Negru salveaza Politehnica - GALERIE FOTO si VIDEO

8 Martie 2010
1709 Vizualizari | 1 Comentarii
Vali Negru a inscris golul izbavitor pentru Poli
• Poli Iasi a invins cu scorul de 1-0 (1-0) pe Unirea Alba Iulia, într-o partida contand pentru etapa 20 a Ligii I • Unicul gol al partidei a fost marcat, în minutul 44, de Vali Negru, care l-a învins pe Cernea cu un sut de la marginea careului, la coltul lung • Vali Badea s-a accidentat in primele minute ale meciului si va afla astazi daca poate juca la Ploiesti • Etapa viitoare, vineri, Poli va intalni in deplasare pe Astra Ploiesti

Cu gandul la revansa, pe un teren greu, fotbalistii de la Poli Iasi au reusit sa mai ia o gura de aer in lupta pentru evitarea retrogradarii, invingand pe Unirea Alba Iulia cu scorul de 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat in finalul primei reprize de Vali Negru, la al doilea gol in acest debut de retur. Fara sa impresioneze, iesenii au reusit un succes de care aveau mare nevoie si razbuna esecul suferit in meciul tur la Alba Iulia, cand baietii lui Petre Grigoras au primit doua goluri din nimic, in finalul jocului. Disputata in prezenta a 5 mii de spectatori (femeile au avut intrarea libera si au primit din partea clubului la intrare cate o floare - o lalea si un martisor), partida din Copou a inceput prost pentru Poli, care l-a pierdut pe Vali Badea, accidentat la genunchi in chiar primele minute. Jucatorul a fortat, a incercat sa joace mai departe, dar in minutul 15 a fost nevoit sa-i lase locul lui Nuno Viveiros. Badea a resimtit o lovitura puternica la genunchi si va afla abia astazi daca poate juca etapa viitoare la Ploiesti. Parca debusolati de accidentarea lui Badea, fotbalistii ieseni nu si-au facut jocul in prima repriza, mai aproape de gol fiind ardelenii lui Adrian Falub. Dupa doua avertismente trase de Rade Veljovic (minutul 10, sut pe centrul portii de la 14 metri) si Enzo Bruno (minutul 18 centrarea sutata la care nu a mai ajuns nimeni), in minutul 39, acelasi Bruno a primit o pasa perfecta in dreapta de la Florin Dan, a intrat in unghi si a tras pe langa poarta din pozitie ideala. De partea cealalta, gazdele au trecut in doua randuri pe langa deschiderea scorului, prin acelasi Vali Negru, care a tras in Cernea, dupa o pasa lobata a lui Onicas peste defensiva ardelenilor - minutul 23 si sut din intoarcere de la marginea careului, pe langa poarta - minutul 27. Cu un minut inainte de finalul primei reprize, acelasi Vali Negru, cel mai bun jucator al iesenilor in meciul de ieri, a reusit o executie superba de la marginea careului, la coltul lung, invingandu-l pe Cernea. Dupa pauza, pe teren a fost o singura echipa, Petre Grigoras reusind sa redreseze din mers echipa, iar Poli a incercat sa dea lovitura de gratie. Cea mai mare ocazie s-a inregistrat in minutul 53, cand Cristi Constantin a avut o actiune frumoasa in banda stanga a terenului, a intrat in careu si a centrat perfect in fata portii, de unde insa Straton, singur la 4 metri, nu a reusit sa impinga balonul in plasa. Sapte minute mai tarziu, actiune frumoasa a lui Nuno Viveiros, dar lusitanul a tras peste poarta din 10 metri, lateral dreapta. Cu opt minute inainte de final, Bujor a tras pe langa poarta din 16 metri, in timp ce singura ocazie mai de Doamne ajuta a ardelenilor a fost consemnata in minutul 68, cand Florin Dan a trimis un sut la firul ierbii, de la 18 metri, retinut greu de Branet. Astfel, Poli Iasi a invins cu 1-0 Unirea Alba Iulia si a acumulat 24 de puncte in clasamentul Ligii I, zestre cu care se claseaza pe locul 12, la egalitate cu Astra Ploiesti, formatia de pe locul 11. Etapa viitoare, vineri, 12 martie, Poli va intalni in deplasare pe Astra Ploiesti. Pana atunci, 3 jucatori de la Poli au fost convocati la nationala Romaniei sub 23 de ani, care va intalni miercuri, in Giulesti, selectionata similara a Italiei. Andrei Ionescu, Onicas si Straut se vor pregati sub comanda lui Razvan Lucescu si vor ajunge direct la Ploiesti, joi, odata cu restul delegatiei Politehnicii.

Reactii la finalul meciului

La finalul meciului, antrenorul Petre Grigoras a declarat ca era convins ca va avea parte de un meci foarte greu cu Unirea Alba Iulia. "Ma asteptam la un joc dificil, pentru ca stiam ca sunt foarte grele meciurile cu echipele înecate. Pentru ei urmeaza partide foarte grele si era normal sa spere sa ia puncte la Iasi. Noi am început ezitant jocul si ne-a trecut glontul pe la ureche de vreo doua ori. Am reusit sa marcam pe finalul primei reprize, iar în partea a doua jocului ei nu au mai ajuns la poarta noastra si noi am ratat cateva ocazii. Pana la urma, cele mai importante sunt cele trei puncte. Vali Badea a primit o lovitura puternica la genunchi, ramane sa vedem în zille urmatoare cat va lipsi. Eu sper sa nu fie ceva grav si sa poata juca etapa viitoare. Absentele lui Paun si Badea s-au vazut în jocul nostru deoarece nu am rezerve la nivelul titularilor", a mentionat tehnicianul. Referindu-se la evolutiile tot mai bune al jucatorului Valentin Negru, antrenorul Petre Grigoras a spus: "Dupa acea perioada nefasta de la sfarsitul turului Negru a trecut cu bine si acum, în retur, joaca altceva. Este Vali Negru pe care-l stiam eu cand l-am adus la Iasi si ma bucur ca poate evolua fara probleme 90 de minute". De partea cealalta, Adrian Falub, a pus infrangerea pe seama ratarilor foarte mari din prima repriza. "A fost un joc echilibrat, de lupta, cu un ritm foarte bun. Diferenta a fost facuta însa în prima repriza, cand noi am ratat mai multe ocazii, iar Iasiul a înscris cu o executie frumoasa a lui Negru. In repriza a doua, Poli a închis jocul si noi nu am reusit sa marcam. Nu poti castiga un meci în Liga I cand irosesti atatea ocazii de gol. Dupa partida cu Bistrita, am platit din nou tribut ratarilor", a spus Falub. Adrian Falub a precizat ca echipa sa mai are sanse de a se salva de la retrogradare. "Matematic mai sunt sanse de salvare, dar ne trebuie un parcurs perfect pana la final. Cand nu ai rezultate, lucrurile nu merg bine, iar viitorul va fi greu atat pentru echipa, cat si pentru mine. Nu vreau sa vorbesc despre un înlocuitor pentru mine", a mentionat tehnicianul.

Poli Iasi - Unirea Alba Iulia 1-0 (1-0)
A marcat: Vali Negru ('44)
Stadion: Emil Alexandrescu