Meci nebun intre Craiova si Rapid

21 Septembrie 2009
592 Vizualizari | 0 Comentarii
Mugurel Buga
Universitatea Craiova si Rapid Bucuresti au oferit un meci superb celor doar 3 mii de spectatori prezenti in tribune. Giulestenii au condus cu 2-0, au fost egalati in doar patru minute, dar au castigat in final cu scorul de 4-3, dupa un joc cu adevarat de infarct pentru iubitorii celor doua formatii. Partida a inceput cu un moment de reculegere in memoria actorului Nicu Constantin, sustinator de marca al Rapidului. Universitatea a avut un start dezastruos de meci in fata Rapidului, aflat pe val dupa victoria de senzatie cu Vaslui din etapa trecuta. Doar 12 minute au rezistat oltenii cu poarta inchisa. Dupa o ocazie a lui Trica in minutul 7, gheata a fost sparta de Adrian Iordache, fundasul rapidist profitand de o greseala a defensivei gazdelor si o centrare de manual in stilul caracteristic Spadacio, pentru a inscrie din 5 metri primul sau gol in tricoul alb-visiniu. Cazuti psihic dupa rapida deschidere de gol, craiovenii au mai incasat o lovitura in primul sfert de ora al meciului. Ionita a trimis dintre doi fundasi adversi mingea in transversala, de aici balonul a ajuns la Buga, care a trebuit doar sa-l impinga in poarta goala, Lung fiind iesit la sutul lui Ionita. Cu avantaj dublu pe tabela, giulestenii si-au domolit avantul ofensiv, trecand la un joc mai calm si mai calculat. A fost ocazia potrivita pentru elevii lui Mogosanu sa demonstreze suporterilor furiosi ca nu au incheiat socotelile in aceasta partida. Universitatea a luat cu asalt careul lui Marinescu dupa jumatatea reprizei. Semnalul de alarma a fost tras de Prepelita, in minutul 30, cand, ramas singur cu Marinescu dupa o pasa de la Trica, mijlocasul oltenilor a incercat sa marcheze cu un sut la coltul lung, insa mingea a trecut la cativa centimetri de bara din stanga. Dupa cateva ratari la care au contribuit Barboianu, cu pasa decisiva, si Eugen Trica la finalizare, Mihai Stoica a redus din diferenta cu 4 minute inainte de pauza, cand atacantul gazdelor a fost gasit excelent de Dorel Stoica, a preluat intre Constantin si Iencsi si l-a invins pe Marinescu cu un sut din marginea careului. Impulsionati de reusita lui Costea, craiovenii au presat continuu careul oaspetilor, in timp ce rapidistii nu reuseau sa scoata mingea din popria jumatate de teren. Egalarea a venit la ultima faza a reprizei, cand capitanul oltenilor s-a inaltat excelent la o centrare din corner si a trimis cu capul sub transversala din mijlocul careului. Imediat dupa reluare, entuziasmul egalarii i-a gasit visatori pe craioveni si Costin Lazar i-a taxat nemilos in minutul 49, cu o lovitura de cap din fata portii, dupa o pasa de la Buga care a recentrat o minge venita din corner. Putea fi 3-3 in minutul 58, daca mingea trimisa excelent din lovitura libera de Dorel Stoica n-ar fi intalnit tranversala portii Rapidului. Si cum in fotbal ocaziile se razbuna, Helder a refacut diferenta de doua goluri in favoarea Rapidului, marcand in minutul 66 primul sau gol in tricoul alb-visiniu, cu un sut imparabil la coltul lung, dupa ce fusese gasit singur in dreapta de Mugurel Buga. Incercarile disperate ale gazdelor, dupa modelul celor din prima repriza, n-au mai avut acelasi efect, oltenii inregistrand ratari pe banda rulanta, Florin Costea de doua ori, Dina sau Wobay trecand pe rand pe langa gol. Pana la urma oltenii au reusit sa mai inscrie o data prin Eugen Trica in ultimul minut regulamentar de joc. Dina a trimis cu capul mingea in bara, de aici a sarit la picioarele fostului mijlocas de la CFR Cluj, care a avut de indeplinit in fata portii o simpla formalitate.

Page time :0.1299 (s) | 24 queries | Mysql time :0.020300 (s)