O remiza bilbaita

30 August 2004
1286 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - FC Arges Pitesti 1-1 (1-0), intr-o partida din etapa a V-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au fost foarte aproape de prima victorie de campionat dar atacantul Ionut Bilba a ratat doua ocazii monumentale •Trei jucatori s-au accidentat si au solicitat schimbarea antrenorului Simionas •In prima repriza iesenii puteau inscrie inca trei-patru goluri

Caseta tehnica a jocului:

Politehnica Iasi - FC Arges 1-1 (1-0)
Marcatori: Bernard ('20), Adrian Ionescu ('73)
Stadion: Emil Alexandrescu
Spectatori: 11000
Vreme: frumoasa
Gazon: bun
Formatii: Poli Iasi: Branet, Toma ('73 Beceru), Onut, Bernard ('60 Ionescu), Tinel Petre, Pereny ('87 Croitoru), Cristea, Mitruc, Miclea, Bilba, Pacurar. Antrenor: Vasile Simionas.
FC Arges: Coman, Stan, Baicu, Negoita ('70 Nastasie), Chita, Petroesc ('46 Radu), Bilasco, Tanasa, Prepelita ('46 Adrian Ionescu), Somcherechi, Dobre. Antrenor: Ion Moldovan.
Jucatorul meciului: Adrian Cristea
Arbitri: Alexandru Tudor - 5,5; Irina Mirt - 7, Adrian Vidan - 6.
Cartonase galbene: Onut, Cristea / Baicu, Negoita, Bilasco, Somcherechi.
Observatori: Mircea Dancu si Valeriu Ionita

Peste zece mii de oameni au parasit, aseara, stadionul Emil Alexandrescu, cu capul plecat, suparati pe inca un insucces al jucatorilor favoriti. Fotbalistii de la Poli abordau jocul cu FC Arges din postura de ultima clasata in ierarhia Diviziei A, dar primele patruzeci si cinci de minute au aratat o echipa ieseana ofensiva si mult peste locul ocupat la acea ora in clasament. Totusi, elevii lui Simionas nu au inteles ca un joc are doua reprize, iar dupa pauza au cedat mijlocul terenului si au permis argesenilor sa scoata un punct, pe cat de nesperat, pe atat de nemeritat. Primele ocazii ale partidei au apartinut gazdelor, care s-au napustit asupra careului lui Danut Coman, inca din primele secunde. In minutele 2 si 3, Pereny si apoi Toma, rateaza doua ocazii bune de a deschide scorul, dar Coman s-a opus excelent de fiecare data. Doua minute mai tarziu, Cristea prinde un sut bun, dar mingea trece putin peste poarta argeseana. Dupa o noua ocazie, ratata de aceasta data de Tinel Petre, Dorel Bernard declanseaza bucuria in randul spectatorilor ieseni. In minutul 20, Mitruc a batut scurt un corner la Miclea, fostul craiovean a centrat perfect la Bernard, fundasul iesean deschizand scorul cu o lovitura de cap, plasata la coltul scurt. Ca si la precedentele dispute, jucatorii ieseni s-au relaxat dupa inscrierea golului si Bilasco a fost la un pas sa speculeze o gafa in centrul defensivei, dar sutul trimis de argesea a intalnit stalpul portii lui Branet. Cristea a ieseit din nou la rampa si a mai trimis doua suturi catre buturile argesene, dar marea sansa a desprinderii i-a aprtinut lui Bilba, care in minutul 34 a scapat singur cu Coman, dar s-a incurcat in propriile driblinguri si a sutat total aiurea, desi nu era incomodat de nimeni. Acelasi Bilba trimite peste poarta o centrare buna primita de la Cristea. Repriza se incheie cu un sut al lui Miclea, care din interiorul careului l-a tintuit pe Coman, dupa o pasa excelenta de la Bilba.

Lovitura de teatru

Dupa pauza insa, fotbalistii ieseni au ridicat piciorul de pe pedala acceleratiei si le-au permis argesenilor sa capete curaj. In minutul 73, Adrian Ionescu a reusit sa egaleze, exact cand suporterii pitesteni ii cereau demisia antrenorului Ion Moldovan, considerat principalul vinovat pentru jocul catastrofal al Argesului. La aceasta faza, Radu a sutat puternic pe poarta, Branet a respins cu dificultate in fata, dupa care Ionescu a impins, nestingherit, balonul in plasa portii iesene. Si cum o nenorocire nu vine niciodata singura, fotbalistii ieseni au inceput sa cada accidentati, unul dupa altul, Bernard, Toma si Pereny solicitand schimbarea, punandu-l pe Simionas sa inlocuiasca trei fundasi, intr-un meci de acasa, in care a fost si egalat. Pana la final, pitestenii puteau da lovitura si pleca cu toate cele trei puncte, dar acelasi Ionescu si Tanasa au trecut de putin pe langa golul victoriei. De partea cealalta, iesenii au parut marcati de golul primit si, in afara unor suturi de la distanta ale lui Pereny sau Beceru, nu au mai amenintat cu nimic poarta argeseana. Ultimul fluier al arbitrului Alexandru Tudor ii gaseste pe ieseni prabusiti pe teren, iar pe antrenorul Moldovan, certandu-se ca la usa cortului cu spectatorii pitesteni. Si asa Poli a mai pierdut doua puncte pe teren propriu, la capatul unui meci pe care l-au avut in mana, dar in care au platit tribut, ratarilor monumentale din prima repriza.

Declaratii la finalul jocului:

Ion Moldovan, antrenor FC Arges: "Am castigat un punct nesperat astazi. Dupa evolutia noastra din prima repriza rezultatul poate parea inechitabil, dar eu cred ca pe finalul jocului puteam chiar sa castigam. Ii felicit pe baieti pentru punctul pe care l-am scos, dar trebuie sa recunosc ca in primele minute iesenii ne-au surprins cu o tactica foarte ofensiva. Remarc foamea de fotbal din Copou, care a facut ca publicul iesean sa-si incurajeze echipa, chiar si atunci cand noi am egalat. Eu din pacate nu ma pot bucura de acelasi sprijin la Pitesti. Desi am castigat raman cu un gust amar dupa evolutia noastra din prima repriza".

Vasile Simionas, antrenor Poli Iasi: "Totul a fost in ordine, atata vreme cat jucatorii mei au jucat la intregul potential. Cand au aparut accidentarile s-a naruit totul. Trebuia si puteam castiga acest joc pana la pauza. Din pacate, a trebuit ca la un meci de pe teren propriu sa inlocuiesc trei aparatori, fapt cu care nu m-am mai intalnit in intreaga mea cariera. Pe finalul jocului a capotat si Miclea, care s-a lipit de varfuri si ne-a obligat sa jucam direct in atac, desi eu i-am spus sa coboare mai mult si sa-si ia mingi. Remarc jocul excelent al lui Cristea, care a inteles in cele din urma ce inseamna sa joci mijlocas central".

Page time :0.1292 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018737 (s)