Oltenii ameninta ca nu vin la Iasi la meciul din Cupa

20 Octombrie 2009
935 Vizualizari | 0 Comentarii
Invinsi de fiecare data de Poli Iasi, cel putin in meciurile din dealul Copoului, conducatorii Universitatii Craiova au inceput un razboi psihologic inaintea meciului din optimile de finala ale Cupei Romaniei. In aceasta faza, Craiova va reveni la Iasi, acolo unde, in etapa a IV-a a Ligii I, a suferit o infrangere mult mai drastica decat o arata scorul, 1-0 pentru gazde. Oficialii olteni solicita FRF delegarea unei brigazi de arbitri straini la meciul din "optimile" Cupei Romaniei, cu Poli Iasi, partida programata in Copou pe 28 octombrie. "Vrem arbitri straini la acest meci, deoarece mereu au fost probleme la Iasi cu arbitrii romani. Amintesc aici episoadele Corpodean in primavara si in aceasta toamna, acele probleme cu tusierul Sebastian Gheorghe. Regulamentul competitiei spune clar ca nu este nevoie de acordul ambelor cluburi de a aduce arbitri straini, asa ca suntem la mana Federatiei. Avem acordul presedintelui CCA, Vasile Avram, cel care a spus ca, daca Federatia va accepta, va rezolva cerinta stiintei. Daca Federatia nu va aproba, probabil ca are interese sa duca Iasiul spre finala, tinand cont ca ei vor gazdui in vara finala competitiei. Daca Federatia nu va da acordul sa ne trimita arbitri straini, luam in calcul foarte serios neprezentarea la acest meci", a declarat directorul sportiv al Craiovei, Vlad Rosca, conform editie.ro. Intre timp insa, fotbalistii ieseni si-au lins ranile ieri, dupa esecul cu Steaua. Munteanu si compania au avut programata dimineata o refacere, precedata de o analiza a meciului cu trupa din Ghencea. "Asa cum dupa rezultatele bune din ultima perioada nu am facut nunta, nu facem acum inmormantare pentru ca ne-a batut Steaua! Nu ne-a fost frica nici un moment de Steaua, dar atat am putut in meciul de duminica. In repriza a doua, noi nu am mai avut prospetimea necesara si acest lucru s-a vazut. Sa nu uitam ca totusi ne-a batut Steaua. Trebuie sa trecem cat mai repede peste acest esec si sa ne luam, la Galati, in etapa viitoare, punctele pierdute", a declarat Cristian Bratu. Atacantul Vlad Bujor a spus, la randul sau, ca iesenii au avut ghinion in partida cu Steaua: "Am facut o prima repriza foarte buna cu Steaua si cred ca doar ghinionul a facut sa nu conducem la pauza. In repriza secunda, Steaua a jucat mai bine si a reusit sa castige. Oricum, cred ca noi avem puterea de a recupera aceste puncte pierdute pe teren propriu chiar in etapa viitoare, la Galati, cu Otelul, fosta echipa a domnului antrenor Petre Grigoras". Poli va intalni vineri, la Galati, pe Otelul, fosta echipa a actualului antrenor al gruparii din Copou, o partida care se va disputa de la ora 15.00.

Page time :0.1958 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020442 (s)