Otelul a inceput sezonul cu o victorie

24 Iulie 2010
674 Vizualizari | 0 Comentarii
Laurentiu Iorga
Otelul Galati a obtinut prima victorie in noul sezon al Ligii I, dupa ce a invins cu 1-0 pe Sportul Studentesc, in deplasare la Bucuresti. Singurul gol al meciului a fost marcat de Laurentiu Iorga in minutul 4. Pe o caldura insuportabila si inumana, Sportul si Otelul au dat startul noului sezon de campionat pe arena din Regie. Proaspat revenita in primul esalon, Sportul a dat impresia ca inca nu este conectata la nivelul Ligii I, fiind usor dominata de o echipa a Otelului care nu s-a chinuit prea mult sa controleze partida. Deschiderea de scor a venit chiar in minutul 4 al intalnirii, Laurentiu Iorga fiind jucatorul care a marcat primul gol in acest sezon. Iorga a fost lansat excelent de capitanul Sergiu Costin pe contraatac, a ramas singur cu Viciu, pe care l-a invins cu un sut cu dreptul, mingea atingand transversala inainte de a intra in poarta. Otelul a repetat de mai multe ori pe parcursul partidei schema de la gol, depasind cu usurinta in multe cazuri apararea visatoare a "studentilor", care a gresit de multe ori pasul la offside. Odata cu trecerea timpului, galatenii au facut usor pasul inapoi, dandu-le ocazia gazdelor sa apara in cateva ocazii periculos la poarta lui Grahovac. Insa pana la pauza, nici una dintre cele doua formatii n-au reusit sa mai trimita mingea in plasa. Partea a doua a intalnirii a fost si mai slaba din punct de vedere calitativ. Caldura sufocanta si oboseala au facut ca meciul sa fie lipsit de spectaculozitate. Abia pe final s-a mai animat atmosfera din teren, dupa o ocazie a lui Marius Nae, din minutul 76, cand mingea trimisa de acesta din apropiere a fost scoasa de Grahovac.

Sportul Studentesc: 33. Viciu - 15. Ciupe (29. Farmache '69), 24. Patriche, 5. Lung, 4. Cazan - 30. Irimia - 22. Postolache, 19. Cruceru, 20. Varga (11. Gheorghe '80) - 10. Ferfelea (8. Nae '55), 9. Curelea. Antrenor: Tibor Selymes.

Otelul Galati: 12. Grahovac - 3. Rapa, 16. Sîrghi, 18. Sg. Costin, 23. Salagean - 29. Giurgiu, 26. Neagu - 7. Iorga (5. Petean '90+2), 10. Paraschiv, 11. Ochirosii (14. Ilie '61) - 27. Pena (19. Elek '72). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Page time :0.1655 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020748 (s)