Oltchim a spart gheata in Liga Campionilor

18 Octombrie 2010
827 Vizualizari | 0 Comentarii
Oltchim Ramnicu Valcea a obtinut prima victorie în Liga Campionilor. Valcencele le-au învins pe frantuzoaicele de la Toulon, 28-19, dupa o partida pe care au dominat-o autoritar. Desi Toulon a început în forta partida, reusind sa înscrie doua goluri consecutive, handbalistele de la Oltchim nu le-au mai oferit nici o sansa adversarelor pe parcursul primei reprize. În minutul 3, valcencele au preluat conducerea cu 4-2 si, din acel moment, au început sa se desprinda. La jumatatea reprizei, datorita interventiilor excelente ale Paulei Ungureanu si reusitelor de pe contraatac ale Ionelei Stanca si Valentinei Ardean Elisei, Oltchim a condus cu 10-5. Pana la pauza, diferenta s-a mentinut la cinci goluri, iar scorul a fost 15-9. Repriza secunda a început sub dominatia celor de la Oltchim. Valcencele au profitat de greselile din atac ale jucatoarelor de la Toulon si au marcat trei goluri consecutive, desprinzandu-se la noua goluri, 18-9. Frantuzoaicele au încercat sa ramana în joc, au înscris de doua ori fara sa primeasca nici un gol, însa nu au reusit sa se apropie de tabela de marcaj. La jumatatea reprizei, dupa o evolutie foarte buna în atac, Oltchim mareste avantajul la zece goluri, 21-11. Multiplele greseli din atac si paradele Paulei Ungureanu au facut ca diferenta de scor sa nu se mai micsoreze semnificativ. Fie ca au marcat pe contraatac, fie din atac pozitional, Gatzel, Elisei sau Vizitiu si-au facut datoria în atac. Desi nu au mai fortat, elevele lui Istvan Kovacs au stiut cum sa-si pastreze avantajul, impunandu-se cu 28-19. Cea mai buna marcatoarea de la Oltchim a fost Valentina Ardean Elisei, cu 7 goluri, fiind urmata de Cristina Neagu si Ionela Stanca, cu cate 6 reusite.