Ne-am revenit?

9 Aprilie 2001
825 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM Poli a cedat la Navodari cu 0 - 1(0 - 0), in fata Midiei, cu sase juniori in teren •La 0 - 0, imediat dupa pauza, Capusa a avut sansa golului

Toata suflarea aflata in tribunele arenei din Navodari astepta sambata un scor fluviu in favoarea Midiei. Gazdele, pe locul 3 in clasament, cu sperante la clasarea pe locul 2 care sa-i permita sa joace barajul pentru promovare, primeau replica celei mai slabe formatii din ambele serii de Divizia B, FCM Poli. Mai mult, suporterii constanteni si-au adus aminte ca iesenii au incasat nu mai putin de 16 goluri in ultimele trei intalniri, un motiv in plus pentru a vedea cat mai multe goluri incasate de portarul moldovean. Din fericire pentru antrenorul iesean Danut Munteanul, datele problemei au stat cu totul altfel in teren. Medeleanu si compania au reusit sa tina pasul cu mai galonatii adversari timp de 58 de minute, moment in care s-a marcat si unicul gol al intalnirii, autor Tudorici, dupa o pasa a lui Dicu. Pana atunci, gazdele au controlat jocul in intregime, ratarile exasperandu-i uneori pe cei aflati in tribune. Jilavu are prima mare ocazie de a deschide scorul, in minutul 18, sutul sau din careu trecand putin pe langa poarta. Peste sapte minute, acelasi Jilavu se impiedica in minge la sapte metri de poarta. In minutul 28, Jilavu, campionul ratarilor, trimite cu capul de la 11 metri peste bara, pentru ca, cinci minute mai tarziu, atacantul navodarean sa nimereasca bara, dupa o pasa perfecta primita de la Dicu. Finalul primei parti ii gaseste pe elevii lui Virgil Dridea in careul iesean, dar Gherbezan si Miu rateaza copilareste din careu.
La reluare, oaspetii sunt foarte aproape de a produce surpriza, Capusa, scapat singur cu portarul gazda, trimitand milimetric pe langa poarta. In replica, in minutul 58, gazdele deschid scorul prin Tudorici, pana la final, "marinarii" mai beneficiind de cateva mari ocazii de a majora scorul, ramase, insa, fara rezultat pe tabela. Stanciu trimite peste Mihalache, dar si peste poarta ('70), Borza se balbaie in careu, intr-o situatie periculoasa pentru oaspeti (' 79), acelasi jucator, introdus in teren in locul lui Jilavu, ratand cu seninatate doua mari ocazii in ultimele cinci minute ale intalnirii. FCM Poli a parasit terenul din Navodari cu fruntea sus, primind doar un singur gol, desi, toti cei aflati in tribune, spuneau ca iesenii nu vor pleca acasa cu mai putin de cinci goluri primite.
Au evoluat formatiile:
Midia Navodari: Dinica - Gherbezan, Miu, Pavel, Floricica - Lungu ('73 Matei), Stanciu, Petre, Tudorici - Dicu, Jilavu ('65 Borza).
FCM Poli Iasi: Mihalache - Maxinciuc, Raileanu, Moise, Acatrinei - Medeleanu ('65 Etcu), Rupedeal, Badarau, Cl. Dumitru ('73 Bodoga) - Capusa, Soponariu.

Page time :0.2184 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018648 (s)