Nebunie la Severin: CFR Cluj ingroapa Craiova

11 Mai 2010
620 Vizualizari | 0 Comentarii
Meci nebun la Severin, intre Universitatea Craiova si CFR Cluj. Dupa o infrangere si un egal in ultimele doua etape, CFR Cluj era nevoita sa castige in deplasarea de la Turnu Severin pentru a se mentine pe primul loc, avand in vedere ca Urziceni si Timisoara s-au apropiat la un punct, respectiv doua lungimi. In acelasi timp, partida era una decisiva si pentru olteni, Craiova fiind la doar 3 puncte de zona retrogradarii. Meciul incepe fulminant, iar Prepelita si Piturca realizeaza o faza spectacol in minutul 9, incheiata cu un gol cu calcaiul al atacantului oltean. CFR Cluj nu apuca sa se trezeasca, iar Mihai Costea duce tabela la un incredibil 2-0 in minutul 21, dupa un sut frumos la coltul scurt din marginea careului de 16 metri care il surprinde pe Nuno Claro. Mai mult, Craiova poate face 3-0, dar acelasi Costea rateaza singur cu portarul portughez al CFR-ului. Pentru ca repriza sa fie un cosmar intreg pentru clujeni, fundasul Hugo Alcantara este eliminat in minutul 36, dupa ce Dina acuza o lovitura cu cotul in fata. Aflati in fata unei misiuni imposibile, clujenii se arunca in atac in repriza secunda, iar Bud rateaza primele doua oportunitati, suturile sale trecand pe langa poarta. Mandorlini este nevoit sa schimbe sistemul tactic si risca efectuand toate schimbarile cu jumatate de ora inainte de final. Rezultatul vine imediat, iar CFR inscrie imediat prin Traore, dupa o actiune prelungita de atac a oaspetilor. Dupa minutul 65, craiovenii par sa fi ramas fara benzina, astfel ca CFR domina in 10 oameni, fara a avea insa mari ocazii de gol. Cu toate acestea, Cristi Bud reuseste sa inscrie golul egalizator in minutul 85, dupa un sut superb in plasa laterala a portii lui Lung Jr. CFR are chiar ocazia de a inscrie golul izbavitor, insa Traore suteaza pe langa poarta dupa un contraatac excelent al clujenilor. Cand nimeni nu se mai astepta, Traore obtine o lovitura de la 11 metri, dictata corect de Hategan la o tinere din spate a lui Iliev, iar capitanul Cadu aduce victoria CFR-ului intr-un meci deosebit de important in lupta pentru titlu!

Fiara a invins Steaua

Un alt meci important s-a disputat la Vaslui, acolo unde trupa lui Marius Lacatus si Adrian Porumboiu a invins Steaua, cu scorul de 2-1. Vasluienii au reusit sa revina de la 0-1, dupa golul lui Bogdan Stancu. Burdujan a egalat din penalty, iar Paul Papp a marcat golul victoriei pe final. Prima repriza nu a fost una spectaculoasa, ci chiar inchisa, ambele echipe facand un joc de uzura la mijlocul terenului. Deschiderea de scor a venit in prelungirile primei reprize, cand Bogdan Stancu a scapat incredibil dintre doi adversari cu mingea la picior si a sutat frumos la vinclu peste Kuciak. Tot Stancu putea majora diferenta de pe tabela a oaspetilor la cateva minute de la startul reprizei secunde, stelistul trimitand milimetric pe langa vinclu din marginea careului dupa un contraatac superb al Stelei. Vasluienii au revenit in atac si pana la urma, golul egalizator a venit in minutul 67 din penalty, obtinut de Gheorghiu la cateva secunde dupa ce a intrat in teren in locul lui Neagu, jucatorul fiind faultat de Zapata in careu. Burdujan a executat in forta de la punctul cu var si a inscris, desi Zapata ghicise coltul. Dupa o noua ocazie incredibila a lui Emeghara, care a sutat peste poarta din 5 metri, Paul Papp a inscris golul victoriei, cu un exterior superb din coltul careului. Acest esec a pecetluit soarta lui Mihai Stoichita, care va fi demis la finalul sezonului, la fel ca si managerul sportiv Basarab Panduru. Tot ieri, Dinamo a castigat in deplasare la Unirea Alba Iulia, cu scorul de 2-1, dupa o dubla a lui Andrei Cristea, care a ajuns astfel pe primul loc in clasamentul golgheterilor, Timisoara a pierdut acasa cu Gaz Metan Medias, scor 0-2 (dupa o dubla a lui Eric), iar antrenorul Ioan Ovidiu Sabau si-a anuntat demisia la finalul acestui campionat, in timp ce Rapidul a invins Pandurii Targu Jiu, cu 1-0, printr-un gol marcat in minutul 86 de Sapunaru.

Page time :0.2025 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019418 (s)