O noua etapa nebuna: Cirtu revine la Targu Jiu

18 Martie 2010
604 Vizualizari | 0 Comentarii
Sorin Cirtu
Sorin Cirtu este noul antrenor al echipei Pandurii Targu Jiu. La cateva ore de la demisia antrenorului Liviu Ciobotariu, patronul gorjenilor Marin Condescu l-a confirmat in postul de tehnician al Pandurilor pe Sorin Cirtu, care revine astfel pe banca formatiei din Targu Jiu. "Antrenorul Liviu Ciobotariu si secunzii Gabi Margarit, Dorin Harsu si Florin Bejinaru si-au prezentat demisia. Noul antrenor al echipei Pandurii este Sorin Cirtu, care se va prezenta la Targu Jiu în aceasta seara (ieri seara - n.r.) si va prelua echipa în baza vechiului contract. Acesta va fi ajutat de Mircea Irimescu si de Silviu Lung", a spus Condescu. Sorin Cirtu a mai pregatit Pandurii in sezonul 2008-2009 si in primele 11 etape ale actualei editii de campionat. Intr-un alt meci din etapa 22 a Ligii I, CFR Cluj a obtinut doar un punct la Medias, terminand printr-o remiza alba partida cu Gaz Metan. Cea mai mare ocazie de gol a meciului a fost bara lui Muresan din minutul 25 al intalnirii. In rest, meciul a fost unul monoton, fara prea multe realizari de cele doua parti. Gaz Metan Medias a reusit inca o data sa faca un meci bun pe teren propriu in fata unei adversare cu renume. De aceasta data, echipa oaspete a fost CFR Cluj. Cea mai mare ocazie de gol a partidei a apartinut celor de la CFR Cluj, in minutul 25 Gabi Muresan nimerind cu un sut puternic pe jos bara din stanga, de unde mingea a sarit la Traore, care din doar cativa metri a reluat peste poarta. In rest, cele doua formatii s-au anihilat reciproc si clujenii se indeparteaza tot mai mult de titlu. Tot ieri, Gloria Bistrita a reusit o victorie de senzatie pe teren propriu cu Universitatea Craiova, revenind pe tabela si castigand cu 2-1 un meci terminat in inferioritate numerica. Florin Costea a deschis scorul in minutul 3 pentru olteni, Moraes a egalat din penalty inainte de pauza, Hora a inscris golul victoriei in repriza a doua si tot el a stat in poarta ultimele 10 minute, dupa ce Calin Albut a fost eliminat. Dupa ce Florin Costea a deschis scorul chiar in minutul 3 al meciului, impresia generala era ca Gloria va avea un meci dificil in fata propriilor suporteri. Insa elevii lui Sumudica au trecut repede peste momentul dificil al primirii golului atat de rapid si au inceput treptat sa-si impuna jocul bun care le-a adus atatea rezultate pozitive in acest retur. Golul egalizator n-a venit dintr-o actiune spectaculoasa, ci dupa o decizie ciudata a arbitrului, care a acordat penalty pentru gazde la o faza in care Valerica Gaman a ridicat prea sus piciorul in fata lui Moraes in careu. Tot brazilianul Moraes, cel mai bun jucator al meciului, a fost cel care a executat lovitura de la 11 metri, aducand egalarea pe tabela intr-un mod nemeritat prin felul cum s-a ajuns la penalty, insa total meritat dupa aspectul jocului. Gloria si-a continuat dominarea teritoriala si a posesiei, chiar si in repriza secunda cand al doilea gol al ardelenilor a venit normal. Ciprian Petre, intrat dupa pauza, l-a gasit excelent pe Hora cu o pasa de pe stanga in careu, atacantul a preluat si a inscris fara probleme.

Page time :0.1811 (s) | 24 queries | Mysql time :0.020177 (s)