Mircea Rednic ii trimite mesaje de dragoste lui Adrian Porumboiu

1 Septembrie 2008
1535 Vizualizari | 0 Comentarii
Mircea Rednic
• "Te iubesc, esti destept, cel mai bun patron pe care l-am avut, nu ca prostii de la Dinamo care stau si fumeaza trabucuri", a fost mesajul pe care Mircea Rednic i l-a trimis lui Adrian Porumboiu dupa meciul cu Universitatea Craiova • "Ma surprinde acest mesaj. Bineinteles ca ii voi cere explicatii lui Rednic, il va costa mult de tot", a replicat Cristi Borcea • In derbiul rundei a 6-a din Liga 1, Dinamo Bucuresti a invins la limita, scor 1-0 (0-0), pe Universitatea Craiova

Dragoste mare intre antrenorul de la Dinamo, Mircea Rednic si fostul sau sef, patronul FC Vaslui, Adrian Porumboiu. Imediat dupa partida dintre Dinamo si Universitatea Craiova, disputata sambata seara, Mircea Rednic s-a trimis un SMS incredibil finantatorului vasluian. Ieri, intr-o interventie telefonica la GSP TV, Adrian Porumboiu a afirmat ca sambata seara a primit un mesaj pe telefon de la Mircea Rednic in care acesta ii spunea ca este cel mai bun conducator de club cu care a lucrat. "Azi noapte, pe la 12.00, am primit un SMS. Va respect mult, va iubesc, sunteti cel mai mare conducator pe care l-am avut. Va pup, va iubesc. Ma uit sa vad de unde vine, de la Mircea Rednic. Il sun pe Rednic, il intreb ce s-a intamplat. A continuat cu va respect, va iubesc. I-am spus Mircea, stai putin, eu nu mi-am schimbat orientarile sexuale. A inceput sa continue sa-mi spuna ca sunt destept, nu ca prostii aia ai lui care scot fumul din trabuc rotocoale. Nu stiam ce se intampla, m-am gandit ca este intr-o stare euforica si i-am zis noapte buna. Nu m-am gandit nici o clipa ca ar putea sa faca vreo asociere intre mine si Draganescu. Daca stie ceva ca eu am spus la vreun arbitru sa faca vreo magarie, sa faca publica treaba asta", a spus Porumboiu. In replica, presedintele executiv al FC Dinamo, Cristian Borcea, a afirmat ca Rednic "va plati scump" daca se va dovedi ca declaratia lui Porumboiu este adevarata. "Ma surprinde acest mesaj transmis de Rednic. Lui i se spune mereu Perversul sau Strambul. Daca Mircea a spus asa ceva, va plati scump. E problema mea cum va plati", a spus Borcea.

Arbitraj contestat

Mircea Rednic declarase, sambata seara, dupa meciul Dinamo - Universitatea Craiova, scor 1-0, ca eliminarea jucatorilor Julio Cesar si Adrian Ropotan a fost o tactica buna inaintea meciului cu FC Vaslui si ca centralul Mugurel Draganescu este un baiat de casa la gruparea moldava. "Julio Cesar a fost cu mare usurinta eliminat, nu merita. Tamas e accidentat, Julio Cesar e suspendat, deci ne va fi foarte greu la Vaslui. Acum fac eu legatura cu domnul arbitru (n.r. - Mugurel Draganescu). Stau eu bine si ma gandesc cand eram la Vaslui. E un baiat de casa la Vaslui. Parerea mea e ca a fost o tactica buna. A pus presiune si cu mare usurinta i-a eliminat pe cei doi", a spus Rednic, la finalul partidei din etapa a VI-a a Ligii I. Revenind la joc, in derbiul rundei a 6-a din Liga 1, Dinamo a invins la limita, scor 1-0 (0-0), pe Universitatea Craiova. Unicul gol al meciului a fost marcat in minutul 52 de Marius Niculae, jucator ajuns astfel la a doua reusita in tricoul lui Dinamo de la revenirea din Scotia. Unicul gol al intalnirii a fost inscris de Marius Niculae, in minutul 52, atacantul dinamovist reluand de la 11 metri un balon centrat de pe partea stanga de Pulhac. Universitatea Craiova a reusit sa marcheze in minutul 30 prin Mihai Dina, insa golul a fost anulat corect de centralul Mugurel Draganescu, pe motiv de ofsaid, dupa o semnalizarea a asistentului Cristian Nica. Gabriel Tamas, care a fost pentru a doua oara consecutiv titular la Dinamo, s-a accidentat la glezna si a fost inlocuit in minutul 35 al partidei cu Cosmin Moti.

Farul invinge in ultimul minut

In minutul 53, Mitchell l-a faultat pe Lobont si s-a creat un meleu intre jucatorii celor doua echipe, iar acelasi Mitchell l-a lovit cu cotul in figura pe Moti si a fost eliminat. De asemenea, brazilianul Julio Cesar a fost eliminat de Mugurel Draganescu cu usurinta, dupa ce si-a impins un adversar. Dupa un inceput echilibrat de partida, cu atacuri pozitionale din partea gazdelor si o aparare solida a oltenilor, acestia din urma au inceput sa puna probleme la poarta lui Lobont in a doua parte a primului mitan. Elevii lui Nicolo Napoli au deschis jocul pe cele doua extreme ale terenului, de unde centrarile lui Dananae si Gangioveanu i-au cautat pe Costea si Dina. La meciul de pe stadionul Dinamo au mai asistat: presedintele LPF, Dumitru Dragomir, fostul actionar al ros-albilor, Gigi Netoiu, care a urmarit partida impreuna cu selectionerul Victor Piturca, impresarul Ioan Becali. Intr-un alt meci din etapa a VI-a a Ligii I, Farul Constanta a obtinut un succes la limita, scor 2-1, in fata Gloriei Bistrita. Trupa lui Ioan Ovidiu Sabau a deschis scorul prin Hora, in minutul 8, dar bucuria bistritenilor nu a tinut decat un sfert de ora, pana cand Rushmir a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Repriza a doua a fost una modesta si se parea ca partida se va indrepta spre o remiza echitabila. In ultimul minut de joc, Chico a reusit o patrundere frontala si l-a invins cu un sut plasat pe Tatarusanu. Astfel, Farul a ajuns la 9 puncte si mai are de disputat meciul din etapa a cincea cu Politehnica Iasi.