O sulita otomana in inima elvetienilor

12 Iunie 2008
687 Vizualizari | 0 Comentarii
• Elvetia - Turcia 1-2 (1-0), in al doilea meci de ieri de la Euro si una dintre gazdele turneului final paraseste prematur competitia

Tragedie la Berna. Pe o ploaie torentiala, una dintre gazdele turneului final, Elvetia, a fost invinsa de Turcia cu scorul de 2-1 si va parasi Campionatul European din faza grupelor. Turcii lui Fatih Terim au revenit de la 0-1 si dupa acest succes mai spera la calificarea in sferturi. Primul loc al Grupei A este rezervat de Portugalia, indiferent de rezultatele ultimelor partide, iar Cehia si Turcia se vor lupta pentru locul al doilea in meciul direct, iar in cazul unui rezultat de egalitate intre ele se vor bate lovituri de departajare, pentru ca ambele formatii se afla la o egalitate perfecta. Prima intalnire dintre cele doua echipe dupa meciul cu cantec din 2005, cand UEFA a luat masuri aspre dupa ce jucatorii s-au luat la bataie, a inceput sub semnul echilibrului, dar si al unei furtuni care a cazut naprasnic peste gazonul arenei Saint Jakob Park. Ploaia si-a pus repede amprenta asupra jocului, greselile fiind dese si de ambele parti. Prin determinare si concentrare, elvetienii au reusit sa treaca peste problemele cauzate de furtuna si au reusit deschiderea scorului in minutul 32. Senderos l-a lansat in adancime pe Derdiyok, fotbalistul naturalizat l-a driblat pe Demirel si a centrat in fata portii, de unde un alt fotbalist cu origini turcesti, Hakin Yakin, a marcat pentru 1-0, probabil cel mai usor gol din cariera sa. Fatih Terim a facut doua schimbari la pauza, introducandu-i in teren pe Senturk si Topal in locul lui Karadeniz si Metin, mutarile fiind de bun augur pentru jocul turcilor, Semih Senturk fiind chiar autorul golului egalizator din minutul 57, printr-o lovitura de cap imparabila. Cele doua echipe nu au mai fost dispuse sa riste nimic, dar chiar si asa, elvetienii au scapat pe un contraatac 5 contra 3 in minutul 84, insa Volkan Demirel a aparat foarte bine suturile lui Hakan Yakin si Cabanas. Turcii au scapat in secundele de prelungire pe un contraatac si au obtinut cele trei puncte gratie unui gol marcat de Arda, la capatul unei actiuni individuale finalizate magistral, cu un sut din afara careului, dupa ce acesta plecase aproape de la mijlocul terenului.