O echipa de pusti a invins ACSMU Poli

27 Septembrie 2010
1153 Vizualizari | 0 Comentarii
Claudiu Ionescu a avut doua bare in meciul de la Oradea
• FC Bihor Oradea - ACSMU Politehnica Iasi 2-1 (1-0), intr-un joc din etapa a cincea a ligii secunde de fotbal • Iesenii au fost invinsi de o echipa de pusti, media de varsta a Bihorului fiind de 20 de ani • ACSMU Politehnica a ajuns la sase puncte de locul II, ultimul care asigura promovarea in prima liga • "La Iasi nici Mourinho, daca ar veni, nu stiu daca ar garanta promovarea", a declarat Ionut Popa

Dupa ce s-au pregatit fara antrenor timp de o saptamana, fotbalistii de la ACSMU Poli Iasi au fost invinsi de o echipa de pusti, in etapa a V-a, din Seria a II-a a ligii secunde. Cu o media de varsta de 20 ani, FC Bihor a invins Politehnica Iasi, cu scorul de 2-1. Mai mult decat atat, gazdele au jucat cu un om mai putin din minutul 58, dar chiar si asa, au castigat un joc pe care iesenii l-au dominat steril. Claudiu Ionescu si-a trecut in cont doua bare, dar acest esec este absolut inacceptabil pentru o echipa care are ca obiectiv promovarea in prima divizie. Golul iesenilor a fost marcat de israelianul Cohen, cu un sut superb de la distanta, in minutul 89. Gazdele au inceput tare partida si, in minutul 6, conduceau deja cu 1-0. Florean a sprintat pe flancul drept, a centrat în careul mic, iar Markus a reluat cu latul în plasa. Imediat dupa pauza, Claudiu Ionescu, abia intrat pe teren, a trimis balonul in bara, tot el nimerind stalpul portii si in minutul 72. Din minutul 58, insa, Moraru, de la gazde, a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat corect de arbitrul Ovidiu Hategan. Jucatorii lui Ionut Popa nu a avut, insa, forta sa inscrie, ba chiar au mai primit un gol, chiar in superioritate numerica. In minutul 81, Barza s-a distrat cu cinci ieseni si a inscris simplu, cu un sut din cadere, din interiorul careului. La primul meci in tricoul Politehnicii, Cohen a redus din diferenta cu un minut inainte de final, cu un sut superb de la 25 de metri, dar a fost prea putin pentru ca trupa lui Ionut Popa sa mai poata spera la ceva de la acest meci. Poli ramane cu cinci puncte, dupa primele cinci etape, mult prea putin pentru o echipa care anunta ca vrea sa promoveze in Liga I. Dupa meci, antrenorul Ionut Popa, cel care nu a condus decat un antrenament inaintea acestui meci, fiind plecat acasa la Arad, dupa o disputa cu primarul Nichita, era suparat pe jucatorii sai. "Sunt suparat pe jucatori, pentru ca nu stiu daca, pana la primirea golului doi, gazdele au trecut de cinci ori mijlocul terenului. Mijlocasul central si fundasul central au dormit la golul doi. Am avut si ghinion pentru ca am avut doua bare. Oricum, nu mi-am închipuit ca poate fi asa greu. La Steaua, oricine vine ia campionatul. La Iasi nici Mourinho, daca ar veni, nu stiu daca ar garanta promovarea. Daca se vrea accesul în Liga I, trebuie sa fim la cel mult 6-7 puncte de locurile promovabile la finalul turului. Trebuie sa avem rabdare. Poate ca cei doi jucatori care vor veni de la inceputul saptamanii viitoare () vor fi mai buni decat ce avem noi", a spus Popa. Antrenorul iesenilor a mizat la Bihor pe urmatoarea formula: Anghelache - Al. Manea, Panait, Vlaicu, Siminic (Herghelegiu) - Cohen, Baiano (A. Neagoe) - Drida, R. Neagoe (Cl. Ionescu), Cornea - Palimaru. De partea cealalta, antrenorul oradenilor, Gheorghe Ghit era multumit de prestatia jucatorilor sai. "Singura noastra varianta era sa ne autodepasim. Am avut doua reprize diametral opuse. In prima am atacat, iar în cea de-a doua am fost nevoiti sa ne aparam dupa eliminarea lui Morar. A fost o proba de caracter pentru noi", a spus Gheorghe Ghit. FC Bihor a folosit impotriva Politehnicii urmatorul unsprezece: Fildan - Moraru, Musca, Oltean, Tegzes - Popa, Deaconescu, Sulea - Pop, Markus, Florean. Astfel, ACSMU Poli a ajuns la sase puncte de locul II (ultimul promovabil, ocupat de CS Mioveni), iar scaunul antrenorului Ionut Popa a inceput sa se clatine. Un eventual insucces in etapa viitoare, vineri seara, de la ora 18.00, acasa, cu Muresul Deva, ii va fi fatal tehnicianului, revenit in aceasta vara la Iasi.