Oltchimul si-a salvat sezonul

15 Noiembrie 2010
806 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa un start mai putin fericit in grupele Champions League, Oltchim Ramnicu Valcea a obtinut biletele pentru grupele principale ale competitiei dupa ce a invins pe teren propriu echipa daneza Randers, cu 28-22. Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim, s-a distantat inca din start la trei goluri distanta, scor 4-1, diferenta marindu-se treptat la patru, apoi la sase goluri, scor 11-5, dupa doua lovituri de la 7 metri transformate de Ramona Maier. Evolutia excelenta a romancelor a surprins formatia daneza, care a incercat prin toate caile sa blocheze avantul Oltchimului, insa apararea dura si avansata a celor de Randers nu a dat rezultate. Cand parea ca Oltchimul se indreapta cu pasi siguri spre o diferenta confortabila la pauza, ultimele trei minute ale primei reprize au adus multe greseli si ratari in contul romancelor si mai multe realizari pentru Randers, care s-a apropiat la trei goluri pana la pauza. La fel de bine a inceput Oltchimul si repriza secunda. Faza cu faza elevele lui Peter Kovacs au luat avans pe tabela, ajungand sa depaseasca cea mai mare differenta de scor din prima repriza in minutul 50, cand conduceau cu 23-16 dupa o serie incredibila de reusite. In minutele urmatoare valcencele au ramas in inferioritate numerica, insa danezele n-au profitat, ba au mai si primit un gol de la 7 metri, marcat de Maier. Apoi tot campioana Romaniei a marcat, prin aceleasi Ramona Maier Farcau si Ionela Stanca Galca, dupa ce s-a restabilit egalitatea numerica, diferenta de pe tabela ajungand la 8 goluri, scor 26-18. Pana la final ambele echipe au mai marcat, Oltchimul de doua ori si Randers de patru ori, meciul terminandu-se cu un 28-22 meritat al campioanei Romaniei.

Page time :0.1438 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019196 (s)