Midia a incurcat socotelile fotbalistilor ieseni

19 Aprilie 2004
1344 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Iasi - Midia Navodari 0-0, in etapa a XXII-a a Diviziei B de fotbal •Cum Petrolul Moinesti si FC Vaslui au pierdut sambata, distanta dintre Poli si principalele urmaritoare s-a marit la 15 puncte •Daca se impun in urmatoarele trei jocuri, iesenii ar putea fi si matematic promovati, dupa partida cu Dacia Unirea Braila din Dealul Copoului, meci in care ar putea fi sarbatorita revenirea pe prima scena a fotbalului romanesc dupa opt ani de pauza

Sambata, in Dealul Copoului, liderul Diviziei B de fotbal, Poli Unirea Iasi, putea face pasul decisiv spre prima divizie. Cum principalele contracandidate la promovare, Petrolul Moinesti si FC Vaslui, au fost invinse in deplasare la Medgidia si, respectiv, Plopeni, fotbalistii lui Simionas se puteau distanta la 17 puncte in fruntea esalonului secund, cu doar opt etape inainte de finalul sezonului. Totusi, in aceste conditii, gruparea din Dealul Copoului va trebui sa se impuna in urmatoarele trei partide, pentru a fi si matematic promovati in prima divizie. Astfel, jucatorii pregatiti de Vasile Simionas ar trebui sa castige cele doua deplasari la Constanta si Mangalia, urmand ca in meciul de pe teren propriu, cu Dacia Unirea Braila, programat pe 8 mai, sa poata forta revenirea pe prima scena, chiar cu cinci etape inainte de finalul sezonului. Din nefericire insa, iesenii au aratat din nou ca sunt intr-o criza de forma, din cauza mentalitatii paguboase sau a relaxarii premature din sanul lotului. Partida cu Midia ar fi trebuit sa reprezinte o simpla distractie cu public pentru fotbalistii liderului, dar, la final, spectatorii prezenti la joc se puteau felicita ca echipa favorita a reusit sa castige totusi un punct si nu sa piarda doua. Neinvinsi de 21 de etape, componentii gruparii din Dealul Copoului au parut cu gandul mai mult la prima divizie decat la meciurile din finalul acestui campionat. Astfel, navodarenii, cu Ciprian Paraschiv, cel mai bun jucator al meciului, la timona ar fi putut da lovitura la Iasi, dar tanarul Borza s-a incapatanat sa rateze din toate pozitiile posibile.
Meciul a inceput in nota de dominare a gazdelor, cu Adrian Cristea in verva, care a ratat in primele 25 de minute trei ocazii de a deschide scorul, de mentionat fiind cea din minutul zece, cand tanarul mijlocas al lui Poli a incercat o executie pretentioasa, sut la coltul lung al la Del Piero, aparat insa de portarul Ionita. Cele mai mari ocazii ale primului act apartin constantenilor, care prin Curumi, in minutul 23 si Borza, in minutul 42, ar fi putut detona bomba in Copou. Ambii fotbalisti ai oaspetilor au ratat insa din pozitii favorabile, neputand sa profite de imensele gafe facute de Bitica si Gheban, fiind salvati in cele din urma de interventiile exacte ale lui Arcanu.

Ratari monumentale

Repriza secunda incepe insa cu o alta ratare monumentala a oaspetilor, Borza in minutul 48 trimitand, singur in careul iesean, mingea cu capul in bara portii iesene. Intre minutele 60 si 77, iesenii au cele mai bune momente de joc, Cristea de doua ori, Botan, sut in bara, si Bernard, trecand de putin pe langa deschiderea scorului. Acelasi Borza putea sa trimita cele trei puncte la Navodari, dar in minutul 79 l-a tintit pe Arcanu, dupa o noua eroare in defensiva ieseana. Partida se incheie cu cateva zvacniri ale fotbalistilor gazda, Luca, sut la coltul scurt pe langa poarta, Cercel, sut plasat din lovitura libera si din nou Luca, sut in bratele portarului, trecand pe langa golul izbavitor. Meciul se incheie cu 0-0, scor care ar trebui sa-i nemultumeasca mai mult pe oaspeti, care au avut cateva bune oportunitati de a pleca cu toate cele trei puncte de la Iasi, numai imprecizia lui Borza privandu-i pe elevii lui Radu Troi de trei puncte meritate in meciul de sambata. Interesant este ca actualul tehnician al echipei de la malul marii si-a incheiat cariera de fotbalist pe stadionul din Copou, intr-un meci intre Poli si Steaua, disputat in anul 1978 si castigat de ieseni cu scorul de 1-0, printr-un gol inscris de actualul secund al Politehnicii, Narcis Ciocarlan. Fundasul iesean Ciobanu l-a accidentat pe Troi, scotandu-l pe acesta din activitate, la varsta de doar 29 de ani.

