Otelul Galati a tavalit Politehnica

24 Octombrie 2009
1033 Vizualizari | 1 Comentarii
• Otelul Galati a obtinut prima victorie pe teren propriu din acest campionat, invingand cu 4-0 pe Poli Iasi • Fotbalistii ieseni au avut o repriza secunda de cosmar si s-au facut de ras in fata unei formatii care nu invinsese pe nimeni acasa in acest campionat • Golurile galatenilor au fost marcate de Giurgiu (2), Ibeh si Pena • Pecnik a fost eliminat si Poli a terminat meciul in 10 oameni

"Este cel mai rusinos esec din cariera mea de antrenor": asa si-a inceput Petre Grigoras discursul la conferinta de presa de dupa meciul cu Otelul Galati. Rusine ar trebuie sa le fie insa fotbalistilor ieseni, niste jucatori aflati cu primele la zi, care s-au crezut deja mari fotbalisti, dar care s-au umplut de penibil la Galati. La revenirea in orasul in care a facut performante incredibile, cu doua calificari in cupele europene (una a fost furata de comisiile federale), antrenorul Politehnicii a fost primit cu aplauze in picioare, suporterii galateni scandandu-i minute in sir numele, dar a avut parte de un esec umilitor. Otelul a invins Poli cu 4-0, la sfarsitul unui meci in care jucatorii ieseni au fost de nerecunoscut. Aceiasi jucatori care au invins Craiova sau au scos o remiza la CFR Cluj au avut o prestatie lamentabila la Galati si au fost invinsi de o echipa care nu castigase nici un meci pana acum in acest sezon, pe teren propriu. Cu doua modificari in primul unsprezece (titularizarea lui Mihajlov, care a dus la urcarea in linia de mijloc a lui Ilie si a lui Nuno Viveiros in banda dreapta in locul stersului Bujor), Poli a inceput foarte bine partida de la Dunare. In chiar minutul 1, Cristi Constantin a scapat singur in banda stanga si a tras total aiurea din careu. Noua minute mai tarziu, iesenii au trecut din nou pe langa deschiderea scorului, Bratu trimitand peste poarta din 10 metri, dupa o gafa a portarului Kolev, care a scapat mingea in fata dupa un corner. Dominarea iesenilor s-a vazut si la numarul cornerelor, astfel ca in minutul 20, Poli numarase deja 11 lovituri de colt. In minutul 37, Balde a primit o minge la 7 metri, a preferat un dribling in plus in locul unui sut si a tras in portarul Kolev, iesit in intampinare. Doar un minut mai tarziu, Pecnik a facut gresit pasul la off-side, Patras a scapat singur in banda stanga a atacului otelar, a centrat la Giurgiu, care singur in careu si-a permis sa-l mai dribleze o data pe Pecnik si sa inscrie pentru 1-0. Replica a venit imediat de la Ignatov, care a tras un sut in forta de la 30 metri, dar Kolev a respins bine in corner. Dupa alte doua suturi peste poarta ale lui Patras, cele doua echipe au intrat la vestiare, gazdele conducand cu 1-0, oarecum nemeritat.

Morti dupa pauza

In actul secund insa, iesenii au uitat pentru ce se afla pe teren si au fost dominati categoric de o echipa galateana, care a ratat, a inscris trei goluri si a mai ratat o sumedenie de ocazii. In minutul 50, Ilie a pierdut aiurea o minge la mijlocul terenului, Neagu a scapat singur spre poarta Politehnicii, Plesca l-a blocat, dar la faza imediat urmatoare, portarul Politehnicii a respins in fata sutul lui Pena, din 6 metri, iar Ibeh, din marginea careului de 16 metri a inscris cu un sut plasat. Doua minute mai tarziu, acelasi Pecnik a alunecat, l-a scapat pe atacantul Marius Pena din marcaj, iar acesta s-a prabusit in careu dupa un presupus contact cu fundasul sloven al Politehnicii. Teo Craciunescu a dictat penalty si eliminarea lui Pecnik. A executat calm Pena, care a facut 3-0. Pentru ca umilinta sa fie maxima, in minutul 75, Gabriel Giurgiu a inscris cu un sut de la aproximativ 4 metri, lateral stanga, in urma unei lovituri libere. Galatenii puteau sa mai inscrie lejer 3-4 goluri, daca Paraschiv sau Pena nu ar fi fost blocati in situatii bune de Razvan Plesca. Astfel, Poli pierde categoric la Galati, scor 0-4, bifand al doilea meci consecutiv fara gol marcat. Dupa acest esec, Politehnica va cobori cateva locuri bune in clasamentul la zi si asteapta meciurile cu Universitatea Craiova (miercuri in optimile Cupei) si cu Dinamo, de la sfarsitul saptamanii.

