrong a ramas pe trei, la opt secunde in spatele lui Nocentini. Mansa dintre localitatile Vatan si Saint-Fargeau a fost marcata de evadarea a doi rutieri, belgianul Johan Van Summeren (Silence-Lotto) si polonezul Marcin Sapa (Lampre) incercand sa surprinda plutonul intr-o etapa destinata unui sprint masiv la final. Cu 5 borne inaintea finalului, dupa 163 kilometri de efort in doi, Van Summeren si Sapa au fost ajunsi de pluton, belgianul de la Silence-Lotto primind distinctia de cel mai combativ ciclist al etapei. Echipele Milram si Columbia au controlat finalul de etapa, Cavendish dovedindu-se pentru a patra oara in acest tur cel mai rapid dintre rutieri, desi Thor Hushovd si Tyler Farrar au declansat sprintul decisiv.

Page time :0.1811 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018934 (s)