Olanda nu a avut emotii cu Slovacia

29 Iunie 2010
584 Vizualizari | 0 Comentarii
Portocala mecanica s-a calificat fara sa forteze in sferturile mondialului african dupa ce a eliminat Slovacia in optimi, cu scorul de 2-1. Robben a deschis scorul in prima repriza, Sneijder a majorat diferenta pe tabela, pentru ca Vittek sa marcheze golul de onoare al Slovaciei la ultima faza a meciului. Fiind conttienti de valoarea superioara a adversarei, slovacii au vrut sa arate ca nu se tem de numele jucatorilor olandezi si au inceput partida cu un pressing sustinut, avand si o buna ocazie de a inscrie chiar in minutul 2, prin Jendrisek. Abia dupa 5 minute de forcing al slovacilor au reusit "portocalele" sa iasa din propria jumatate si sa se apropie de poarta adversa. Kuyt, Van Persie si apoi Sneijder au amenintat pe rand poarta lui Mucha, acesta fiind invins pana la urma de Robben in minutul 18, cand jucatorul Olandei a facut ce-a vrut cu aparatorii adversi si a inscris fara mare efort cu un sut din 16 metri. Meciul nu a fost unul stralucit, fotbalul fiind omorat de stilul lent de joc al Olandei, care a preferat un joc asezat, cu pase prelungite, pentru a-si adormi adversara, tactica abordata de portocalii si in meciurile din grupe (olandezii s-au calificat cu punctaj maxim in optimi). De aceea, mai ales dupa marcarea golului, fazele de poarta au fost putine, olandezii preferand sa tina cat mai mult mingea, in timp ce slovacii au trecut cu greu de zidul defensiv de la mijlocul terenului. La reluare, Olanda a inceput putin mai in forta, mai activa in atac. Asa se explica si cele doua mari ocazii de gol ale lui Robben din minutul 52, cand in doua faze consecutive a produs panica la poarta lui Mucha, care a intervenit salvator de fiecare data. Slovacia nu s-a dat batuta si nu a renuntat la sansa ei, astfel ca in minutul 68, in doua faze consecutive de atac, Stekelenburg a inregistrat primele suturi pe spatiul propriei porti. Atat executia lui Stoch din 16 metri, cat si cea a lui Vittek din 13 metri au fost parate miraculos de portarul Olandei. Tot Vittek a irosit o mare oportunitate de egalare in minutul 77, cand a primit la limita offside-ului in careu, s-a intors spre poarta, dar a sutat dezamagitor mult peste. Cu sase minute inainte de epuizarea timpului regulamentar de joc, Sneijder a inscris al doilea gol al olandezilor in urma unei faze extrem de rapide a olandezilor, in care Kuyt a patruns in viteza pe stanga, l-a scos din poarta pe Mucha si a pasat apoi in centru la Sneijder, care nu a avut mult de lucru pentru a trimite mingea in plasa. In ultimul minut de prelungiri, Slovacia a beneficiat de un penalty corect acordat de brigada spaniola, dupa un fault al lui Stekelenburg asupra lui Jakubko in careu. Acelasi Vittek, care l-a egalat pe Higuain in clasamentul golgheterilor la Mondiale a transformat cu precizie si a stabilit astfel scorul final. Olanda a invins cu 2-1 Slovacia si cu 4 victorii din tot atatea meciuri disputate s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de fotbal.