News Flash:

Noile preturi ale alimentelor si serviciilor lovesc puternic bugetele de familie

3 Iulie 2000
1197 Vizualizari | 0 Comentarii
•O familie cu patru persoane trebuie sa cheltuiasca lunar pentru mancare cel putin un milion de lei •Cheltuielile de intretinere se cifreaza la 800.000 lei •Salariul mediu pe economie nu asigura acoperirea acestor cheltuieli

Noile preturi intrate in vigoare de la 1 iulie sau ceva mai inainte de aceasta data vor da peste cap multe dintre calculele pe care si le face lunar o familie. De exemplu, o familie compusa din patru persoane trebuie sa cheltuiasca lunar aproximativ un milion de lei pentru alimente si circa 800.000 de lei pentru achitarea cheltuielilor de intretinere. La un total de 1,8 milioane de lei, asigurarea alimentelor si plata utilitatilor depaseste nivelul unui salariu mediu pe economie. Mult mai afectate raman familiile in care cel putin unul dintre soti este somer.

•O familie cheltuie peste un milion de lei numai pentru mancare

Facand un simplu calcul, la familiile cu venituri reduse, cheltuielile legate de mancare si plata intretinerii depasesc cu usurinta castigurile salariale lunare. La o familie compusa din patru persoane, cu doi copii minori, la care venitul nu depaseste 1,6 milioane de lei (venitul mediu net in aceasta zona a tarii), acest castig se dovedeste insuficient. Cheltuielile se pot calcula in felul urmator: la doua paini consumate zilnic, costurile totale de achizitionare a acestui produs se ridica lunar la 300.000 de lei, echivalentul a 60 de paini de jumatate de kilogram, pretul unui astfel de sortiment majorandu-se la 4.500 - 5.000 de lei. Pretul unui kilogram de carne de pui, care pana nu de mult costa 27.000 de lei, la care se adauga TVA, s-a majorat (sau se va majora cat de curand) cu 1.000 - 2.000 de lei. La o suma rotunda de 30.000 de lei pe kilogram si la cel putin un kilogram si jumatate de carne de persoana consumat in decursul a 30 de zile, rezulta un total de 6 kilograme de carne pentru familie, adica 180.000 de lei pe luna, desi aceasta cantitate se afla sub limita necesarului care trebuie consumat lunar. Laptele de consum, care a suferit sau va suferi o majorare de 1.000 de lei la litru, va costa lunar circa 85.000 de lei, la un total de 10 litri achizionati, adica 2,5 litri de persoana in decurs de 30 de zile. Facand un calcul doar pentru achizitionarea unui minim necesar de paine, carne si lapte, o familie compusa din patru persoane cheltuie lunar 565.000 de lei, ceea ce, raportat la venitul de 1,5 milioane de lei, reprezinta mai mult de o treime din total. Aceste produse consumate reprezinta insa numai o parte din necesarul de alimente. Pentru achizitionarea unei ratii zilnice care sa asigure macar limita de subzistenta suma precizata anterior se poate dubla. Se adauga astfel consumul de ulei, al carui pret la un litru variaza intre 15.000 si 17.500 de lei, de zahar, al carui pret pe kilogram se situeaza intre 12.000 si 15.000 de lei, sau consumul de oua de gaina, produs care a cunoscut cea mai spectaculoasa ascensiune, avand un pret aproape dublu in prezent, de la 950-1.000 de lei in primavara, la 2.100-2.200 de lei in prezent. Facand acelasi calcul simplu, costul produselor alimentare necesare intr-o singura luna atinge un milion de lei, in conditiile in care au fost folosite cantitatile cele mai mici de produse, sub limita minima a necesarului unei familii.

•Utilitatile golesc buzunarele iesenilor

Cosul zilnic nu este singura problema a iesenilor. Avalansa scumpirilor combustibililor si energiei a atras majorari substantiale ale serviciilor oferite de regiile de interes public. Raportat la o luna de vara, cheltuielile de intretinere pentru o familie se cifreaza la aproximativ 800.000 de lei. Contravaloarea energiei electrice utilizata de o familie intr-o luna se poate cifra la cel putin 250.000 de lei. Apa rece, pentru o familie cu patru persoane, inseamna o alta cheltuiala de aproximativ 85.000 de lei. La aceasta, se adauga apa calda menajera la un cuantum sensibil egal cu cel al volumului de apa rece utilizata. Deci o alta cheltuiala de 85.000 de lei. La iarna, incalzirea unei locuinte cu doua camere va costa cel putin 800.000 de lei. Factura telefonica "inghite" lunar cel putin 250.000 de lei. Abonamentul pentru telecablu inseamna alti 50.000 de lei luati dintr-un buget diminuat de celelalte cheltuieli. Gazul metan isi regaseste cea mai mica pondere in cheltuielile destinate utilitatilor, nu mai mult de 25.000 lei/luna. Daca avem in vedere si alte majorari preconizate de cresterea inflatiei, nu este exclus ca valoarea serviciilor enumerate sa fie majorata cu un procentaj semnificativ, de nesuportat de catre un buget de familie.

MA, OM
Distribuie:  
Incarc...

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1222 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018454 (s)

loading...