O gura uriasa de oxigen pentru fotbalistii ieseni

26 Martie 2006
1052 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Pandurii Targu Jiu 1-0 (0-0), intr-un joc din etapa a XVIII-a a Diviziei A de fotbal •Singurul gol al meciului disputat ieri pe Stadionul Emil Alexandrescu a fost inscris de atacantul ceh, Martin Cernoch, in minutul 86 •Ambele echipe au ratat cate o lovitura de la unsprezece metri •Poli a terminat meciul cu doar opt jucatori de camp, dupa ce Bernard si Onofras au fost eliminati in ultimele minute •Desi au evoluat modest, fotbalistii ieseni au obtinut o victorie de aur, scapand, cel putin pentru o perioada, de emotiile retrogradarii •Etapa viitoare, Politehnica Iasi va intalni in deplasare formatia Dinamo Bucuresti

Politehnica Iasi - Pandurii Targu Jiu 1-0 (0-0)
Marcator: Martin Cernoch ('86)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 6.000
Gazon: foarte moale
Formatii: Politehnica Iasi: Branet, Toma, Onut, Bernard, Bordeanu, Arhire ('69 Palimaru), Mitruc ('53 Tincu), Dianu, Miclea, Bilba ('56 Onofras), Cernoch. Antrenor: Ionut Popa.
Pandurii Targu Jiu: Balaiet, Bogoi, Scarlatache, Amzucu, Buta, Vancea ('87 Glisca), Vranjkovic, Trofin, Stefan, Disney, Vintilescu. Antrenor: Viorel Hizo.
Jucatorul meciului: Martin Cernoch
Arbitri: Augustus Constantin - 6, Octavian Sovre - 7, Dorin Mudura - 7.
Cartonase galbene: Arhire, Bilba / Balaiet, Scarlatache, Trofin
Cartonase rosii: Bernard si Onofras (ambii pentru cumul de cartonase galbene)
Observatori: Romeo Pascu si Ioan Igna.

Fotbalistii Politehnicii Iasi au obtinut aseara o victorie uriasa in fata unei contracandidate la evitarea retrogradarii, Pandurii Targu Jiu. La capatul unei partide foarte slabe, in care cele doua echipe s-au intrecut in gafe de proportii, dar cu un final de infarct, fotbalistii ieseni au obtinut un succes de aur, cu scorul de 1-0, prin reusita atacantului ceh Martin Cernoch, adus la Iasi la insistentele presedintelui Sorin Boca. Partida din dealul Copoului a inceput cum nu se poate mai bine pentru gazde, care au obtinut o lovitura de la unsprezece metri in minutul 12, la un fault comis in careu asupra lui Onut. Blestemul penaltiurilor a continuat sa se abata deasupra Politehnicii si Miclea a ratat lovitura de la unsprezece metri acordata de arbitrul Augustus Constantin. Mijlocasul iesean a tras tare pe centru si portarul Balaiet a respins cu mana in corner. Acesta este al treilea penalty consecutiv ratat de fotbalistii lui Ionut Popa in aceasta editie de campionat, toate in fata propriilor suporteri, dupa ce Onofras si Radu Ciobanu au ratat doua lovituri de la unsprezece metri in ultima partida din tur, in meciul cu FC National. La sfarsitul partidei, antrenorul Ionut Popa a declarat ca lovitura de la unsprezece metri ar fi trebuit executata de Ionut Bilba, care insa s-a temut sa traga si l-a lasat pe Miclea, revenit pe teren dupa o accidentare mai veche.

Meci anost

Dupa aceasta faza, cele doua echipe au uitat de ce sunt pe teren si s-au intrecut in gafe de Divizia B, spre nemultumirea celor peste sase mii de spectatori care au urcat dealul Copoului ieri dupa-amiaza. De altfel, pana la sfarsitul primei reprize, Politehnica si-a mai trecut in cont doar doua suturi anoste spre poarta Pandurilor, ambele expediate de Bernard. De partea celalalta, trupa lui Viorel Hizo a venit la Iasi sa obtina un rezultat de egalitate, dar jucatorii din Targu Jiu au parut departe de pretentiile primului esalon. Nici actul secund nu a fost mai spectaculos, lupta dintre cele doua echipe dandu-se mai degraba la mijlocul terenului, constructia fiind serios impiedicata si de starea proasta a gazonului de pe Stadionul Emil Alexandrescu. In aceste conditii, cu iesenii incapabili sa gaseasca drumul spre poarta lui Balaiet si cu oaspetii aparandu-se exact, partida se indrepta spre un rezultat de egalitate, echitabil dupa aspectul jocului.

