Otelul a castigat thrillerul cu Astra

2 Decembrie 2009
570 Vizualizari | 0 Comentarii
John Ibeh
Otelul a reusit o victorie dramatica pe teren propriu in fata celor de la Astra Ploiesti, invingand cu 3-2 dupa ce a fost egalata de doua ori. Ibeh, Pena si Iorga au marcat pentru gazde, Ganea si Seto semnand reusitele oaspetilor. Amanata din cauza imbolnavirii unor fotbalisti de gripa porcina, partida dintre Otelul si Astra de la Galati a fost una de slab nivel fotbalistic in prima repriza, dar spectaculoasa si dramatica pe final. Conform Onlinesport, otelarii au dominat meciul in mare parte, mai ales in prima repriza cand au reusit si deschiderea scorului prin Ibeh, in minutul 19, acesta avand pe parcursul meciului si alte ocazii de gol alaturi de Axente, Costin sau Iorga. De cealalta parte, Liviu Ganea si Miranda au amenintat poarta lui Baotic de cateva ori in prima parte a intalnirii, repriza secunda fiind una foarte incrancenata, cu multe dueluri tari peste limita regulamentului. Ploiestenii au echilibrat jocul dupa pauza, in cautarea golului egalizator, in timp ce elevii lui Dorinel Munteanu s-au multumit sa astepte in propria jumatate actiunile oaspetilor, pentru a putea profita pe contraatac. Cand mai era putin peste un sfert de ora pana la expirarea timpului regulamentar, o faza rapida de atac a Astrei a surprins nepregatita defensiva otelarilor si Liviu Ganea a egalat cu un sut splendid pe jos de la aproape 30 de metri, mingea fiind vazuta tarziu de Baotic. Enervat la culme de evolutia elevilor sai, Dorinel Munteanu a mutat in minutul 77, scotandu-l din teren pe Axente pentru a-l introduce in lupta pe Marius Pena, singura varianta ofensiva de pe banca Otelului. Iar miscarea tehnicianului otelarilor s-a dovedit profitabila, Pena marcand pentru gazde la doar 2 minute de la intrarea pe gazon. Doar 3 minute au trecut si Seto Takayuki a sters zambetul victoriei de pe fetele galatenilor, in urma unei lovituri de colt de pe dreapta, la care japonezul a sarit excelent si a marcat primul sau gol in Liga I. Minutul 85 trebuia sa aduca un penalty pentru Otelul, dupa un hent al lui Rohat in careu care a preluat mingea cu mana, insa Augustus Constantin nu a considerat neregulamentar gestul fundasului Astrei si a lasat jocul sa curga. In momentul cand arbitrul de rezerva se pregatea sa arate minutele de prelungire, un contraatac fulger al gazdelor s-a incheiat cu golul lui Iorga, care a intors pe toate partile defensiva ploiesteana si a inscris din careul mic.

Page time :0.1806 (s) | 24 queries | Mysql time :0.015838 (s)