Mielusei alb-albastri in gura cainilor rosii

4 Aprilie 2005
1011 Vizualizari | 0 Comentarii
•Dinamo Bucuresti - Politehnica Iasi 2-0 (1-0), in etapa a XVIII-a a Diviziei A de fotbal •Fotbalistii ieseni au facut act de prezenta pe stadionul campionilor, fiind invinsi cu acelasi scos cu care au pierdut si in Giulesti •Dinamovistii ar mai fi putut inscrie cateva goluri, dar au avut mila de o echipa care a fost cu gandul la partida cu Universitatea Craiova si care nu a amenintat succesul alb-rosilor nici macar un minut •Primul sut al iesenilor pe spatiul portii bucurestene a fost inregistrat abia in minutul 82 •Pentru Poli urmeaza un joc capital pentru mentinerea in prima liga, acasa, impotriva formatiei Universitatea Craiova

Dinamo Bucuresti - Politehnica Iasi 2-0 (1-0)
Marcatori: Claudiu Niculescu ('6, '53)
Stadion: Dinamo
Vreme: rece
Spectatori: 2.000
Gazon: impecabil
Formatii: Dinamo Bucuresti: Gaev, Galamaz, Badea, Tamas, Florentin Petre, Burca ('66 Margaritescu), Ilin, Zicu ('65 Baltoi), Mihalcea ('76 Balan), Mihalcea, Grigorie, Niculescu. Antrenor: Ioan Andone.
Politehnica Iasi: Branet, Beceru, Baldovin, Tinel Petre ('66 Ilie), Pirvu, Arhire, Mitruc ('59 Stanciu), Gavatorta, Rednic, Miclea ('72 Pacurar), Onofras. Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: -
Arbitri: Tiberiu Lajos - 7, Marcel Savaniu - 7, Dorin Mudura - 6.
Cartonase galbene: Burca, Zicu, Grigorie / Rednic.
Observatori: Mircea Cezar Ionescu si Gheorghe Constantin.

Ca niste mielusei. Asa s-au comportat fotbalistii ieseni in disputa cu Dinamo Bucuresti, din cadrul etapei a XVIII-a a Diviziei A. Calmul, agresivitatea si dorinta de victorie din jocul disputat in toamna in Ghencea au ramas simple amintiri pentru echipa pregatita de Ionut Popa, care in meciul de sambata nu a dovedit nici un minut ca ar fi interesata de obtinerea unui succes in Stefan cel Mare. Sigur ca tehnicianul iesean poate invoca multimea jucatorilor accidentati sau faptul ca a trebuit sa joace cu o linie improvizata in totalitate si din fotbalisti trecuti bine de prima tinerete, sigur ca Dinamo este o echipa redutabila pe teren propriu, dar atitudinea din teren a jucatorilor din dealul Copoului i-a dezamagit pe microbistii ieseni. Miile de suporteri ai Politehnicii nu voiau neaparat un succes in meciul cu Dinamo, o echipa infinit mai buna decat iesenii, dar asteptau de la jucatori sa-si doreasca cu adevarat succesul si sa dea totul pe teren pentru a-l obtine. Tocmai asta nu au facut Miclea si compania, care au fost in plimbare in capitala, lasand impresia ca acest meci trebuia sa se incheie cu scorul de 2-0. La aceasta impresie a contribuit si echipa gazda, care parca s-a temut sa mai inscrie dupa stabilirea scorului de 2-0, preferand sa paseze inapoi sau sa rateze din situatii clare de a marca.

Jenant

Pana la urma Dinamo s-a impus cu scorul de 2-0, prin reusitele lui Claudiu Niculescu, din minutele 6 si 53. La faza primului gol insa, principalul vinovat a fost portarul Cristian Branet, care s-a plasat prost, ca un goal-keeper de la juniori. Prima repriza a fost dominata categoric de gazde, care au zburdat pe teren, profitand insa si de apatia din jocul echipei iesene. Pana la finalul actului intai, elevii lui Ioan Andone au ratat inca patru ocazii de a-si mari avantajul pe tabela de marcaj, prin Grigorie in doua randuri si prin Florentin Petre si Mihalcea. Partea a doua a meciului a avut acelasi scenariu ca si prima repriza, cu Niculescu inscriind repede, in minutul 53, dupa o pasa buna a lui Grigorie si dupa ce atacantul dinamovist l-a driblat si pe Branet. Si pentru ca acest scor multumea pe deplin ambele echipe, jocul a capatat accente comice, cu cei 22 de jucatori straduindu-se sa nu marcheze, pentru a nu strica echilibrul acestei partide. Astfel, s-a scris istoria unui meci de fotbal, urmarit de intreaga tara si in care jucatorii ieseni s-au umplut de penibil. Poate ca cheia acestei partide a stat in veselia suspecta a antrenorului Ionut Popa, la sfarsitul unei partide jenante pentru echipa sa si cheful acestuia de a face glume pe seama tuturor.

Declaratii la finalul meciului:

Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Jocul a fost mai bun in ultima jumatate de ora, cand au alternat ocaziile la o poarta si la cealalta. In prima repriza am jucat cu multa frica si retinere pe care nu mi-o pot explica. Dinamo a creat repede presiune si ne-a inscris un gol stupid, pe care l-as fi parat si eu. Am mai avut si noi cateva sanse sa inscriem, dar victoria dinamovista este perfect meritata. Eu nu le-am spus sa se apere, dar ei au jucat foarte slab si foarte aproape de linia noastra defensiva".

Ioan Andone, antrenor Dinamo Bucuresti: "Cred ca principalul castig al acestui meci este ca nu am primit gol, pentru a doua partida consecutiv. Ne-am facut singuri jocul usor prin executia superba a lui Niculescu, dupa care nu s-a mai pus nici un moment problema invingatoarei. Ne asteapta un meci infernal etapa viitoare, in Ghencea, pe care trebuie sa-l castigam daca vrem sa mai ramanem in carti".

Adrian Cristea, jucator transferat in iarna de la Poli la Dinamo: "Ma bucur ca am obtinut un succes de care aveam mare nevoie. Imi pare rau ca nu am jucat nici un minut, dar le voi tine baietilor de la Iasi pumnii in meciul vital cu Universitatea Craiova. Pe noi ne asteapta un program infernal si sper ca Andone sa conteze pe mine".

Daniel Rednic, jucator Poli Iasi: "Noi am venit sa ne aparam, dar din pacate am luat gol foarte repede si a fost foarte greu sa mai intram in joc. Cred totusi ca, daca inscriam si noi un gol, poate altfel s-ar fi scris istoria acestei partide. Acum trebuie sa lasam acest meci in urma si sa privim inainte spre partida cu Universitatea Craiova".

Page time :0.1838 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019825 (s)