Interzis cardiacilor

Ultimele cinci minute ale partidei de ieri au fost insa de infarct pentru spectatorii celor doua echipe. Astfel, mai intai in minutul 86, Tincu i-a furat o minge lui Vancea, aproape de poarta adversa, i-a pasat lui Miclea, care a centrat perfect in fata portii gorjene de unde atacantul Martin Cernoch, omul potrivit la locul potrivit, a indeplinit o simpla formalitate si a aruncat in aer arena din Copou. Acesta nu avea sa fie insa decat inceputul unui final cu adevarat interzis spectatorilor cardiaci. In primul minut de prelungire, Toma a respins de pe linia portii o minge care se indrepta spre buturile aparate de Cristian Branet, iar la faza imediat urmatoare Bernard il tine de mana pe Vintilescu in careu si arbitrul Augustus Constantin indica din nou punctul cu var. In plus, fundasul iesean a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat de pe teren. Lovitura de la unsprezece metri a fost executata de Vranjkovici, care a trimis pe langa poarta lui Branet. Inainte si dupa aceasta faza, Marius Onofras a vazut cate un cartonas galben pentru proteste la adresa arbitrului si Politehnica a disputat ultimele doua minute cu doar opt jucatori de camp in teren. Jucatorii de la Pandurii au cazut insa psihic dupa aceasta ratare si nu au mai avut forta sa atace careul iesenilor. Astfel, Politehnica a reusit sa obtina primul succes de pe teren propriu in acest retur, o victorie de aur pentru trupa lui Ionut Popa, chiar daca a fost obtinuta in urma unei prestatii foarte slabe a jucatorilor ieseni. Cu acest succes, Politehnica poate privi mai detasata urmatoarele etape din partea a doua a campionatului. Etapa viitoare, iesenii vor intalni, in deplasare, formatia Dinamo Bucuresti, intr-un meci care se va disputa sambata, 1 aprilie, in Soseaua Stefan cel Mare. Pana atunci insa, antrenorul Ionut Popa care a dovedit in cele din urma respect fata de reprezentantii mass-media si s-a prezentat la conferinta de presa de la finalul meciului, are tot timpul sa schimbe jocul echipei sale, unul care ii da batai serioase de cap dupa jocul cu Pandurii.

Declaratii la finalul partidei:

Viorel Hizo, antrenor Pandurii Targu Jiu: "Este al treilea joc pe care il pierdem in acest retur si toate dupa ce am avut evolutii bune. Probabil ca eu port ghinion la echipa, pentru ca nu am ce sa le reprosez baietilor. Au muncit, au alergat, la fel ca si cu Farul Constanta sau cu Dinamo Bucuresti, dar nu am reusit sa marcam. De aceasta data nu am inscris nici din lovitura de la unsprezece metri, ceea ce spune foarte multe despre forta noastra ofensiva. In plus, am primit un gol dintr-o gafa demna mai degraba de Cupa Liceelor. Este inuman sa pierdem din nou asa, in minutul 86, dar acesta este fotbalul si poate de asta este atat de iubit. Parca suntem blestemati. Sunt foarte suparat dupa aceasta infrangere si voi avea o discutie cu conducerea clubului pentru a vedea daca mai continuam impreuna".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Am venit la conferinta de presa in primul rand pentru ca m-au rugat jucatorii. In plus, este post si noi ii iertam pe cei care au scris despre noi. Dedic victoria aceasta socrului meu, care este foarte bolnav in spital. Sper ca s-a uitat si el la meci si se bucura pentru noi. Sunt foarte bucuros ca am obtinut toate cele trei puncte, mai ales pentru ca stiu ca presa m-ar fi asteptat la cotitura daca nu castigam. Nu comentez arbitrajul, care mie mi s-a parut excelent, ca si pana acum in acest retur de campionat. Am inteles ca Onofras a luat primul cartonas galben pentru ca i-a spus arbitrului ca il vede Dumnezeu, nu am inteles de ce l-a primit pe al doilea".

Gheorghe Nichita, primarul municipiului Iasi: "Ii multumim lui Dumnezeu ca am obtinut aceasta victorie, pentru ca a fost foarte greu. Recunosc ca am avut si bafta la faza din ultimul minut, dar cred ca ne-am facut singuri greu meciul, atunci cand am ratat un penalty in minutul 12. Dupa aceea parca nu ne-a mai iesit nimic, dar ma bucur foarte mult ca am reusit sa obtinem toate cele trei puncte puse in joc. Mi-am propus sa nu mai comentez arbitrajul si de aceea nu voi spune nimic nici despre maniera de a conduce acest joc a lui Augustus Constantin. Sunt de acord ca antrenorul Ionut Popa sa nu mai participe la conferintele de presa, pentru ca unii reprezentanti ai mass-media si-au batut joc de noi si de echipa".

Page time :0.1305 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019650 (s)