O victorie si atat

1 Noiembrie 2004
1364 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - FCM Bacau 1-0 (1-0), in etapa a XII-a a Diviziei a de fotbal •Golul lui Bernard, din minutul 9, a adus prima victorie pe teren propriu pentru fotbalistii ieseni •Meciul a fost unul slab, ambele formatii intrecandu-se in gafe si in lufturi de incepator •Miercuri, Poli va juca acasa restanta cu Dinamo Bucuresti •In pofida victoriei, Poli a ramas pe ultimul loc in clasamamentul Diviziei A

Politehnica Iasi - FCM Bacau 1-0 (1-0)
Marcator: Bernard ('9)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 6.000
Gazon: bun
Formatii: Politehnica Iasi: Arcanu, Tinel Petre, Onut, Irinel Ionescu, Toma, Miclea, Mitruc, Bernard ('79 Croitoru), Cristea, Ciubotariu ('90 Claudiu Ionescu), Bilba ('68 Onofras). Antrenor: Ionut Popa.
FCM Bacau: Bogdan, Isac, Croitoru ('77 Petcu), Tanase, Matei ('46 Raducan), David, Gheorghiu, Ganea ('46 Cursaru), Apostol, Trofin, Goian. Antrenor: Cristi Popovici.
Jucatorul meciului: Bernard
Arbitri: Alexandru Deaconu - 6, Dragos Iliescu - 7, Adrian Vidan - 7.
Cartonase galbene: Arcanu, Onut, Mitruc, Bernard, Bilba/Apostol.
Observatori: Florin Verigeanu si Constantin Gheorghe.

Un sfert de ora. Atat au jucat fotbalistii ieseni in timpul meciului cu FCM Bacau, suficient pentru ca la finalul jocului Poli sa obtina prima victorie de pe teren propriu din acest sezon. Dupa primele cincisprezece minute de asalt furibund la poarta lui Bogdan, Cristea si compania au cedat initiativa si au terminat meciul tremurand ca ar putea scapa printre degete o victorie de care aveau nevoie ca de aer. Meciul a inceput cu trei suturi succesive ale jucatorilor lui Ionut Popa, dar pe rand Miclea, cu un sut superb de la 18 metri, Toma, sut de la 20 de metri, si Mitruc, sut din interiorul careului, au ratat deschiderea scorului. A reusit-o insa, in minutul 9, fostul capitan al iesenilor, Dorel Bernard, care a profitat de un lant de gafe al fundasilor bacauani, si din interiorul careului a impins mingea in poarta pe sub portarul Daniel Bogdan. Cinci minute mai tarziu, Ciubotariu si-a amintit ca a evoluat in trecut la Rapid si Dinamo si a prins un sut superb de la 20 de metri, retinut cu dificultate de portarul oaspetilor. Pana la finalul primei reprize insa, ambele formatii s-au complacut intr-un joc anost la mijlocul terenului, la spectacolul jalnic de pe teren contribuind din plin si arbitrul Alexandru Deaconu, cu o serie de decizii comice si care a dovedit inca o data ca valoarea lui il recomanda mai degraba pentru Divizia B decat pentru lista FIFA. Pana la pauza, Poli a mai avut o ocazie prin Miclea, in timp ce bacauanii au fost la un pas de a specula o gafa a lui Onut, dar Gheorghiu s-a incalcit in balon si a ratat singura sansa de egalare din primul act.

Mutarile lui Popovici

Constient ca in acest ritm formatia sa nu va reusi sa inscrie nici in cateva zile, antrenorul bacauan Cristi Popovici i-a introdus in teren pe Cursaru si Raducan, poate singurii jucatori de la oaspeti care pot face fata rigorilor din prima liga. Imediat dupa aceste modificari, formatia din Bacau a trecut la timona jocului, pe fondul unei oboseli a jucatorilor ieseni, marcati de duritatea antrenamentelor conduse de Ionut Popa. In repriza secunda, bacauanii au avut sase ocazii de a egala, dar pe rand au ratat Narcis Raducan, in doua randuri, Cursaru, Gheorghiu, Goian si Trofin, spre disperarea presedintelui Gheorghe Chivorchian, care a fost la un pas de a sari de la Tribuna Oficiala. De partea cealalta, iesenii au preferat lectia contraatacului, dar au ratat de fiecare data desprinderea, la incursiunile lui Onofras, Tinel Petre sau Ciubotariu. Cea mai importanta faza a actului secund insa s-a petrecut in minutul 65, cand, in urma unei lovituri libere, Narcis Raducan a executat rapid peste zid, iar Gheorghiu s-a prabusit in careu solicitand penalty. Deaconu a lasat insa jocul sa continue, considerand corect duelul dintre jucatorul bacauan si fundasul Adrian Toma. Partida se incheie cu spectatorii ieseni in picioare, asteptand fluierul izbavitor al lui Deaconu, nu inainte ca atacantul Catalin Cursaru sa mai rateze o data desprinderea. Astfel, Poli obtine o victorie de moral, in urma unui joc slab, si asteapta miercuri vizita campionilor de la Dinamo, tot de pe ultimul loc in ierarhia Diviziei A de fotbal.

Declaratii la finalul jocului:

Gheorghe Nichita, presedintele Consiliului de Administratie Politehnica: "Am obtinut astazi o victorie muncita, in fata unui adversar incomod. Ma bucur ca publicul spectator a venit in numar atat de mare la stadion si ca au vazut la jucatorii nostri o daruire exemplara. Nu mai vreau sa comentez arbitrajul pentru ca as face rau echipei, dar vreau sa-i asigur pe toti cei care vor ca aceasta formatie sa moara ca noi vom face toate eforturile pentru a o mentine pe Poli in prima divizie. Si daca nu vom reusi in acest an, sa stie toata lumea ca Iasul se va impune in fotbal ca si in celelalte domenii".

Gheorghe Chivorchian, presedintele FCM Bacau: "Ce sa declar dupa un asemenea meci? Mai bine v-ati uita voi la faza din minutul 65, cand trebuia sa se dicteze penalty. Ca sa nu mai comentati intotdeauna despre arbitraj".

Cristi Popovici, antrenor FCM Bacau: "Noi ne-am deplasat la Iasi cu dorinta de a obtine toate cele trei puncte puse in joc. Din pacate nu am reusit acest lucru, desi am dominat jocul in unele momente. Aveam nevoie de punct astazi, pentru ca ne asteapta trei jocuri dificile pana la finalul turului. Trebuie sa recunosc insa ca victoria Iasului este meritata, au fost mai buni si-l felicit pe domnul Popa pentru asta. Nu este acesta cel mai slab joc al nostru si nu am ce sa-i reprosez arbitrului".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Am jucat foarte slab astazi. Din cele patru jocuri la care am antrenat eu echipa, mai slab decat astazi (n.r. - sambata) nu am jucat decat in a doua repriza cu FC Nationalul. Am incercat sa jucam pragmatic, dar baietii nu au reusit sa faca un pressing ucigator, asa cum le-am cerut eu, decat in primul sfert de ora, dupa care ne-a lipsit prospetimea. Cred ca am si eu o vina in aceasta cadere a jucatorilor, pentru ca i-am cam rupt la antrenamentele de marti si miercuri, ei nefiind obisnuiti cu antrenamente tari si de durata. Nu vreau sa mai comentez arbitrajul. Despre morti si despre arbitri numai de bine".

Page time :0.1683 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017937 (s)