Declaratii dupa meci

Radu Troi, antrenor Midia Navodari: " Ma multumeste rezultatul de astazi, pentru ca am intalnit cea mai buna echipa din serie care merita sa promoveze in prima liga. Iasul are o echipa buna si sunt convins ca nu va poate sta nimic in cale in tentativa de a reveni in prima divizie".
Vasile Simionas, antrenor Poli: "Rezultatul este echitabil dupa aspectul jocului, mai ales ca noi am facut un meci slab. Este totusi al XXI-lea joc fara infrangere si trebuia sa vina o data si un rezultat mai slab. Nu pot fi foarte suparat pe baieti, mai ales ca acestia au avut un meci greu miercuri la Sacele. M-a nemultumit in schimb maniera de arbitraj a lui Deca, un arbitru care a fragmentat foarte mult jocul si a intarziat cu acordarea cartonaselor galbene. Daca am fi castigat astazi, cred ca puteam face pasul decisiv spre prima divizie".
Marius Stan, presedinte executiv Poli: "Am facut un meci slab astazi si astfel am ajuns sa ne bucuram ca am obtinut un rezultat de egalitate, intr-o partida in care puteam fi invinsi usor la o diferenta de doua-trei goluri. Nu excludem chiar si amendarea jucatorilor, pentru ca ei trebuie sa inteleaga ca sunt datori fata de oamenii care au venit la stadion sa le ofere un spectacol agreabil".
In afara meciului de la Iasi, in etapa a XXII-a a Diviziei B de fotbal s-au mai inregistrat urmatoarele rezultate: Gloria Buzau - Unirea Focsani 0-0; Metalul Plopeni - FC Vaslui 1-0; CSM Medgidia - Petrolul Moinesti 3-2; Oltul Sf. Gheorghe - Poiana Campina 0-4; Laminorul Roman - Dacia Unirea Braila 3-0; Precizia Sacele - Electrica Constanta 0-2; Callatis Mangalia - FC Onesti 3-0.
Etapa viitoare programeaza sambata, 24 aprilie, urmatoarele jocuri: Electrica Constanta - Poli Unirea Iasi; Dacia Unirea Braila - Precizia Sacele; Poiana Campina - Laminorul Roman; Petrolul Moinesti - Oltul Sfantu Gheorghe; FC Vaslui - CSM Medgidia; Unirea Focsani - Metalul Plopeni; Midia Navodari - Callatis Mangalia; FC Onesti - Gloria Buzau.

Caseta tehnica a jocului:

Poli Iasi - Midia Navodari 0-0
Poli: Arcanu, Mitruc, Bernard - cpt, Gheban, Cercel, Ilie, Paraschiv, Savu ('56 Botan), Bitica ('51 Pacurar), Balba ('81 Luca), Cristea. Antrenor Vasile Simionas.
Midia Navodari: Ionita, Floricica, Dragoi, Paraschiv - cpt, Stefan, Fugaru, Borza ('90 Martinescu), Petre, Miu, Ene, Curumi ('83 Boras). Antrenor Radu Troi.

Ciprian Paraschiv nu a fost uitat de publicul iesean

Fostul fundas al Politehnicii, Ciprian Paraschiv, a revenit pentru prima data la Iasi, dupa ce, in iarna, antrenorul Vasile Simionas a renuntat la serviciile sale. In momentul in care a fost anuntat de crainicul stadionului, publicul spectator prezent la meci l-a aplaudat pe cel poreclit de suporteri Cip. Mai mult, galeria ieseana a afisat un banner la Tribuna B pe care se putea citi: "Un nume, o iubire = Cip Paraschiv". Capitanul Midiei din partida de sambata a fost cel mai bun jucator al meciului, dand astfel o palma antrenorului Simionas, care s-a grabit sa renunte la serviciile unui jucator de care mai era nevoie si pe care publicul spectator l-a iubit intotdeauna. Dupa joc, Paraschiv a declarat: "M-am simtit emotionat sa evoluez din nou la Iasi, de aceasta data ca adversar. Publicul a fost fantastic si le multumesc ca nu au uitat tot ce am facut bun aici. Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam sa fiu atat de bine primit. Ma bucur enorm ca Poli a reusit in acest an sa revina acolo unde ii este locul, pe prima scena a fotbalului romanesc".

Page time :0.1858 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019961 (s)