Muscaturi letale

17 Septembrie 2007
1852 Vizualizari | 3 Comentarii
• Politehnica Iasi - Dinamo Bucuresti 2-5 (1-1), intr-o partida din etapa a VII-a a Ligii I de fotbal • Iesenii au jucat curajos timp de 70 minute, dar au incheiat partida in genunchi, primind 4 goluri in ultimele 20 de minute • Acest esec dureros involbureaza si mai mult apele in dealul Copoului si arunca Politehnica pe locul 13 in clasamentul intern, inaintea unui program infernal • Etapa viitoare, duminica, 23 septembrie, Poli Iasi va intalni, in deplasare, formatia CFR Cluj • In urmatoarele 4 runde, iesenii vor infrunta echipele CFR Cluj si Unirea Urziceni, in deplasare, iar in Copou vor veni Pandurii Targu Jiu si Rapid Bucuresti

Peste zece mii de spectatori au urcat sambata seara dealul Copoului cu speranta ca fotbalistii Politehnicii le vor oferi un sfarsit de saptamana placut si o victorie in fata campionilor de la Dinamo Bucuresti. Finalul meciului avea sa fie insa un cosmar pentru trupa lui Ionut Popa, care a inregistrat o infrangere severa, scor 2-5, iar rabdatorul public iesean a parasit arena din Copou pe o ploaie torentiala, cu senzatia ca Onut si compania si-au batut inca o data joc de asteptarile lor. Totusi, timp de 70 minute, Politehnica a dat senzatia ca poate obtine un succes mare in fata unei echipe Dinamo, lipsita de cateva piese de baza ca Lobont, Bratu, Pulhac, Moti sau Zicu si parca mai slaba ca oricand in ultimii ani. O serie incredibila de gafe, un gol al fundasului Goian si o tripla a lui Danciulescu au spulberat sperantele iesenilor si au dus scorul la un neverosimil 2-5, greu de digerat de toata lumea. Meciul a inceput practic de la scorul de 0-1, dupa ce, in minutul 3, ieseanul Adrian Cristea, profitand de apatia lui Cornel Buta, a prins un sut superb de la marginea careului si a adus tacerea pe batrana arena din Copou.

Gol din off-side

Fotbalistii gazda nu au resimtit socul si au trecut imediat la carma partidei. Dupa doua ocazii semnate Munteanu si Miclea (lovituri cu capul din pozitii bune, in bratele portarului Romanovs), in minutul 27, Bilba (dintr-o pozitie clara de off-side, nesemnalizata de asistentul Nicolae Meghesan, din Tarnaveni) a readus egalarea dupa ce a impins in poarta o minge deviata cu pieptul in careu de capitanul Bogdan Onut. Dinamovistii pareau prabusiti, iar fotbalistii lui Ionut Popa au facut legea pe teren pana la pauza. Gazdele si-au mai trecut in cont doua ocazii uriase de a prelua conducerea, dar mai intai Miclea, in minutul 37, a sutat slab de la 16 metri si i-a permis lui Romanovs sa respinga de la radacina barei, iar apoi Bilba, la capatul unui actiuni frumoase pe partea dreapta, a intrat in unghi si a sutat prin fata portii dinamoviste. Cu un nou antrenor pe banca tehnica, in persoana lui Walter Zenga, Dinamo si-a revenit in ultimele 2 minute ale primei reprize, cand Ropotan (sut din viteza pe centrul portii) si Danciulescu (sut din alergare putin pe langa poarta), au trecut de putin pe langa golul doi. Dupa pauza, tot iesenii au inceput mai decisi, iar la trei minute de la reluare Bilba nu a mai putut impinge in plasa o minge care s-a scurs prin fata portii dinamoviste. Patru minute mai tarziu, acelasi atacant a sutat din cadere, in bratele portarului Romanovs. Avertismentul oaspetilor a venit in minutul 63, cand Claudiu Niculescu a executat bine o lovitura libera, Danciulescu a deviat cu capul, iar Branet a respins greu si cu noroc in corner. Cosmarul iesenilor avea sa inceapa in minutul 70, cand Niculescu a executat un corner de pe partea stanga, mingea a traversat tot careul si a ajuns la Goian, care singur la doi metri (Silvasan, omul desemnat sa-l marcheze pe fundasul dinamovist visa probabil la un transfer in strainatate) a impins mingea in poarta.

Cosmar

Doar un minut mai tarziu, totul avea sa se naruiasca, iar Danciulescu si-a inceput seria inscriind cu capul din plonjon, dupa o centrare de pe partea dreapta a lui Oprita. La 3-1, gazdele au cazut de tot, ploaia a alungat spectatorii de pe stadion, Ionut Popa a fost incapabil sa mai salveze ceva, astfel ca trupa lui Zenga a zburdat pe teren si si-a mai trecut in cont doua goluri, prin acelasi Danciulescu (minutele 71 si 77). In ultimul minut de prelungiri, Naidin (care si-a sarbatorit ziua de nastere chiar sambata in ziua meciului cu Dinamo) a transformat un penalty, stabilind scorul final, 2-5. Acest esec dureros involbureaza si mai mult apele in dealul Copoului, chiar de ziua primarului Gheorghe Nichita, si arunca Politehnica pe locul 13 in clasamentul intern, inaintea unui program infernal. Astfel, in urmatoarele 4 runde, iesenii vor infrunta echipele CFR Cluj si Unirea Urziceni, in deplasare, iar in Copou vor veni Pandurii Targu Jiu si Rapid Bucuresti. Intre timp, jucatorii vor fi amendati, conform regulamentului de ordine interioara, iar scaunul antrenorului Popa a inceput sa se clatine, putin cate putin. Etapa viitoare, duminica, 23 septembrie, Poli Iasi va intalni, in deplasare, formatia CFR Cluj.

Politehnica Iasi - Dinamo Bucuresti 2-5 (1-1)
Marcatori: Bilba (`27), Naidin (`90+2) / Cristea (`3), Lucian Goian (`70), Danciulescu (`71,`77,`83)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: ploioasa
Spectatori: 10000
Gazon: moale
Formatii: Poli Iasi: Branet - Buta (`72 Palimaru), Onut, Radu Ciobanu, Adrian Ilie, Paruolo - Miclea (`46 Silvasan), Naidin, Cristian Munteanu, Sfarlea - Bilba (`74 Bakovic). Antrenor: Ionut Popa
Dinamo Bucuresti: Romanovs - Galliquio, Lucian Goian, Stefan Radu, Izvoranu - Catalin Munteanu (`67 Bostina), Ropotan, Margaritescu, Cristea (`60 Oprita) - Danciulescu (`84 Fernandez), Claudiu Niculescu. Antrenor: Walter Zenga
Jucatorul meciului: Ionel Danciulescu
Cartonase galbene: Bilba, Buta / Danciulescu, Ropotan, Fernandez