Oltchim debuteaza cu dreptul in noua editie a Ligii Campionilor

26 Octombrie 2009
507 Vizualizari | 0 Comentarii
Debut fast pentru campioana Romaniei, Oltchim Ramnicu Valcea, in noua editie a Ligii Campionilor la handbal feminin, jucatoarele pregatite de Radu Voina impunandu-se, cu 27-24 (15-12), pe terenul castigatoarei Cupei EHF din sezonul precedent, Itxako Estella. Primele 15 minute ale intalnirii de la Estella au aratat un echilibru evident atat pe tabela de marcaj, cat si in disputa din teren, formatia gazda jucand de la egal la egal cu semifinalista Ligii Campionilor din sezonul trecut. Trei reusite in contul Cristinei Neagu si alte doua in dreptul Ramonei Maier, dar Oltchim nu a reusit sa se desprinda la doua goluri in fata unei echipe cu o foarte buna asezare in teren. Jocul cu pivotul a fost anihilat de gazde, astfel ca Oana Manea a marcat primul sau gol abia in minutul 15. Au urmat doua minute extrem de bune pentru Oltchim, care s-a distantat la 9-6 in urma reusitelor lui Maier si Luca. Diferenta a ajuns chiar si la patru goluri (11-7 si 12-8), dupa care echipa iberica a revenit pe tabela profitand de eliminarea primita de Regina Shymkute. S-a facut 13-11 pentru Oltchim in minutul 27, dar finalul a apartinut formatiei lui Radu Voina, astfel ca la cabine s-a intrat cu 15-12, dar cu o jucatoare mai putin in joc. Partea secunda a gasit formatia din Estella in atac si gruparea din Navarra s-a apropiat la un singur gol diferenta (14-15). Voina a trecut din mers la sistemul cu doi pivoti, Ionela Galca-Stanca fiind trimisa alaturi de Oana Manea si experimentata jucatoare a marcat rapid pentru 16-14. Narcisa Lecusanu a iesit la rampa in intervalul minutelor 36 si 40 cu trei goluri consecutive, astfel ca diferenta de patru goluri s-a refacut rapid (20-16). Gazdele nu s-au predat si, pe fondul mai multor atacuri ratate de campioanele Romaniei, au revenit aproape nesperat in ultima parte a meciului. A fost mai intai 20-22 in minutul 53, pentru ca in ultimele patru minute sa se ajunga din nou la egalitate, scor 22-22. Finalul a fost insa lipsit de tensiune, experienta superioara a Oltchimului in cea mai importanta competitie de club din Europa inclinand balanta in favoarea formatiei din Ramnicu Valcea. Scor final 27-24 si Oltchim a plecat cu cele doua puncte din Spania, dupa o intalnirea dificila, dar controlata in permanenta de formatia valceana. Itxako Estella nu a condus niciun moment pe tabela.

Page time :0.1902 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018079 (s)