Oltchimul face legea in Liga Campionilor

9 Noiembrie 2009
616 Vizualizari | 0 Comentarii
Ada Nechita
Campioana Romaniei, Oltchim Ramnicu Valcea, a obtinut, aseara, a treia victorie consecutiva in Grupa G a Ligii Campionilor la handbal feminin, depasind, pe teren propriu, formatia maghiara Gyori ETO, cu 26-22 (13-13). Valcencele au inceput foarte bine meciul cu maghiarele, iar cele cinci goluri ale Cristinei Neagu din prima parte a meciului au inclinat balanta in favoarea elevelor lui Radu Voina, dupa care Gyori ETO a revenit neasteptat. Verten si Amorim au tras campioana Ungariei din urma si in minutul 18 scorul redevenea egal (8-8). Maghiarele au preluat pentru prima data conducerea in minutul 24, pentru a se desprinde apoi la 12-10, pentru ca la pauza sa se intre la egalitate, scor 13-13. Conform Onlinesport, Oltchim a inceput in forta partea secunda, revenind la conducere (15-13). Dupa 17-14 in minutul 37, oaspetele Salii Sporturilor Traian au avut puterea sa revina din nou, de aceasta data Tomori fiind jucatoarea decisiva la finalizare. Cu zece minute inaintea finalului tabela arata 20-20, acesta fiind ultimul scor negativ pentru Oltchim. Ultimele minute au apartinut campioanei Romaniei, extrema Adriana Nechita avand o revenire pozitiva in Liga Campionilor, cu trei goluri si obtinerea unei aruncari de la 7 metri in momente mai putin inspirate pentru Oltchim in faza de atac. In final, formatia pregatita de Radu Voina s-a impus fara nici o emotie, cu 26-22, urmand a incheia campania de toamna, in deplasare, cu Zvezda Zvenigorod, meci programat pe 14 noiembrie. Cu punctaj maxim dupa trei meciuri, Oltchim conduce detasat grupa, fiind urmata de Zvezda Zvenigorod (3 puncte), Gyori ETO (2 puncte) si Itxako (1 punct).
Tot ieri, echipa de handbal feminin Dunarea Braila s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Cupelor, dupa ce a invins si in mansa secunda a turului trei, formatia macedoneana ZRK Vardar Osiguruvanje, cu scorul de 38-15 (20-5). Sambata, in meciul tur, jucat tot la Braila, Dunarea s-a impus cu scorul de 37-16 (22-8). Tot sambata, echipa HCM Stiinta Baia Mare s-a calificat in faza optimilor Cupei EHF, dupa ce a eliminat pe Rulmentul Brasov, cu scorul general de 63-59. Tragerea la sorti a meciurilor din optimile de finala ale celor doua competitii va avea loc in 10 noiembrie.

Page time :0.1802 (s) | 22 queries | Mysql time :0.015504 (s)