Reactii la cald

Dupa meci, antrenorul Petre Grigoras a declarat ca echipa sa a suferit o cadere inexplicabila in repriza a doua. "O victorie fara dubii a Otelului. Un 4-0 dupa care nu prea ai multe de comentat. Dupa 40 de minute ale noastre, am suferit o cadere inexplicabila, ceva s-a rupt, dar atat de tare ca Otelul ar fi putut sa faca scorul campionatului cu noi. Din cauza faptului ca nu am jucat nimic in repriza a doua, cred ca e mai rusinos cum am pierdut astazi decat acel 0-7, cu Rapidul, cand eram pe banca Otelului. In repriza a doua pot spune ca am fost catastrofe. E un moment dificil pentru noi, avem doua infrangeri consecutive, peste care trebuie sa trecem repede, pentru ca ne asteapta vremuri grele. Urmeaza alte doua partide dificile, cu Craiova si cu Dinamo", a spus Grigoras. Referindu-se la revenirea sa la Galati, Petre Grigoras a spus: "Regrete am avut cand am plecat, dar cum nu exista echipa fara antrenor, s-a gasit repede un inlocuitor si viata merge inainte. Astazi cred ca jucatorii mei au fost mai emotionati decat mine". De partea cealalta, antrenorul Dorinel Munteanu era bucuros ca a obtinut prima victorie pe teren propriu in acest sezon. "Sunt bucuros de mai multe ori pentru acest succes. O data ca e prima victorie acasa din acest sezon, iar in al doilea rand pentru ca echipa a facut un joc foarte bun si mi-a aratat ca a trecut bine peste esecul de la Bistrita. Am intalnit o echipa pregatita de fostul antrenor al jucatorilor mei si presiunea pe fotbalistii mei a fost mare. A fost o zi buna pentru noi si nu vrem sa ne oprim aici", a spus Munteanu. "In sfarsit, am spart si noi gheata. De prin luna mai asteptam o victorie acasa si s-a nimerit sa fie tocmai impotriva lui Grigoras si traiesc un sentiment dulce-amar. As fi vrut ca aceasta victorie sa fi venit de la meciurile cu Ceahlaul si cu Gaz Metan. Prietenia cu Grigoras a ramas la marginea terenului. Si el, daca ar fi putut, ne-ar fi dat patru astazi", a declarat si Marius Stan.

Otelul Galati - Politehnica Iasi 4-0 (1-0)
Au marcat: Giurgiu `37, `75, Ibeh `50 si Pena `53 (penalty)
Stadion: Otelul
Vreme: frumoasa
Spectatori: 3.000 (50 de la Iasi)
Gazon: bun
Formatii: Otelul: Kolev - Rapa, Sarghi, Sg. Costin, Salagean - Neagu (Mojsov `71), Giurgiu - L. Iorga, Ibeh (Axente `77), Patras - Pena (Paraschiv `64). Antrenor: Dorinel Munteanu.
Politehnica Iasi: Plesca - Buta, Mihajlov, L. Munteanu, Pecnik - Cr. Bratu (Bersnjak `54), Ad. Ilie, Ignatov (Miclea `74) - Nuno Viveiros, Balde, Cr. Constantin (Bujor `79). Antrenor: Petre Grigoras.
Cartonase galbene: Kolev `11, Salagean `24